MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powraca temat niebezpiecznych odpadów w Śląskiem. Spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Powraca temat niebezpiecznych odpadów. Spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Powraca temat niebezpiecznych odpadów. Spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Szymon Kwiatkowski
27 maja w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Spotkanie było poświęcone kwestii nielegalnych składowisk odpadów. Członkowie rady debatowali na ten temat od godziny 10.00 do 14.00.

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Około dwóch tygodni temu miał miejsce ogromny pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Skutki tego zdarzenia były odczuwalne w wielu innych miastach województwa śląskiego. Poruszany przez WRDS temat nie powinien więc nikogo zaskakiwać. Spotkanie nie jest jednak wypadkową omawianego pożaru, a sama debata o nielegalnych składowiskach odpadów planowana było już w styczniu bieżącego roku.

- Przed chwilą byliśmy w terenie oglądać, jak wygląda miejsce po pożarze w Siemianowicach Śląskich i nie jest dobrze. Widać ogromną potrzebę naszych działań. Spotykamy się dzisiaj w Katowicach, ale problem składowania niebezpiecznych odpadów dotyczy całej Polski — mówiła Joanna Piekutowska, główny inspektor ochrony środowiska.

Około 40 składowisk z niebezpiecznymi odpadami

Nielegalne składowiska odpadów są dużym problemem. W województwie śląskim znajduje się około 120 składowisk, na których terenie znajdują się materiały łatwopalne takie jak np. opony. Natomiast 44 składowiska zawierają niebezpieczne odpady. Niektóre z nich już są likwidowane.

- Te działania są już podejmowane. Dla przykładu składowisko w Częstochowie jest w trakcie likwidacji. Trzeba jednak pamiętać o środkach finansowych, które są na taką likwidację potrzebne. Drugim wyzwaniem jest kwestia przepustowości instalacji, które pozwalają w bezpieczny sposób na utylizowanie tego typu odpadów. Sukcesywnie te składowiska będą likwidowane, ale wymaga to trochę czasu. Wszystkie służby są postawione w stan gotowości. Mamy miejsca, w których zostały te odpady wykryte i policja aktualnie monitoruje takie obszary, a straż pożarna jest przygotowana do ewentualnego usuwania zagrożeń, które mogą się tam pojawić — wyjaśniał Marek Wójcik, wojewoda śląski.

Brak nowych składowisk w 2024 roku

Wojewoda zaznaczył, że pozytywnym aspektem w kwestii składowisk niebezpiecznych odpadów jest fakt, że w 2024 roku nie znaleziono, żadnego nowego składowiska. Ważnym punktem spotkania było wypracowanie stanowiska, które nie tylko zwraca uwagę na omawiany problem, ale także przygotowuje rekomendacje zarówno usuwania niebezpiecznych składowisk, jak i zwiększa odpowiedzialność producentów.

- Główną barierę widzę w postaci braku odpowiedniej kwoty finansowania. Chcąc się z tym problemem uporać, potrzebne są pieniądze. Jeśli uda nam się znaleźć źródło finansowania to myślę, że wtedy sobie z tym problemem poradzimy — tłumaczyła Joanna Piekutowska.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni