Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebna krew i jej składniki – Narodowe Centrum Krwi apeluje do krwiodawców, zapasy drastycznie się kurczą, a zapotrzebowanie rośnie

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Aneta Żurek / Polska Press
W całym kraju odnotowuje się zwiększone zapotrzebowanie na krew i jej składniki. Zapasy kurczą się bardzo szybko, a zapotrzebowanie przekracza ilość donacji. Narodowe Centrum Krwi apeluje do honorowych krwiodawców, by zgłaszali się do Centrów Krwiodawstwa. „Potrzebujemy Twojej pomocy właśnie teraz!” - czytamy w apelu.

Narodowe Centrum Krwi – apel do krwiodawców

W całej Polsce występuje bardzo duże zapotrzebowanie na krew i jej składniki. Ogólnopolskie zapasy kurczą się bardzo szybko. Narodowe Centrum Krwi wystosowało w związku z tym apel, by honorowi krwiodawcy zgłaszali się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddawali krew.

- W szpitalach czekają pacjenci m. in. noworodki, dzieci i kobiety w ciąży, wymagający leczenia krwią lub jej składnikami. Krwiodawco, potrzebujemy Twojej pomocy właśnie teraz! – apeluje NCK

Stale rosnące zużycie krwi i jej składników wynika z bardzo dużej liczby operacji i specjalistycznych zabiegów chirurgicznych, które przeprowadza się w Polsce. Te operacje i zabiegi wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi i jej składników. Przyjmuje się, że optymalny stan magazynowy, który pozwala na bieżącą realizację zadań podmiotów leczniczych to 20 tys. jednostek koncentratu krwinek czerwonych.

- Dzienna liczba pobieranych donacji krwi w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce wymaga zwiększenia, by zabezpieczyć bieżące potrzeby i utrzymać tzw. rezerwę w zakresie krwi i jej składników – mówi Monika Rutkowska z NCK

Nasza rozmówczyni zaznacza również, że zbliżają się wakacje, czyli najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi. To kolejny powód, dla którego już teraz należy zadbać o zabezpieczenie stanów magazynowych i dostarczenie odpowiedniej ilości krwi i jej składników. A tych nigdy nie jest zbyt wiele.

Nie przeocz

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać krwiodawcą?

Jak podaje Narodowe Centrum Krwi wymagania wobec osób oddających krew są bardzo proste:

  • Wiek w przedziale 18-65
  • Masa ciała minimum 50 kg
  • W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • W ciągu ostatnich 6 miesięcy brak wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych
  • W ciągu ostatnich 6 miesięcy dawca nie był leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wypoczętym i zdrowym. Osoby z objawami przeziębienia lub biorące leki nie będą mogły oddać krwi. Przed wizytą w centrum krwiodawstwa należy zjeść lekki posiłek i w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić minimum dwa litry płynów. Niezbędne jest również zabranie ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Zapasy krwi w Polsce maleją – jak sytuacja wygląda na Śląsku?

Bieżący poziom zapasów krwi w aglomeracji można sprawdzić na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. 20 maja ilości zapasów krwi niemal wszystkich grup są wysokie. Nie oznacza to, że taka sytuacja się utrzyma. Jak mówi Monika Rutkowska z Narodowego Centrum Krwi, poszczególne centra krwiodawstwa współpracują ze sobą i w przypadku, gdy zabraknie jakiejś konkretnej grupy krwi lub potrzeba jej więcej, jest ona natychmiast sprowadzana z innego punktu. Niech więc wysoki stan zapasów w CKiK w Katowicach nie zniechęci nikogo do zakasania rękawa i oddania krwi. Każde 450 mililitrów jest niezwykle cenne – może komuś uratować życie.

Zapotrzebowanie na krew i jej składniki będzie dalej rosnąć!

Specjaliści prognozują dalszy wzrost zapotrzebowania na krew i jej składniki w najbliższych latach. Na przyczyny takiego stanu składa się postęp medycyny i możliwość przeprowadzania bardzo skomplikowanych zabiegów, w których wykorzystuje się duże ilości krwi i jej składników. Kolejnym czynnikiem wpływającym na rosnące zapotrzebowanie jest aktualna sytuacja demograficzna. Proces starzenia się społeczeństwa z jednej strony sprawia, że rośnie liczba udzielanych świadczeń zdrowotnych, a z drugiej – że stopniowo maleje ilość osób zdolnych do oddania krwi.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera