MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Brian Kobilka otrzyma doktorat honoris causa Politechniki Śląskiej. Z odkryć laureata Nagrody Nobla korzysta wielu z nas

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Prof. Brian Kobilka Doktorem Honoris Causa Politechniki Śląskiej
Prof. Brian Kobilka Doktorem Honoris Causa Politechniki Śląskiej Politechnika Śląska / polsl.pl
Prof. Brian Kobilka jest amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym. Za swoje odkrycia otrzymał w 2012 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. 30 maja zostanie mu nadany tytuł honoris causa Politechniki Śląskiej. Noblista będzie gościem uczelni w dniach 27 maja-1 czerwca.

Prof. Brian Kobilka otrzyma doktorat honoris causa Politechniki Śląskiej

Prof. Brian Kobilka jest amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym.

- Jego badania nad strukturą i funkcją cząsteczek powierzchni komórki znanych jako receptory sprzężone z białkiem G (GPCR) - największej rodziny cząsteczek odbierających sygnały, występujących w organizmach - przyczyniły się do znacznego postępu w biologii komórki i medycynie – informuje Politechnika Śląska.

Naukowiec, wraz z prof. Robertem J. Lefkowitzem, w 2012 roku otrzymał za swoje Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Według szacunków ok. 40 proc. wszystkich leków produkowanych współcześnie wykorzystuje odkrycie prof. Kobilki.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa amerykańskiemu naukowcowi odbędzie się 30 maja o godz. 11.00 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. S. Konarskiego 18 B. Wydarzenie będzie transmitowane na platformie YouTube.

- Po raz pierwszy do swojej wspólnoty Politechnika Śląska przyjmuje laureata Nagrody Nobla, najbardziej cenionego wyróżnienia w świecie. Jest nim profesor Brian Kobilka – naukowiec, którego osiągnięcie umożliwiło przełom w nowoczesnej medycynie i farmakologii – mówi prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.

Po uroczystości zaplanowane zostało spotkanie prof. Kobilki i jego żony Tong Sun Kobilka, także będącej naukowcem ze wspólnotą uczelni. Spotkanie, które będzie okazją do zadawania pytań i rozmowy z noblistą i jego małżonką, poprowadzi prof. Marek Pawełczyk. Będzie to również możliwość, by poznać szczegóły badań naukowców.

- Podczas kilkudniowej wizyty w Gliwicach prof. Brian Kobilka weźmie także udział w seminarium naukowym pt. „Politechnika Śląska dla medycyny”, spotka się ze studentami i pracownikami z Ukrainy, odwiedzi także Centrum Biotechnologii i Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia – informuje gliwicka uczelnia.

Seminarium „Politechnika Śląska dla medycyny” odbędzie się w poniedziałek, 29 maja, w godz. 10.00-12.00. Więcej o laureacie Nagrody Nobla i o jego wizycie w Gliwicach można przeczytać na stronie internetowej portal.polsl.pl.

Profesor Brian K. Kobilka – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Prof. Kobilka urodził się 30 maja 1955 w Little Falls, Minnesota, USA. Jest amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym. W 1977 roku ukończył studia z biologii i chemii na University of Minnesota Duluth, a w 1988 roku medycynę na Yale University w New Haven, Connecticut.

- Trzy lata później, po ukończeniu rezydentury z zakresu medycyny wewnętrznej w Barnes Hospital w Washington University Medical Center w St. Louis, Missouri, Kobilka dołączył do laboratorium Lefkowitza w Duke University Medical Center w Durham, w Północnej Karolinie. Tam, pracując jako postdoc, odtworzył pełną sekwencję DNA dla beta2-adrenergicznego receptora ssaków z fragmentów genomowego DNA, które zostały amplifikowane w genetycznie zmodyfikowanych bakteriach – Politechnika Śląska przybliża pracę noblisty.

Odkrycie prof. Kobilki było podstawą do dalszych badań i przełomowego odkrycia dokonanego przez zespół prof. Lefkowitza. Naukowcy wykazali, że receptory GPCR posiadają 7 domen przenikających przez błonę komórkową, a każda z nich odgrywa specyficzną rolę w aktywności receptora.

Noblista będzie 54. doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej. W minionych latach tytuł otrzymali m.in. Bertrand Piccard z Solar Impuls Foundation, Jurij Bobalo z Politechniki Lwowskiej oraz Methin Akay z University of Houston.

Partnerem wydarzenia jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni