Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz dokumentu o śląskich powstańcach w Muzeum Niepodległości

Redakcja
arc
Pokaz dokumentu pt. "Szlakiem śląskich powstańców", w którym wystąpili potomkowie powstańców odbył się w środę w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Autorką filmu jest dziennikarka specjalizująca się w produkcjach historycznych Aleksandra Fudala.

Film miał premierę w listopadzie ubiegłego roku w Bytomiu, a następnie został przekazany do szkół województwa śląskiego. - Prezentacja filmu w Warszawie ma dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ uważam, że dokument powinien być pokazywany także poza województwem śląskim, zwłaszcza że o historii Śląska rzadko mówi się w stolicy - powiedziała autorka filmu.

Dzięki temu, że Fudali udało się odszukać potomków powstańców, którzy brali udział w trzech powstańczych zrywach dokument pt. "Szlakiem śląskich powstańców" nie jest tylko faktograficzną relacją zdarzeń. O losach swoich rodzin opowiada w filmie m.in. Bernard Bromboszcz, którego ojciec przez pół roku szedł wzdłuż granic II Rzeczypospolitej, w podziękowaniu za przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Wyruszył w lipcu 1931 roku, a do domu wrócił w grudniu.

ZOBACZ ZDJĘCIA POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH

Za sprawą bohaterów tego dokumentu autorka w przystępny sposób przedstawia zawiłości skomplikowanej historii Śląska.

Film o powstańcach śląskich powstawał w najważniejszych i najciekawszych miejscach związanych z powstaniami - począwszy od Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny (Opolskie), poprzez niemal wszystkie miejscowości, gdzie rozgrywały się najważniejsze powstańcze wydarzenia, jak np. w Piekarach Śląskich na Kopcu Wyzwolenia.

Ekipa filmowa odwiedziła również mało znane z kart historii zakątki, takie jak np. Czarny Las (Śląskie), gdzie w kwietniu 1921 roku doszło do tajnego spotkania dyktatora III powstania śląskiego i jednego z czołowych polityków II Rzeczpospolitej Wojciecha Korfantego z francuskim generałem Henrykiem Le Rondem - szefem Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej. Najprawdopodobniej właśnie w Czarnym Lesie Korfanty ostatecznie przekonał się, że tylko kolejna demonstracja zbrojna pomoże rozwiązać problem przynależności Śląska do Polski.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Śląski mit: Kto nie był powstańcem, jest świnią

Fudali powiedziała, że po tym jak film trafił do szkół, jako uzupełnienie lekcji historii odezwali się do niej uczniowie. - Bardzo mnie to cieszy, mam nadzieję, że dzięki ich zainteresowaniu oraz prezentacji filmu w stolicy, będzie go można zobaczyć także w telewizji publicznej o co zabiegać - dodał reżyserka. Po spotkaniu w Muzeum Niepodległości powiedziała, że pojawiła się pierwsza deklaracja dotycząca prezentacji dokumentu w telewizji.

Dodała także, że nauczyciele z różnych szkół i miast (m.in. z Wrocławia), którzy pojawili się na prezentacji w stolicy, wyrazili chęć pokazywania filmu w swoich szkołach.

Inicjatorem pokazu było Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie. - Towarzystwo od lat prowadzi starania, by Śląsk nie był tylko regionem Polski, kojarzonym z węglem i kopalniami, ale miejscem o którym warto i trzeba pamiętać, miejscem o skomplikowanej historii, skąd pochodzi wielu wybitnych ludzi - poinformowało Towarzystwo.

Aleksandra Fudala jest dziennikarką specjalizującą się w produkcjach historycznych - przez 19 lat związana z Telewizją Katowice, obecnie twórca niezależny.

Trwający 40 minut dokument zrealizowano na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. PAP

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
*EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!