MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie lasy mają się dobrze

Materiał informacyjny Lasów Państwowych
Lasy Państwowe
Kończy się kolejny trudny rok. Kiedy wiele wskazywało, że to może być czas gospodarczego odbicia, po najgorszym okresie pandemii COVID-19, perspektywę zupełnie zmieniła rosyjska agresja na Ukrainę. Jej skutkiem, patrząc pod kątem leśnictwa i sektora drzewnego, są m.in. zawirowanie na rynku surowców energetycznych i niespotykany jak dotąd wzrost zainteresowania drewnem. Wzmożony popyt przekłada się na cenę, jaką są w stanie za niego zaoferować odbiorcy, a rynek wydaje się gotowy przyjąć każdą jego ilość. Na szczęście to niemożliwe.

Bezpieczeństwo surowcowe

Lasy Państwowe, jako organizacja trzymająca pieczę nad dobrostanem polskich lasów, prowadzi odpowiedzialną i zrównoważoną gospodarkę leśną. Oznacza to m.in., że wielkość pozyskiwanego drewna wynika z realizacji ściśle określonego dla każdego nadleśnictwa w Polsce 10-letniego planu urządzenia lasu. Każdy plan jest opracowywany przez ekspertów, a po dokonaniu konsultacji społecznych, jest każdorazowo zatwierdzany przez Ministra Klimatu i Środowisku.

– Lasy Państwowe to nie firma komercyjna, która obserwując zwiększony popyt, wzmaga produkcję i podnosi ceny. Na wielkość pozyskania nie mają wpływu zmiany rynkowe, koniunktura czy różnice w popycie lub cenie drewna na wolnym rynku – wyraźnie podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych i dodaje, że za sukces mijającego roku uznaje wypracowanie rozwiązań, które pozwoliły Lasom, jako organizacji, na zwiększenie dostępności drewna do celów opałowych dla przeciętnego Kowalskiego, i to bez uszczerbku dla stanu polskiej przyrody i portfela nabywcy.

- A nowe zasady sprzedaży drewna dla przemysłu przyczynią się do zatrzymania surowca w kraju i zachęcą do jego przerobu na lokalnym rynku – wyjaśnia.

Stało się tak za sprawą pozyskiwania drewna do limitu określonego planami urządze-nia lasu oraz pozostawienia jego ceny na dotychczasowym poziomie. Większe ilości drewna opałowego dla klientów indywidualnych Lasy Państwowe zaoferowały, koncentrując się dodatkowo na pozyskaniu drzew i grup drzew, które zostały np. połamane przez wichury, okiść, obumarły w ostatnim czasie. Takie sytuacje pro-wadzą zwykle do uszkodzeń drewna i ograniczają jego zastosowanie w przerobie.

Polska drewnem stoi, ale zasobnych lasów wciąż przybywa

Choć wydawać by się mogło, że w mijającym roku górę wzięła realizacja gospodarczej funkcji lasu, czyli dostarczania surowca, pozostałe dwie role, przyrodnicza i społeczna, wcale nie zeszły na dalszy plan. Wystarczy spojrzeć na podstawowe parametry określające kondycję lasów w Polsce.

Flagowym z nich jest lesistość, czyli wskaźnik, który określa w jakim stopniu powierzchnia jest pokryta lasem. Podawany jest w procentach, które obrazują stosunek powierzchni porośniętej lasami do całkowitej powierzchni danego obszaru. Obecnie lesistość Polski wynosi 29,6 proc., co oznacza, że lasy zajmują niemal 30 proc. powierzchni kraju. Nie zawsze tak było. W 1946 roku wskaźnik ten wynosił zaledwie 20,8 proc. Dzięki staraniom leśników powierzchnia lasów w Polsce wzrosła niemal o połowę! Takiego skokowego wzrostu lesistości nie ma na koncie bodaj żadne państwo Europy.

Lesistość na poziomie 29,6 proc. odpowiada powierzchni 9,2 mln ha. Tyle aktualnie wynosi areał lasów w Polsce. Od zakończenia II wojny światowej w Polsce przybyło niemal 2,7 mln ha lasów. To więcej niż powierzchnia województwa warmińsko-mazurskiego! Dziś co trzeci kilometr kwadratowy naszego kraju porastają drzewa. A z roku na rok lasów mamy w Polsce coraz więcej.

– I będzie jeszcze lepiej, m.in. dzięki realizowaniu przez Lasy Państwowe takich programów, jak ogłoszona w tym roku akcja skupu gruntów pod nowe lasy. Zachęcamy w niej właścicieli gruntów, na których może powstać las, aby zgłosili się do nadleśnictw z ofertą sprzedaży. Oferujemy atrakcyjne stawki. Podsumowujemy jeszcze bilans mijającego roku, ale wiemy już, że udało się nam kupić rekordowy areał, czyli 2 tys. ha. – przekonuje Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.

Niezmiennie dla lasu i dla ludzi

Gdy przybywa lasów, zwiększa się też ich dostępność dla ludzi.

– Wszystkie działania, które podejmowaliśmy w tym roku, były zorientowane na dobro ogółu społeczeństwa. Widzimy, że spotkały się z pozytywnym odzewem – nie ma watpliwości dyrektor Kubica.

A było ich dużo. Udało się kontynuować istotne programy społeczne, jak #sadziMY, #sprzątaMY, którym przyświeca na tyle szczytna idea, by były promowane przez najważniejsze osoby w państwie. Lasy Państwowe wspólnie z parą prezydencką cyklicznie prowadzą akcje – wielkie narodowe sadzenie drzew oraz ogólnopolskie sprzątanie lasów.

Już drugi raz z rzędu Lasy Państwowe były organizatorem akcji „Choinka dla życia”, w której z kolei na pierwszy plan wysuwa się pomoc osobom potrzebującym krwi. Prowadzona w grudniu i skierowana do krwiodawców ma na celu zachęcenie do dzielenia się najcenniejszym darem – krwią. W zamian za jej oddanie wolontariusze otrzymują choinkę.

W 2022 roku pojawiły się również trzy zupełnie nowe ogólnopolskie programy. Pierwszy z nich – „Sportowa Natura”, był dedykowany klubom sportowym. Lasy Pań-stwowe zaprosiły wszystkie kluby sportowe w Polsce do wspólnego promowania ruchu na świeżym powietrzu w otoczeniu przepięknej polskiej przyrody. W drugim – „Natura od kuchni”, dzięki wsparciu Lasów Państwowych koła gospodyń wiejskich promowały zdrową żywność z polskich lasów. I wreszcie konkurs „Drewno jest z lasu”, który wsparł podmioty troszczące się o zabytkową architekturę drewnianą.

– Mimo wielu trudów i wyzwań, jakie postawił przed Lasami Państwowymi 2022 rok, mogę powiedzieć, że dzielnie stawiliśmy czoła większości z nich. Polskie lasy są w dobrej kondycji i jest ich coraz więcej. Drewno, nasz strategiczny surowiec, pozyskujemy racjonalnie, odpowiadając na potrzeby zarówno przemysłu, jak i klien-tów indywidualnych. Nasza praca jest widziana i doceniana w całej Polsce. To dla nas powód do dumy i motywacja do dalszej pracy – podsumowuje Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Piotr Dąbkowski

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera