Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

15 najpiękniejszych śląskich słów zdaniem internautów ze Śląska. Zobaczcie, jak głosowaliście! Zaskoczeni?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
14. Wodzionka - zupa, której podstawa to chleb i wrzątek.
14. Wodzionka - zupa, której podstawa to chleb i wrzątek. arch DZ
Ślązacy nie gęsi, swój język mają i, jak się okazuje, doskonale go znają! W spisie powszechnym Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku aż 457,9 tys. osób zadeklarowało, że używa języka śląskiego. Z tej okazji zapytaliśmy internautów z naszego województwa o najpiękniejsze słowa w gwarze śląskiej. Udało się wybrać 15 propozycji, które dzisiaj Wam prezentujemy.

Spis treści

Gwara śląska - supermoc każdego Hanysa

Gwara śląska jest jedną z najbardziej charakterystycznych gwar w Polsce, a wielu uważa ją za odrębny język. Usłyszeć śląski można głównie na terenie województwa śląskiego, w części województw opolskiego, a także małopolskiego. Dialekt śląski ma swoje korzenie w średniowieczu i jest wynikiem mieszania się języka polskiego z językiem czeskim i niemieckim. W związku z tym, zawiera on elementy tych języków, co czyni go nie tylko charakterystycznym, ale także ciekawym - nie tylko dla słuchaczy.

15 najpiękniejszych słów w gwarze śląskiej. Tak zadecydowali internauci:

Z punktu widzenia językoznawców, śląska gwara charakteryzuje się przede wszystkim bogatą fonetyką. Występuje w niej wiele spółgłosek miękkich, które w języku polskim są rzadsze. Dużo wyrazów w gwarze śląskiej ma także odmienne końcówki, co sprawia, że zwykłe słowa brzmią zupełnie inaczej. Gwara śląska jest także bardzo bogata w wyrażenia i zwroty.

Co ciekawe, w spisie powszechnym Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku aż 457,9 tys. osób zadeklarowało, że używa języka śląskiego. 53,3 tys. osób zadeklarowało, że to ich jedyny język, jakiego używają na co dzień.

Blisko 600 tys. osób deklaruje, że jest narodowości śląskiej

Wstępne wyniki spisu ludności z 2021 r. wskazują, że ludność o polskich identyfikacjach narodowościowych obejmowała w sumie 37149,5 tys. osób, co stanowi 97,7% ogółu mieszkańców Polski, natomiast o innych niż polska identyfikacjach– 1339,6 tys. osób, czyli 3,5%.

Wstępne dane wskazują na utrzymujące się poczucie odrębności etnicznej społeczności regionalnych w Polsce. Do najliczniejszych identyfikacji narodowo-etnicznych, poza inną niż polską identyfikacją, należy zaliczyć deklaracje śląskie i kaszubskie. W sumie odnotowano – jako odpowiedź na pierwsze lub drugie pytanie etniczne – 585,7 tys. deklaracji śląskich, co w stosunku do identyfikacji innych niż polska stanowi 43,7%, przy czym 231,8 tys. osób wskazało identyfikację śląską jako pierwszą, a 353,9 tys. osób jako drugą. Kolejną najliczniej reprezentowaną grupą były osoby deklarujące przynależność kaszubską - 176,9 tys. osób (co stanowi 13,2% wśród ogółu osób deklarujących identyfikację inną niż polską). Grupa ta częściej deklarowała identyfikację kaszubską jako drugą (162,2 tys.).

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań został przeprowadzony na terenie Polski w dniach od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r.

Tak wybieraliście! Oto 15 najpiękniejszych słów w gwarze śląskiej

Internauci ze Śląska są niezawodni. Starym zwyczajem, zapytaliśmy mieszkańców województwa, które śląskie słowa, ich zdaniem, są najpiękniejsze i zdecydowanie zasługują na wyróżnienie na tle innych. Wśród kilkudziesięciu propozycji najczęściej przewijało się jednak piętnaście słów, które dziś Wam zaprezentujemy w formie fotografii, zebranych w galerię.

Koniecznie poinformujcie nas o Waszej opinii. Czy któreś ze śląskich słów zasługuje na dodanie do listy najpiękniejszych? A może znacie takie, które absolutnie nie powinny się na niej znaleźć? Jesteśmy ciekawi, co o tym sądzicie!

Tych 15 śląskich słów wybraliście jako najpiękniejsze:

14. Wodzionka - zupa, której podstawa to chleb i wrzątek.

15 najpiękniejszych śląskich słów zdaniem internautów ze Ślą...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera