Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar kościoła św. Floriana w Sosnowcu. Dach spalił się doszczętnie. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Ruszyła zbiórka na pomoc dla parafii

PAP
PAP
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Do pożaru dachu parafii pw. św. Floriana doszło 21 czerwca 2023 roku około godziny 14.00. Dach spalił się doszczętnie oraz wpadł do wnętrza świątyni, znacząco uszkadzając je. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał. Strażacy walczyli z żywiołem całą noc. Podczas gaszenia pożaru jednocześnie działało 74 strażaków i prawie 30 zastępów, które cyklicznie się wymieniały.
Do pożaru dachu parafii pw. św. Floriana doszło 21 czerwca 2023 roku około godziny 14.00. Dach spalił się doszczętnie oraz wpadł do wnętrza świątyni, znacząco uszkadzając je. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał. Strażacy walczyli z żywiołem całą noc. Podczas gaszenia pożaru jednocześnie działało 74 strażaków i prawie 30 zastępów, które cyklicznie się wymieniały. Parafia św. Floriana w Sosnowcu
Do pożaru dachu parafii pw. św. Floriana doszło 21 czerwca 2023 roku około godziny 14.00. Dach spalił się doszczętnie i wpadł do wnętrza świątyni, znacząco je uszkadzając. Strażacy walczyli z żywiołem całą noc. Podczas gaszenia pożaru jednocześnie działało 74 strażaków i prawie 30 zastępów, które cyklicznie się wymieniały. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał. Parafia prosi o dobrowolne wsparcie w odbudowie świątyni.

Pożar dachu parafii pod wezwaniem św. Floriana w Sosnowcu

Ze wstępnych ustaleń straży pożarnej wynika, że spalił się cały dach kościoła. Do wnętrza świątyni płomienie nie dotarły, jednak elementy dachu spadły do środka. Uszkodzenia są bardzo duże. Na ten moment niemożliwa jest jeszcze ocena strat.

- Ciężko powiedzieć o powierzchni pożaru. To wyjdzie po rozebraniu tej konstrukcji. Okazało się, że jest to konstrukcja z jednej strony blacha, w środku drewniana, a od wewnątrz podbitka drewniana, więc to jest ta zamknięta przestrzeń, w której się ten pożar rozprzestrzeniał - komentuje mł. bryg. Tomasz Dejnak, rzecznik prasowy KM PSP w Sosnowcu.

Przyczyny pożaru będą badane teraz przez biegłych. Na dachu znajdowały się panele fotowoltaiczne, które mogły przyczynić się do jego powstania.

- Na dachu kościoła znajdowały się panele fotowoltaiczne, ale na obecną chwilę nie można przesądzić, czy to ta instalacja była źródłem powstania pożaru. Gdy pierwsze zastępy przyjechały na miejsce, ogień był już rozwinięty, więc trudno to ocenić – tłumaczyli strażacy biorący udział w akcji.

Wyrazy wdzięczności za pomoc wszystkim zaangażowanym przekazał ks. Andrzej Mróz, proboszcz parafii, prosząc o wsparcie duchowe i pomoc w odbudowie świątyni.

- Dziękuję księżom wikariuszom i parafianom za zabezpieczenie Najświętszego Sakramentu i wyposażenia zakrystii. Dziękuję także Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Sosnowiec, Pogotowiu Ratunkowemu, które to służby ofiarnie włączyły się w akcję ratowniczą - dziękuje proboszcz.

Na stronie parafii pojawił się komunikat o możliwości przekazania darowizny na odbudowę kościoła.

- Z pewnością potrzeba będzie zarówno środków finansowych, jak i rąk do pracy, aby pomóc w odbudowie tego, co zniszczone. Na ten moment nie da się określić ogromu zniszczeń. Pamiętajmy o sobie wzajemnie w modlitwie i nie traćmy nadziei. Przypominamy także numer konta parafialnego - 30 1020 2498 0000 8802 0018 8060 Bank PKO BP SA - czytamy w komunikacie na stronie parafii.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera