Prezydent Andrzej Duda cytowany jest na całym świecie po zaskakujących dwóch stwierdzeniach:

  1. Nie ma dzisiaj w Polsce strategii całkowitej rezygnacji z węgla. To nasz strategiczny surowiec, więc trudno, byśmy z niego rezygnowali.
  2. Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo.

W poniedziałek, 3 grudnia, odbył się pierwszy oficjalny dzień szczytu klimatycznego w Katowicach, który potrwa do 14 grudnia.

Podczas ceremonii otwarcia szeroko o ważnej roli Polski w szczycie klimatycznym mówił między innymi prezydent Polski Andrzej Duda. COP24 w Katowicach jest trzecim odbywającym się w naszym kraju, choć Polska przewodniczy konferencji już po raz czwarty. Poprzednie szczyty w Polsce odbywały się w 2008 roku w Poznaniu (COP14) i w 2013 roku w Warszawie (COP19). Na organizację COP24 Polska przeznaczyła 250 mln złotych.

Dlaczego COP24 odbywa się w Katowicach? Tak zdecydowali przedstawiciele ONZ, biorąc pod uwagę nie tylko zaplecze obiektów, w których można wydarzenie zorganizować, ale też zaplecze noclegowe i restauracyjne, aż w końcu po argument dotyczący tego, że Katowice na przestrzeni lat przeszły diametralną zmianę, również w kwestii działań na rzecz ochrony klimatu.

- Polska jest dziś gotowa do wzięcia swojej części odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo - tym razem także w wymiarze polityki klimatycznej - mówił prezydent Andrzej Duda. - Katowice zaliczane są obecnie do grona najbardziej zielonych miast w Polsce. Czy to nie zadziwiające, a zarazem symboliczne, że tegoroczna konferencja COP24 odbywa się w tym samym miejscu, w którym kiedyś czynna była kopalnia węgla? - dodawał.

Prezydent wyliczał w trakcie ceremonii, że Polsce udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. w stosunku do roku bazowego 1988 (wymaganie Protokołu z Kioto to 6 proc.), zapewniając bezpieczeństwo energetyczne oraz rozwój przemysłu oparty na „efektywnych technologiach węglowych”.

Później padły jednak zaskakujące słowa o węglu, które już teraz odbijają się szerokim echem w mediach na całym świecie. Prezydent Duda mówił konkretnie o roli węgla w polskiej energetyce. Jego zdaniem, „węgiel nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu i postępem technologicznym w tym zakresie”.

- Nie ma dzisiaj w Polsce strategii całkowitej rezygnacji z węgla. To nasz strategiczny surowiec, więc trudno, byśmy z niego rezygnowali - podkreślał prezydent Andrzej Duda po raz drugi na spotkaniu z przedstawicielami mediów.

We wtorek, 4 grudnia w czasie górniczej barbórki w Brzeszczach Andrzej Duda powiedział:

- Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas Barbórki w Brzeszczach.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Duda wskazał na jedną z proponowanych deklaracji szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach - Just Transition, mówiącej o "sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata w sensie przemysłowym, po to, aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat".

- To oznacza przede wszystkim uwzględnianie w tym wszystkim interesów społeczeństw, uwzględnienie interesów ludzi, miejsca pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością - mówił. - To nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę - dodał.

Prezydent tłumaczył, że istotne jest to, aby „zmieniać gospodarkę w taki sposób, aby realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie dbać o interesy państwa i społeczeństwa w jak największym możliwym stopniu".

Taka retoryka dziwi, zwłaszcza ekologów. Spalanie węgla emituje bowiem CO2, jeden z gazów cieplarnianych, który przyczynia się do negatywnych zmian klimatu. Dlatego ekolodzy od dawna mówią o tym, że z węgla trzeba stopniowo rezygnować.

Przypomnijmy, że najważniejszym celem szczytu jest planowane przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie, czyli pierwszej w historii międzynarodowej umowy, która zobowiąże wszystkie państwa świata do działań w celu zatrzymania globalnego ocieplenia i ochrony klimatu. Każde państwo zobowiązane będzie do przedstawienia swoich planów na kolejne lata. Polscy przedstawiciele chcą, by w porozumieniu pojawiło się zwiększenie działań w obszarze walki o czyste powietrze, ale też elektromobilność (czyli m.in. elektryczne pojazdy) i zwiększenie terenów zielonych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska