Wywalczone podwyżki dla fizjoterapeutów
Sejm odrzucił 15 czerwca zaproponowane przez Senat poprawki do nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Poprawki te zakładały wyższe współczynniki wyliczania wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia. Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu gwarantuje, że od 1 lipca 2021 r. żaden pracownik medyczny nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy. Senat zaproponował wyższe niż Sejm współczynniki wyliczenia wynagrodzenia. Ta propozycja została jednak odrzucona przez sejmową większość.
O podwyżki wynagrodzenia od lat walczą m.in. fizjoterapeuci. Fizjoterapeuci to trzecia co do wielkości grupa zawodowa medyków. - W 2019 r fizjoterapeuci uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji MajBezFizjo oraz głodówce diagnostów i fizjoterapeutów, dzięki czemu uświadomiono społeczeństwo oraz rządzących jak krytyczna jest sytuacja polskich fizjoterapeutów - mówi Marcin Rutkowski członek Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.
- Rozmowy między Ministerstwem Zdrowia a stroną społeczną dotyczące ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia prowadzone były już od dłuższego czasu. OZZPF poparł propozycje, które realnie gwarantowały wzrost płacy średnio o 1 000 zł. Dla fizjoterapeutów jest to znaczna podwyżka, ale mamy świadomość tego, że jako wykształceni medycy zasługujemy na więcej, dlatego poparcie ustawy traktujemy jako krok w dobrym kierunku i punkt wyjścia do dalszych rozmów z Ministerstwem Zdrowia- dodaje Marcin Rutkowski, członek Zarządu Krajowego OZZPF.
Rozmowy te są kontynuowane i dotyczą wynagrodzeń na rok 2022. - Walczymy dalej! Naszym zadaniem jest upominanie się o godziwe pensje dla medyków, którymi są fizjoterapeuci. Nadmienić należy, że w publicznej ochronie zdrowia pracuje ok. 25 tysięcy fizjoterapeutów, a ich pensje kształtują się na poziomie najniższej krajowej - podkreśla Marcin Rutkowski.
Nie przeocz
To jednak nie oznacza, że podwyżek nie będzie, bo będą i to już od 1 lipca. Od 1 lipca 2021 najniższe wynagrodzenie zasadnicze fizjoterapeutów będzie wynosić:
- technik fizjoterapii - 3772 zł
- magister/ licencjat fizjoterapii - 4186 zł
- specjalizacja z fizjoterapii - 5478 zł
Oczywiście kwoty te dotyczą jedynie pensji minimalnej. W Polsce wielu fizjoterapeutów właśnie zarabia najniższa krajową. Pandemia koronawirusa pokazała jednak, jak ważnym ogniwem w służbie zdrowia jest fizjoterapia.
- Pandemia COVID-19 pokazała, że fizjoterapeuci są ważnym ogniwem w procesie leczenia. Bez nas pacjent dochodziłby do zdrowia 10 razy dłużej. Każdy kto przeszedł zakażenie wirusem SARS-CoV 2 powinien mieć możliwość skorzystania z refundowanej przez NFZ rehabilitacji, podobnie jak pacjenci z innymi schorzeniami. Walka z pandemią bezlitośnie ukazała wszystkie problemy z jakimi boryka się polski system ochrony zdrowia, a przede wszystkim pacjent. Niedofinansowane placówki publiczne, brak kadr medycznych przyczyniły się do ograniczenia dostępu do podstawowych świadczeń medycznych -wymienia Karolina Kucharczyk, członek Zarządu Krajowego OZZPF.
Zarobki pielęgniarek idą w górę. Ile zarabiają teraz, a ile ...
- Fizjoterapeuta poszukiwany od zaraz! Personalnie brakuje fizjoterapeutów w publicznych placówkach, którzy nie chcą podejmować pracy za najniższą krajową, dlatego uciekają do sektora prywatnego lub podejmują pracę poza granicami kraju. Wprowadzenie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu może wiele zmienić. Nie możemy pozwolić na wypchnięcie naszego zawodu z sektora publicznego, ponieważ najbardziej ucierpi na tym pacjent. Mamy świadomość, że do fizjoterapii dostęp powinien mieć każdy potrzebujący nie tylko ten najbogatszy - dodaje Karolina Kucharczyk.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?