Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program dla Śląska i szkolnictwo zawodowe. Bony na zasiedlenie i inne

CIS
Program ma wzmocnić pozycję szkolnictwa zawodowego
Program ma wzmocnić pozycję szkolnictwa zawodowego Mariusz Kapała / Polska Press
Trzonem zmian w kształceniu zawodowym, i to zarówno młodzieży, jak i dorosłych, ma być początkowo pilotażowy program na Śląsku, który jeśli zakończy się powodzeniem, ma być zaadaptowany jako model dla całego kraju. W programie Śląsk 2.0 nazwano go K2, czyli dualne szkolnictwo zawodowe.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w rozwój szkolnictwa zawodowego zainwestowanych zostanie 18 mln euro. W dokumencie przedstawionym przez premier Kopacz zapisano, że pieniądze te będą również odpowiedzią na potrzeby przygotowania zawodowego dorosłych, z czego na praktykę w zawodzie przeznaczone zostanie 80 proc. czasu, a 20 proc. na teorię.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Oto program dla Śląska. Zobaczcie cały dokument
ZOBACZ TAKŻE:
Marszałek Wojciech Saługa w DZ komentuje Program dla Śląska [WIDEO]

CZYTAJ KONIECZNIE:
Pakiet rozwiązań dla górnictwa [PROGRAM DLA ŚLĄSKA][/b]

W programie zapisano także wprowadzenie kilku rodzajów bonów.

Bon stażowy - ma umożliwić osobie bezrobotnej do 30. roku życia uzyskanie skierowania na staż i jego finansowanie.
Bon szkoleniowy - na wniosek bezrobotnego do 30. roku życia starosta może przyznać bon stanowiący gwarancję zatrudnienia na wskazane przez niego szkolenie oraz opłacenia kosztów, które zostaną poniesione w związku z podjęciem szkolenia. Wysokość dofinansowania to nawet 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu.
Bon na zasiedlenie - w wysokości do 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia będzie przyznawany w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, w przypadku, gdy odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km; osoba będzie pozostawała w zatrudnieniu, wykonywała inną pracę zarobkową przez okres co najmniej 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o pracę lub będzie prowadziła działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia uzyskania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji lub Krajowego Rejestru Sądowego.

ZOBACZ WIĘCEJ:
* Ustawa metropolitalna i ustawa rewitalizacyjna. Metropolia od 2018 roku? [PROGRAM DLA ŚLĄSKA]
* Pakiet rozwiązań dla górnictwa [PROGRAM DLA ŚLĄSKA]

W wypadku bezrobotnych absolwentów szkół górniczych, program Śląsk 2.0 jest dość enigmatyczny. Mówi się w nim, że będą oni mieli stworzone dodatkowe możliwości aktywizacji zawodowej w ramach realizacji przez Polskę gwarancji dla młodzieży, czyli pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży (Youth Employment Package), podpisanego w grudniu 2012 roku na szczeblu UE. Pakiet ten jest skierowany przede wszystkim do regionów, w których poziom bezrobocia osób w wieku od 15 do 24 lat przekracza 25 proc.

Dodatkowo wspierana będzie zmiana kwalifikacji absolwentów górniczych szkół zawodowych poprzez powiatowe urzędy pracy.
Komentuje Jacek Brzozowski z Centrum Badań i Analiz organizacji Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej.
Czytając dokument zatytułowany Śląsk 2.0 na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że jest to nowa jakość. Jednak przy bliższej analizie okazuje się, że to zlepek części już istniejących programów i przepisów. Aby nie być gołosłownym, zwrócę tylko uwagę na zapis dotyczący bonu na zasiedlenie. Jest w nim mowa o tym, że będzie przyznawany nawet w wysokości 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku, gdy odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km. Trzeba więc zadać sobie pytanie - gdzie w województwie śląskim jest praca i jaka jest do niej odległość z miejsc dotkniętych bezrobociem. Okaże się wówczas, że poszukujący pracy z Podbeskidzia, Częstochowy czy Zagłębia nie będą mieli szans spełnić tego warunku albo będą to wyjątki. Największym rynkiem pracy jest bowiem konurbacja śląska, do której z najdalszych zakątków województwa odległość nie przekracza 70 km. Trudno nie odnieść więc wrażenia, że ktoś tego nie sprawdził i z automatu zastosował zapis, który już kiedyś znalazł się w innym programie dotyczącym próby likwidacji w Polsce bezrobocia systemowego, z jakim mieliśmy do czynienia po likwidacji m.in. pegeerów. Chyba że zapis w dokumencie Śląsk 2.0 należy czytać w ten sposób, że bon otrzyma każdy, kto znajdzie pracę w odległości co najmniej 80 km nawet poza województwem śląskim. Tylko wówczas jest to promocja i zachęta do wyludniania regionu, a chyba nie o to chodziło rządowi w "Programie dla Śląska".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!