Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy bliżej szkoły, uczniowie bliżej rynku pracy

Materiał Informacyjny
Brak odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. To zdaniem pracodawców działających w naszym regionie główny powód problemów związanych ze znalezieniem pracy przez absolwentów szkół zawodowych. A na Śląsku ofert zatrudnienia dla nich nie brakuje.

Brak odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. To zdaniem pracodawców działających w naszym regionie główny powód problemów związanych ze znalezieniem pracy przez absolwentów szkół zawodowych. A na Śląsku ofert zatrudnienia dla nich nie brakuje.

Aby ułatwić młodym ludziom start w dorosłość, na przełomie lutego i marca zostały ogłoszone konkursy, którego celem jest dostosowanie oferty edukacyjnej szkół zawodowych do potrzeb regionalnego rynku pracy. Ocenę formalną mamy już za sobą, teraz projekty analizowane są pod kątem merytorycznym. Niebawem dowiemy się, które z nich otrzymają unijną dotację. A do rozdzielenia jest 40 mln zł.

Dodajmy, że to nie pierwszy i nie ostatni konkurs wspierający śląskie szkolnictwo zawodowe. Kolejne pieniądze popłyną do szkół w 2017 r. – konkurs ma zostać ogłoszony na początku roku i wtedy dowiemy się, ile wyniesie jego budżet.

W tym projekcie szczególny nacisk położony jest na współpracę szkół zawodowych z pracodawcami. Chodzi nie tylko o zapewnienie uczniom możliwości odbywania praktyk lub staży, ale także o uelastycznienie programów kształcenia – tak aby wiedza teoretyczna i praktyczna, którą uczniowie zdobywają, mogła być nastawiona na potrzeby konkretnego pracodawcy, ale nie zamykała im drogi do przekwalifikowania. W myśl zasady, że w gospodarce – jak w życiu – pewna jest tylko zmiana.
Właśnie ze względu na te zmiany wsparciem będą objęci również nauczyciele i instruktorzy, aby i oni mogli dostosować swoją wiedzę do trendów obowiązujących w zawodach, do których wykonywania przygotowują swoich podopiecznych. Będą to m.in. kursy i szkolenia specjalistyczne, studia podyplomowe. Jednak trzeba pamiętać, że zakres wsparcia dla nauczycieli szkół zawodowych może być tylko uzupełnieniem oferty, bo ta skierowana jest przede wszystkim do uczniów.

Podobnie jak w innych tego typu konkursach o dofinansowanie mogą się ubiegać m.in. samorządy, stowarzyszenia i fundacje, które wskażą konkretne szkoły i grupy uczniów, które mają zostać objęte tym wsparciem. Dotację mogą otrzymać także osoby fizyczne, jeśli prowadzą działalność gospodarczą lub oświatową.

Komentarz eksperta
Andrzej Kwaśniewski, kierownik Głównego Punktu Informa¬cyj¬nego Funduszy Europejskich w Katowicach:

Po pierwsze, trzeba jasno powiedzieć, że osoby bez odpowiednich kwalifikacji – przysłowiowego „fachu w rękawie” –oraz doświadczenia zawodowego mają duże trudności w zdobyciu interesującej i dobrze płatnej pracy. Sytuacja ta szczególnie boleśnie dotyka osoby młode. Aby skutecznie ubiegać się o wspomniane dofinansowanie, warto na początku zebrać informacje, jakie są potrzeby kadrowe przedsiębiorców – dla kogo mają i będą mieć w przyszłości pracę? Cennym źródłem informacji są analizy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, który prowadzi np. monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Szkoła, która chciałaby w ramach projektu np. wprowadzić nowy profil zawodowy, może ubiegać się również o pieniądze na: podniesienie kwalifikacji nauczycieli, rozwinięcie współpracy z przedsiębiorstwami (zainteresowanymi pozyskaniem dobrze wykształconych pracowników) czy rozwijanie doradztwa edukacyjno--zawodowego. Wszystko po to, aby proces kształcenia zawodowego przebiegał w dopasowany do ucznia sposób, który po ukończeniu szkoły nie będzie miał problemu z podjęciem dobrej pracy. Dodajmy, że Fundusze Europejskie chętnie wspierają te projekty, które mają szeroki zakres działania. Chodzi o to, aby wsparciem byli równocześnie objęci uczniowie oraz ich otoczenie społeczno-gospodarcze (kadra nauczycielska, doradcza, przedsiębiorcy). To zdecydowanie zwiększy efekt końcowy całego przedsięwzięcia.

Więcej o Priorytecie Wzmacnianie potencjału edukacyjnego”:
https://www.scp-slask.pl;www.scp-slask.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Katowice – tel.: 32 77 40 172,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!