Pierwszy w Polsce przeszczep całkowicie sztucznego serca....

  Pierwszy w Polsce przeszczep całkowicie sztucznego serca. Pan Mieczysław czuje się dobrze

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  66-letni pan Mieczysław z Rudy Śląskiej jest pierwszym pacjentem w Polsce, któremu przeszczepiono w pełni sztuczne serce w miejsce jego własnego, skrajnie niewydolnego serca. Z zasilaczem i urządzeniem monitorującym w jednym - wielkości podręcznej torby - będzie mógł pójść do domu i spokojnie czekać na przeszczep.
  Pierwszy w Polsce przeszczep całkowicie sztucznego serca. Pan Mieczysław czuje się dobrze
  1/42
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała-Azarko

  W piersi 66-letniego pana Mieczysława, w miejscu jego skrajnie niewydolnego serca, bije teraz amerykańskie sztuczne serce. Ściślej - zastąpił je system SynCardia TAH. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu dołączyło do wąskiego grona światowych ośrodków, oferujących wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia.

  Podczas czwartkowej konferencji w Zabrzu dziennikarze mieli okazję spotkać się z panem Mieczysławem, u którego miesiąc temu dokonano wszczepienia takiego urządzenia.
  Zabieg wykonał zespół pod kierunkiem doc. dr. Michała Zembali, kierownika Oddziału Kardiochirurgii i Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia. Teraz pacjent bezpiecznie czeka na przeszczep serca.

  Sprawdzone serce z Ameryki  System SynCardia zastępuje mu obie komory serca oraz cztery zastawki, przywracając prawidłowy przepływ krwi. TAH (Total Artificial Heart) podłączony jest do zewnętrznego napędu, który generuje przepływ krwi oraz monitoruje jego funkcjonowanie. Kosztuje 120 tys. euro.
  Zabrzański zespół przygotowywał się do takiej operacji od dłuższego czasu, szkoląc się w Niemczech.
  - Wybraliśmy sprawdzone urządzenie, które wszczepiono na świecie 1800 chorym - podkreślał doc. Zembala. Pan Mieczysław cierpiał m.in. na skrajną obukomorową niewydolność serca, jest po wielu zawałach, miał także nadciśnienie płucne, co dyskwalifikowało go do innych zabiegów.
  Wszczepienie sztucznego serca nie jest dla pacjenta rozwiązaniem docelowym i nie zastępuje transplantacji serca. Przeciwnie: - Za 6-9 miesięcy zaczniemy szukać dla niego dawcy - podkreślał doc. Michał Zembala. Lekarze chcieliby, aby pacjent miał protezę rok, najwyżej dwa lata. Wszystko jednak zależy od znalezienia odpowiedniego dawcy.
  - Dotychczas nie wynaleziono niczego, co mogłoby zastąpić ludzkie serce - podkreślał prof. Piotr Przybyłowski, dyr. ds. medycznych ŚCCS. - Pamiętajmy, że to nie jest alternatywa dla transplantacji.

  Przed wejściem na konferencję dziennikarze dostali nalepki z napisem: TAK dla transplantacji, by o tym przypomnieć.
  Także i na tym polu zabrzański ośrodek odnotował sukces: tylko od początku roku wykonano tu 39 transplantacji serca, podczas gdy w ubiegłych latach: 43-48 transplantacji serca.

  Jak powiedział doc. Zembala, jest już kolejny pacjent, rozważany do takiej operacji. Rocznie zabrzański ośrodek jest gotowy wykonywać nawet 10-15 takich zabiegów, najpierw jednak musi ustalić procedury ich finansowania z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Jeśli mowa o kwocie 120 tys. euro za wszczepione amerykańskie urządzenie - można to porównać z kosztami hospitalizacji i leczenia chorego po przeszczepie od 2009 roku: pan Mieczysław był w szpitalu154 razy, tylko w 2017 r. przez 90 dni. Warto dodać, że tylko w 2018 roku koszty jego leczenia w Śląskim Centrum Chorób Serca wyniosły kilkaset tys. złotych.

  Teraz, z urządzeniem zasilająco-monitorującym wielkości podręcznej torby, ważącej kilka kilogramów, pójdzie do domu.
  Ze wszczepionym urządzeniem nie jest uwiązany ani do szpitalnego łóżka, ani skazany na siedzenie w domu. Może brać prysznic, spacerować, a nawet - gdy nabierze siły mięśniowej po miesiącach spędzonych w szpitalu - wybrać się na rower.
  I bezpiecznie czekać na przeszczep.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŚP RELIGA

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  CHCIOŁ POLSKIGO SZTUCZNEGO SERCA I POLSKI TECHNOLOGI W SZPITALU W ZABRZU W BUDYNKU CO GO ZBURZYLI PO JEGO ŚMIERĆI.WYPRODUKOWANEGO PRZEZ POLSKI PRZEMYSŁ I POLSKICH SPECJALISTÓW.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  liber LÓJzy z sPOdsPOdu

  777 W ZWADZIE I POdziale I MIŁOSCI DO NINAWISCI ZAZDROSCI I ZOOwiSCI SIŁA AF (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  CZYSSTY PÓLOK Z RED ENTELYgenT z SSOSNOFCA.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na podstawie badań sondażowych

  Alojzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  wiadomo że przeciętny zwolennik PIS ma wykształcenie podstawowe lub zawodowe czyli 'ciemny lud który wszystko kupi' jak to trafnie swego czasu ujął obecny szef TVPis, na forum łatwo ich rozpoznać...rozwiń całość

  wiadomo że przeciętny zwolennik PIS ma wykształcenie podstawowe lub zawodowe czyli 'ciemny lud który wszystko kupi' jak to trafnie swego czasu ujął obecny szef TVPis, na forum łatwo ich rozpoznać po licznych błędach ortograficznych; nieudacznicy życiowi; bezrobotni na zasiłkach z gromadą dzieci; menelstwo; kibole; pensjonariusze psychiatryków; słuchacze toruńskiego radyjka z zaawansowaną demencją; mieszkańcy ściany wschodniej czyli regionu gdzie jest największa ciemnota i zacofanie, ponadto 100% księży ale tu wiadomo że chodzi tylko o czysty interes gdyż pod rzadami 'dobrej zmiany' kasiora płynie szerokim strumieniem.zwiń

  Najczęściej czytane

  Plebiscyty

  Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

  Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

  Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Zobacz wideo

  Za nami II Forum Seniora w Katowicach

  Za nami II Forum Seniora w Katowicach

  Pasja: Recepta na wieczną młodość

  Pasja: Recepta na wieczną młodość

  Aktywność = lepsze życie

  Aktywność = lepsze życie