18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Poufne" dane Stalinogrodu w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej

Aldona Minorczyk
Aldona Minorczyk
Pochodzące z urzędów statystycznych w Katowicach i Opolu dokumentu z pieczęcią „poufne” zostały opublikowane w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Wśród są nich prawdziwe unikaty z lat 50. Zawierają informacje na temat naszej PRL-owskiej gospodarki, produkcji, zatrudnienia i rolnictwa.

Te dane przeważnie były utrzymywane w tajemnicy. Do obywateli płynąć mogły głównie informacje pokazujące wielkość socjalistycznej ojczyzny, jej sukcesy. Dlatego w tajemnicy utrzymywano m.in. roczniki statystyczne Bytomia z 1953 roku i Stalinogrodu z 1955 roku.

Wśród materiałów udostępnionych na sbc.org.pl są roczniki statystyczne. Całość materiału dostępna będzie za około pół roku. Tyle potrwa digitalizacja materiału.

Śląska Biblioteka Cyfrowa (ŚBC) została utworzona na mocy porozumienia pomiędzy Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim w 2006 roku. Tworzy ją 59 instytucji, m.in. bibliotek, organizacji pozarządowych, muzeów, wydawnictw.

Jak już pisał Dziennik Zachodni Zasób Śląskiej Biblioteki Cyfrowej liczy już blisko 80 tys. publikacji, w tym cyfrowych kopii cennych inkunabułów, poloników, druków związanych ze Śląskiem. Archiwum odwiedzane jest przez setki tysięcy użytkowników rocznie. Głównie z Polski, ale też z Niemiec, USA, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Zbiory udostępniane w ramach serwisu powiększają się nieustannie dzięki pracy m.in. wolontariuszy ze Społecznej Pracowni Digitalizacji. To głównie seniorzy.

W skład ŚBC wchodzi też Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych, który liczy 27 tys. obiektów. Znalazło się w niej m.in. 55 inkunabułów, 500 starych druków, w tym polonica z XVI wieku, druki związane ze Śląskiem, 30 rękopisów, a wśród nich korespondencja Józefa Ignacego Kraszewskiego, czy 350 obiektów Biblioteki Teatru Lwowskiego - np. szkice scenograficzne.

Celem biblioteki jest prezentacja w Internecie kulturowego dziedzictwa Śląska w jego historycznej i współczesnej różnorodności, publikowanie naukowego dorobku regionu oraz wspieranie działalności dydaktycznej i edukacyjnej. Koordynatorem prac jest Biblioteka Śląska.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!