Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie film o Edwardzie Gierku. Kto powinien zagrać główną rolę?

JACK
Edward Gierek, w latach 1970–1980 I sekretarz KC PZPR
Edward Gierek, w latach 1970–1980 I sekretarz KC PZPR Arc. DZ
- To będzie pierwsza, zakrojona na tak szeroką skalę filmowa opowieść o tej absolutnie kluczowej postaci współczesnej historii Polski. Postaci, która wciąż wywołuje olbrzymie emocje - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Rafał Woś, twórca scenariusza.

Powstanie film o Edwardzie Gierku. “Kluczowa postać współczesnej historii Polski”

Tzw. gierkowska dekada, czyli okres sprawowania przez Edwarda Gierka władzy w latach 1970–1980, charakteryzowała się w pierwszej połowie dynamicznym rozwojem gospodarczym Polski, aby w drugiej połowie zakończyć się kryzysem gospodarczym, który w efekcie doprowadził do kresu jego rządów oraz w dalszej perspektywie do upadku systemu socjalistycznego w Polsce. W świadomości ludzi był postrzegany mimo wszystko jako dobry gospodarz.

Scenariusz do filmu o roboczym tytule ” Gierek” napisał dziennikarz ekonomiczny Rafał Woś – poinformował portal Wirtualne Media.

- To będzie pierwsza, zakrojona na tak szeroką skalę filmowa opowieść o tej absolutnie kluczowej postaci współczesnej historii Polski. Postaci, która - mimo upływu lat - wciąż jest ważnym punktem odniesienia i wywołuje olbrzymie emocje - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Rafał Woś.

Rocznica śmierci Edwarda Gierka od kilkunastu lat jest okazją do spotkań jego zwolenników nad grobem byłego I sekretarza KC PZPR w Sosnowcu. Także w sobotę 28 lipca 2018 z okazji 17. rocznicy śmierci Edwarda Gierka przybyło ich wielu.

Sosnowiec: uroczystości przy grobie Edwarda Gierka ZDJĘCIA W...

W filmie mają wystąpić gwiazdy polskiego kina, ale o obsadzie producenci na razie milczą. Producentem i pomysłodawcą obrazu jest Global Studio, a wyreżyserują go bracia Michał i Wojciech Węgrzynowie.

Co ciekawe, na produkcję – która ma wejść do kin w 2021 roku – mają wyłożyć prywatni inwestorzy.

Edward Gierek urodził się 6 stycznia 1913 r. w Porąbce koło Sosnowca, w rodzinie górniczej. W dzieciństwie stracił ojca, który zginął w wypadku w kopalni. W 1923 r. wyemigrował z matką i ojczymem do Francji, gdzie od 13 roku życia pracował jako górnik. W latach 30 ub. wieku był działaczem Francuskiej Partii Komunistycznej. W 1948 roku wrócił do Polski. Najpierw w latach 50. I 60. pełnił najwyższe funkcje w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Katowicach. W latach 60 wyrósł na następcę Władysława Gomułki.

W grudniu 1970 roku został I sekretarzem KC PZPR. Śląsk pamięta mu wybudowanie Huty Katowice – ale inwestycje w Polsce prowadzone były za zagraniczne kredyty, co ostatecznie skończyło się krachem. Już w drugiej połowie lat 70-tych nastąpił znaczny wzrost cen żywności, co skończyło się słynnymi protestami robotników w Radomiu i Ursusie.

Ostatecznie Gierek po powstaniu Solidarności ustąpił ze stanowiska. Latem 1981 roku został wydalony z partii jako winny niepowodzeń gospodarczych, był nawet internowany przez jakiś czas. Edward Gierek zmarł 29 lipca 2001 r. w Cieszynie.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera