Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Polacy ratujący Żydów – Nie tylko Ulmowie” – premiera trzeciego odcinka serii IPN pt. „Bunkier pod łóżkiem. Rodzina Kobylców.”

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
„Polacy ratujący Żydów – Nie tylko Ulmowie” – premiera trzeciego odcinka pt. „Bunkier pod łóżkiem. Rodzina Kobylców.”
„Polacy ratujący Żydów – Nie tylko Ulmowie” – premiera trzeciego odcinka pt. „Bunkier pod łóżkiem. Rodzina Kobylców.” IPN / kard z filmu
Na kanale IPNtv można obejrzeć trzeci odcinek cyklu filmowego „Polacy ratujący Żydów – Nie tylko Ulmowie” przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. - Film pt. „Bunkier pod łóżkiem. Rodzina Kobylców.” przedstawia historię górniczej rodziny Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z Michałkowic, obecnej dzielnicy Siemianowic Śląskich – przekazuje IPN. Tytułowy podziemny bunkier dał szansę na przeżycie ok. 70 Żydom.

„Polacy ratujący Żydów – Nie tylko Ulmowie” – trzeci odcinek już dostępny

„Bunkier pod łóżkiem. Rodzina Kobylców.” to historia rodziny, która ryzykowała własnym życiem, by ratować Żydów po likwidacji getta w Sosnowcu i Będzinie w sierpniu 1943 r.

- Osoby w nich przebywające miały zostać wywiezione do niemieckiego obozu KL Auschwitz. Nielicznym udało się przetrwać dzięki ukryciu w tajnych bunkrach. Jeden z nich znajdował się w domu rodziny Kobylców w Michałkowicach, ówcześnie wsi pod Siemianowicami Śląskimi.

Dom, w którym mieszkali Karolina i Piotr Kobylec z dziećmi znajdował się przy ul. Stabika 4. Mieczysław, jeden z synów, w tajemnicy przed rodzicami ukrył u siebie młodą żydowską dziewczynę. Gdy wyszło to na jaw, zapadła decyzja, by pod podłogą w kuchni zbudować bunkier.

- Kryjówka była wyposażona w wentylację i światło oraz miejsca do spania. Spora powierzchnia dawała schronienie kilkunastu osobom, choć zdarzało się, że przebywało w niej ich nawet kilkadziesiąt – przekazuje Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN.

Według szacunków w okresie od jesieni 1943 r. do stycznia 1944 r. w domu rodziny Kobylców schronienie znalazło ok. 70 Żydów. Wśród nich byli Kasia Szancer, Fela Katz, Shmuel Ron i Chajka Klinger – młodzi członkowie ruchu oporu. W pomoc tym osobom angażowali się także sąsiedzi z okolicznych domów.

- Żydzi z kryjówki w Michałkowicach starali się o przerzut na Słowację i Węgry, aby stamtąd dostać się już bezpośrednio na Bliski Wschód. W organizację transportu na Słowację zaangażowany był Mieczysław Kobylec, dzięki jego staraniom na Słowację udało się przedostać kilkunastu grupom – opowiada Monika Kobylańska.

Jedna z grup została zatrzymana przez Niemców 10 stycznia 1944 r. Mieczysława Kobylca aresztowano i wysłano do KL Auschwitz.

- W tym samym czasie aresztowano także Piotra, Wiktora i Alojzego Kobylców. Niemieccy okupanci uwięzili Piotra w KL Auschwitz, a Mieczysława wkrótce przenieśli z KL Auschwitz do KL Gross-Rossen, gdzie był więziony aż do wyzwolenia obozu – przekazuje IPN.

Monika Kobylańska dodaje, że dzięki staraniu Żydów ocalonych w Michałkowicach, Piotr, Karolina, Mieczysław, Klara i Wiktor zostali uhonorowani Medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

- Instytut Pamięci Narodowej cyklem filmowym „Nie tylko Ulmowie” oddaje hołd ofiarom Zagłady, a także Polakom, którzy stracili życie, by chronić swoich żydowskich współobywateli w okresie zbrodniczej okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Dobitnym przykładem tego okrucieństwa była zbrodnia dokonana przez Niemców na dziewięcioosobowej Rodzinie Ulmów oraz na ośmiu członkach rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. 24 marca br. przypada 80 rocznica tej niemieckiej zbrodni – przypomina Monika Kobylańska.

Wcześniejsze odcinki serii można znaleźć na stronie ipn.gov.pl. Kolejne będą prezentowane do końca maja w każdy piątek o godz. 10.00.

Według ocen naukowców, w czasie II wojnie światowej Niemcy zamordowali około tysiąca Polaków za pomoc Żydom. Dzięki postawie wielu mieszkańców Polski udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo