Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat cieszyński na archiwalnych zdjęciach. Hotel Czantoria, most kolejowy, willa doktora Śniegonia

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Fragment mostu kolejowego w Wiśle Głębcach, 1933-1939 r.
Fragment mostu kolejowego w Wiśle Głębcach, 1933-1939 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Powiat cieszyński na archiwalnych zdjęciach zachwyca bogactwem krajobrazu. Dzięki zbiorom Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy zobaczyć, jak wyglądał około 100 lat temu. Zapraszamy Was na wyjątkowy spacer do przeszłości. Zwiedzimy m.in. najwyższy most kolejowy w Polsce, dawny Hotel Czantoria i willę doktora Śniegonia. Zobaczymy też jak w latach 30. XX w. żyło się w Istebnej, która do tej pory jest ostoją góralszczyzny w Beskidzie Śląskim.

Powiat cieszyński na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego

Prezentujemy czarno-białe zdjęcia z powiatu cieszyńskiego, które znaleźliśmy w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Te unikalne fotografie zostały wykonane około 100 lat temu w miejscowościach: Istebna, Strumień, Ustroń, Wisła.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Most kolejowy nad potokiem Łabajów

Jadąc pociągiem do Wisły Głębce, przejeżdżamy przez prawdziwy cud techniki - most kolejowy nad potokiem Łabajów, czyli najwyższy most kolejowy w kraju. Wykonany został według projektu inżyniera Stanisława Saskiego oraz Tadeusza Mejera w latach 1931-1933 przez firmę Ksawerego Goryanowicza. Wybudowany został pod nadzorem fachowca z dziedziny konstrukcji żelbetowych Jana Gustawa Grycza. Budowa mostu o maksymalnej wysokości filarów 25 metrów prowadzona była przez kierownika robót inżyniera Karola Grelowskiego.

Wybuch II wojny światowej pokrzyżował plany kolejarzy

Co ciekawe, linia kolejowa kończy się zaledwie kilkaset metrów dalej. Pierwotnie jednak planowano, że będzie znacznie dłuższa i dlatego nie wahano się wybudować aż tak potężnej konstrukcji. Pociągi miały jechać dalej tunelem pod Przełęczą Kubalonka aż do Istebnej lub nawet Zwardonia. Warto dodać, że na tej samej linii kolejowej w Wiśle Dziechcince znajduje się podobnie zbudowany, ale znacznie mniejszy wiadukt.

Willa doktora Śniegonia w Ustroniu

Willa doktora Franciszka Śniegonia to obecnie obiekt, w którym mieści się Przychodnia Rejonowa w Ustroniu. Pierwotnie jednak była to parterowa willa „Mahlenbrey”, którą wzniesiono na początku XX wieku. Około 20 lat później nieruchomość nabył znany ustroński lekarz – doktor Franciszek Śniegoń (1892-1945), który budynek sukcesywnie rozbudowywał.

W połowie 1945 r. w dawnej willi doktora Franciszka Śniegonia urządzono Okręgowy Ośrodek Zdrowia pod kierownictwem również bardzo znanego w Ustroniu i okolicy – doktora Zygmunta Łysogórskiego (1902-1970). Obiekt na samym początku posiadał numer 134, w okresie okupacji – Gartenstrasse 1, a obecnie – ul. Adama Mickiewicza 1.

Willa Ludwika Konarzewskiego w Istebnej

Ludwik Konarzewski był jednym z najwybitniejszych twórców związanych z Istebną. Znany plastyk i pedagog związał się z tą miejscowością w 1914 roku, kiedy poślubił tutejszą góralkę. Później, bo już w latach 20. XX w. na stałe miejsce zamieszkania wybrali wspólnie właśnie Istebną. Osiedlili się dokładnie w przysiółku Bucznik, czyli w dzisiejszej Andziołówce. To tam wznieśli zespół zabudowań: dom rodzinny, muzeum, pensjonat „Bucznik”, szkołę rzemiosła artystycznego i kaplicę.

Fragment mostu kolejowego w Wiśle Głębcach, 1933-1939 r.

Powiat cieszyński na archiwalnych zdjęciach. Hotel Czantoria...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera