MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Połomia: Mariola Dusza zbiera różańce i poznaje modlitwy

Redakcja
Mariola Dusza zbiera różańce, poznaje modlitwy
Mariola Dusza zbiera różańce, poznaje modlitwy UG Mszana
Mariola Dusza z Gogołowej ma 700 różańców. Jej niezwykłą kolekcję można podziwiać do końca października w Połomi.

Mariola Dusza zbiera różańce, poznaje modlitwy

Gdyby pani Mariola Dusza z Gogołowej chciałaby codziennie odmówić modlitwę za pomocą innego różańca, to musiałaby sobie zarezerwować przynajmniej dwa lata. Bowiem w swojej kolekcji ma ich ponad 700! Przez cały październik (miesiąc poświęcony Matce Boskiej Różańcowej, a także modlitwie zwanej różańcem) można je podziwiać w stodole farskiej przy probostwie parafii Nawiedzenia NMP w Połomi.

- Trochę tego jest - śmieje się Mariola Dusza.- Problemu z transportem nie było. Całość zmieściła się w dwóch walizkach.

Większą część kolekcji stanowią różańce wykonane przez mieszkankę Gogołowej. Powstały z różnego rodzaju koralików, które często są darowane w prezencie. Nie brakuje też gotowych różańców. - Często przywożę je z pielgrzymek, czy wycieczek. Jak gdzieś wyjeżdżam, to zawsze ich szukam w sklepikach, czy na straganach. Niektóre zostały mi podarowane przez bliskich i znajomych - dodaje pani Mariola, która na co dzień angażuje się w Kole Gospodyń Wiejskich w Gogołowej.

Jak to się wszystko zaczęło? - Podczas pielgrzymki w Licheniu 2003 r. zobaczyłam na stoisku z dewocjonaliami, że niektóre z różańców mają inne ilości koralików (red. tradycyjny ma 59 paciorków). Zaczęłam więc szukać informacji w książkach i w internecie - przyznaje. Okazuje się, że różańce różnią się w zależności od tego jakiemu patronowi są poświęcone. I tak są różańce św. Jana Pawła II, św. Józefa, Ojca Pio, św. Jana, czy Ducha Świętego.

- Różnią się ilością koralików, a przede wszystkim modlitwą. Dzięki tej pasji poznaję wiele pięknych błagań, próśb. Wszystko sobie notuję. Obecnie mam 9 notesów - wyjaśnia pani Mariola.

Wystawę w stodole farskiej przy probostwie parafii Nawiedzenia NMP w Połomi od początku października zobaczyło wielu wiernych. Ale nie tylko oni są pod wrażeniem kolekcji. - To świadczy o wielkiej pasji i zaangażowaniu duchowemu. Taka pasja daje impuls do pogłębiania wiary - tłumaczy ks. Marek Długajczyk, proboszcz liczącej 3,5 tys. wiernych parafii Nawiedzenia NMP w Połomi.

Zwiedzanie kolekcji jest możliwe po sobotnich i niedzielnych mszach św. - Październik jest poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Różaniec mocno ukochał św. Jan Paweł II. I dlatego warto zwiedzić wystawę. Dzięki temu można poznać różne różańce, a także niezwykłe bogactwo modlitewne - zaprasza ks. Długajczyk.

Dodajmy, że pani Mariola zbiera również długopisy, a także haftuje obrazy (często o tematyce religijnej).

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/arek_biernat

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni