Prezes Jarosław i jego antyśląska fobia

Marcin TwarógZaktualizowano 
Raport o stanie Rzeczypospolitej autorstwa Jarosława Kaczyńskiego to niezwykły dokument. Pokazuje mianowicie, nie faktyczny stan państwa, ale wybujałą wyobraźnię autora. Także odnośnie Śląska.

Poruszony nagłym i nieoczekiwanym wybuchem umiejętności pisarskich szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, postanowiłem zagłębić się w literaturę Raportu o stanie Rzeczypospolitej jego autorstwa. Wszystko po to, aby pełen najszczerszych chęci poznać przyczyny i zasady wszystkiego, co dzieje się w jego umyśle.

Niestety. Przepadłem. Po zakończeniu lektury doszedłem do wniosku, że ktoś ma tutaj nieźle namieszane w głowie. I z pewnością nie jestem to ja.

Nie chcę szanownych czytelników przekonywać do swego punktu widzenia na stan psychiczny prezesa Jarosława (mam nadzieję, że to chwilowe). Nie chcę robić recenzji całego tekstu, bo musiałaby być dłuższa niż sam Raport. Nie chcę też przytaczać wszystkich kompletnie odjechanych bzdur, jakie prezes pisze. Są one skupione wokół osi: PiS jest dobry, PO jest niedobra. Skupię się na kilku i to dotyczących wyłącznie Śląska i śląskości.

Mamy stronę 34 i 35 w rozdziale pod hasłem Wstydliwy naród polski
Czytam:
"Niedawno umieszczono, wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego z 2007 roku, narodowość śląską w spisie powszechnym. Sąd Najwyższy słusznie bowiem wywiódł, że historycznie rzecz biorąc, niczego takiego jak naród śląski nie ma. Można dodać, że śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej".

Nie wiem, czy prezes jest świadomy tego co pisze. A właściwie wiem - nie jest. Otóż narodowości śląskiej w formularzu Spisu nie ma. Narodowości i tylko narodowości dotyczy punkt 14a. Znajduje się natomiast w punkcie 14b możliwość zaznaczenia "innego narodu lub grupy etnicznej". Grupa śląska występuje na równi z grupą alzacką, czy bicharską (ciekawe, czy prezes wie, co to za grupa etniczna i gdzie mieszka).

Czytam dalej: "W PO nie budzą protestu postawy jawnie antypolskie, wręcz obrażające Polaków. Przykładem jest choćby długotrwała obecność w tej partii Kazimierza Kutza, którego publicystyka w wielu wypadkach jest jadowicie antypolska."

Publicystyka Kutza antypolska? I to jadowicie? A w którym miejscu? Czyż nie ma prawa pisać, co mu się nie podoba? Że widzi polityków zachowujących się jak kuglarze, że zdrowy rozsądek jest tym, czego wielu posłom brakuje najbardziej. Jeśli piętnowanie wielkoszlacheckiej głupoty jest z zasady antypolska, to większa część Raportu Jarosława jest antyludzka i to jadowicie.

Czytam dalej:
"Ważny jest też stosunek do Ruchu Autonomii Śląska, którego członkowie kandydowali z list PO, mimo że ta formacja jawnie odcina się od polskości. Jej szef Jerzy Gorzelik mówi wprost: jestem Ślązakiem, nie Polakiem, Polska nie jest dla mnie najważniejsza".

Panie Jerzy, niech pan oszczędzi prezesa. Niech pan nie idzie do sądu!

Czytam dalej:
"Niezwykle charakterystyczna jest też bardzo agresywna reakcja czołowego polityka PO, szefa klubu Tomasza Tomczykiewicza, na formułowaną w Sejmie krytykę decyzji zawarcia koalicji z RAŚ w samorządzie wojewódzkim, a także stała opcja tej partii na współpracę z Mniejszością Niemiecką na Śląsku Opolskim. I to mimo powtarzających się incydentów wskazujących na to, że przynajmniej niektórzy działacze tej mniejszości ostentacyjnie demonstrują nielojalność wobec państwa polskiego (zdejmowanie polskich flag i godła w gminach rządzonych przez MN)."

No i wszystko jasne. Co prezes napisał, wszyscy widzimy. PO wspólnie z RAŚ i "opcjonalnie" Mniejszością Niemiecką jest zagrożeniem dla wolności i demokracji, której wyznacznikiem jest prezes Jarosław. Boże, choń mnie przed taką wolnością i demokracją niesioną piórem tego autora.

Co teraz z nami będzie? Z nami, mieszkańcami województwa śląskiego? Czy prezes po dojściu do władzy zarządzi ekspiacje na Jasnej Górze za grzechy PO i RAŚ? A może rozpuści szwadrony nowej Agencji Bezpieczeństwa i Czystości Narodowej? Trudno zgadnąć.

PS. Po opublikowaniu tego felietonu napisał do mnie kolega dziennikarz Witold Gałązka zarzucając nieprawdę odnośnie tezy, że narodowości śląskiej w Spisie nie ma. Kilka dni usilnych studiów pozwoliły mi na dojście do prawdy. Otóż istotnie moje zdanie "Narodowości i tylko narodowości dotyczy punkt 14a." jest nieprawdziwe, bo także w tym punkcie można wpisać inną narodowość lub grupę etniczną, co jednoznacznie podkreśla moją tezę, że "narodowości śląskiej w Spisie nie ma".

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

=PRUSAK Z SUWAŁK

W BIAŁYMSTOKU I NA PODLASIU TEZ JEST DUŻO RODZIN NIEMIECKICH -POZOSTAŁOŚCI PO ZABORACH./.

-JUSTYNA Z WIELICZKI

CUD,ŻE KAROL WOJTYŁA ,/SP,BŁ.JAN PAWEŁ II NIE ZMARŁ NA PRIMA APRILIS W/G WERSJI NIEMIECKIEJ JEST LITWINEM A KAJ URODZIŁ SIĘ WOJTYŁA JEGO OJCIEC ?

=MARYLA

TRZEBA ZNAĆ ZNACZENIE SŁÓW"/WIĘCEJ PRAWDY HISTORYCZNEJ I TAK NP, TYCHY BYŁY MIASTEM NIEMIECKIM? DLACZEGO?

=MARYLA

TRZEBA ZNAĆ ZNACZENIE SŁÓW"/WIĘCEJ PRAWDY HISTORYCZNEJ I TAK NP, TYCHY BYŁY MIASTEM NIEMIECKIM? DLACZEGO?

k
kornel

tylko spierdalaj!!!!

P
Pablo

Wybaczę Prezesowi, gdy weźmie w ramach przeprosin, w następną rocznicę "Tragedii Śląskiej" udział w "Marszu na Zgodę", złoży wraz z zarządem PIS, przy bramie obozu "Zgoda" w Świętochłowicach bukiet świeżych kwiatów i zapali znicz. Kwiaty mogą być biało - czerwone.

S
Stały 59

Prezes zasłużył na super śląską nagrodę i honory, nikt tak jak on w skali ogólnopolskiej nie wypromował
w ostatnim czasie narodowości śląskiej i przysporzył nam zewsząd sympatii i uznania naszych racji. oby tak
dalej.

m
ma.twarog

Szanowni Państwo. Pastwienie się nad zdaniami wyrwanymi z kontekstu to nie mój styl. Celowo przytoczyłem prawie cały rozdział dotyczący Śląska. Najlepszy dowód na poparcie mojej tezy to dzisiejsza wypowiedź prezesa. To dosłowny cytat: Twierdzenie, że istnieje naród śląski, my rzeczywiście traktujemy za zakamuflowaną opcję niemiecką - powiedział Kaczyński. A co do powodów, dla których napisałem ten tekst to proszę o uszczegółowienie o co chodzi. Co prawda przypuszczam, co może mieć pani na myśli, pani Beato, ale z góry to odrzucam, bo nie chcę się do pani uprzedzić. Proszę o konkrety, co pani ma na myśli.

S
Szlunsok

Kaczyński szanuje Ślązaków? Pani chyba się pomyliło z Białymstokiem i Podlasiem - tak tamtych szanuje.

1. Kaczyński i PiS, jego partia wraz z Panią Elżbietą Jakubiak SPOLICZKOWAŁO Ślązaków nie dając Nam organizacji Euro 2012 - To My Was, Polaków nauczyliśmy grać w piłkę nożną - we fusbal. To u Nas zawsze był etos grania w Piłką i jesteśmy kolebką Śląskiej i Polskiej piłki - i to był BRUTALNY, jawny atak antyśląskości i antyśląskiej fobii. Jakubiak niech się nie pokazuje na Śląsku - bo to Ona NIE wpisała Chorzowa do podstawowego składu regionów na Euro.

2. Kaczyński nie pierwszy raz wraz z PiSem obraża Ślązaków - antyśląskie postawy, silesiofobiczne wypowiedzi, nacjonalistyczne, faszyzujące - od tego środowiska aż biją (np. Pan Polaczek)

3. Polacy po 89 roku nieustannie POLICZKUJĄ Śląsk:
- dzieląc wraz ze zdrajcami Śląska na "śląsk górny" i "opolszczyznę" - a to jest JEDEN region, dziel i rządź, podział się udał.
-Śląsk w podziałach funduszy, ekonomii i zwrocie ekonomicznym, który generujemy do państwa polskiego jest traktowany jak znienawidzone dziecko przez macochę.

Polacy nienawidzą Ślązaków, wyrażają antyśląskie, ksenofobiczne, silesiofobiczne treści - i w internecie i w realnej polityce, która Nas karze za to, że jesteśmy Ślązakami.

Polska przyjęła Antyśląski Front Obłudników z Warszawy, którego zadaniem jest zniszczyć Śląsk i złamać kręgosłup śląskości oraz wmówić poprzez historyczną defraudację FAKTÓW, że jesteśmy Polakami - a jeśli myślisz inaczej - to jesteś antypolakiem.

W POLSCE NIE WOLNO BYĆ ŚLĄZAKIEM, NIE PRÓBUJ SIĘ DO TEGO PRZYZNAWAĆ, BO CIĘ ZNISZCZYMY I BĘDZIEMY GNĘBIĆ - tak oto XX wieczna historia znajduje swoje przedłużenie w XXI wieku.

Pozostaje mieć jedyne nadzieję, że nie powstanie na Śląsku sabotaż, który wywołają sami Polacy, aby zepchnąć winę na Ślązaków i wywołać coś w rodzaju wojny domowej. Już jedną Polacy Nam zrobili wraz z Francuzami i Angolami. Na drugą nie pozwolimy.

B
Beata

Guten Morgen! Krytyka tekstu Kaczyńskiego oparta jest na manipulacji. Preses PiS szanuje Śląsk. Rozumiem, jednak dziennikarzy DZ, siła wyższa, kto płaci, ten wymaga.

s
sykus

Autorowi artykułu proponuję przeczytać raport ponownie, bo nie rozumie jego tresci. Wyjmowanie słów, zdań z kontekstu nie ma odniesienia do rzeczywistego przekazu zawartego w reporcie.

Pozdrawiam

S
Slazak

Panie Kaczynski czytajac pana wypociny to mam wrazenie ze nie chodzil pan do zadnej szkoly, a jesli pan chodzil to byl to czas stracony,niczego pan sie nie nauczyl.

C
Cz

Hm... To taka primaaprilisowa analiza :))

T
Tu przeca ńy downe Chiny?!
Cy jego neuartig rōute Büchlein? :-)
o
ot tak sobie...

...jak w latach 50 u.w., kiedy to "komunisci warszawscy" rzadzili Slaskiem pod auspiscjami "UB"....a wspolczesnie o mitologicznie zorientowanym i w dodatku pseudo patriotycznym lgarstwie ... by nie oceniac od strony patologii psychopaty....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3