Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, z całego kraju zaczęły spływać informacje dotyczące słabej jakości obuwia wojskowego. Skargi docierały od żołnierzy do komendantów baz logistycznych w całej Polsce. Wtedy podjęto czynności mające na celu zweryfikowanie prawidłowości realizacji umów na dostawę zamówionego obuwia.
Przeprowadzone w sprawie śledztwo pozwoliło na ustalenie, że prowadzący działalność gospodarczą Marek D. w okresie od 29 maja 2014 roku do 2 listopada 2020 roku zawarł szereg umów z 2. Regionalną Bazą Logistyczną z/s w Warszawie oraz 3. Regionalną Bazą Logistyczną z/s w Krakowie. W umowach tych zobowiązał się do dostarczenia przedmiotów umundurowania i wyekwipowania w postaci trzewików zimowych zgodnych z wymogami Wojskowej Dokumentacji Techniczno – Technologicznej.
Jak ustalono w toku śledztwa, pomimo tego że oskarżony miał świadomość wymagań, jakie musi spełniać obuwie zimowe produkowane dla wojska, określoną w specyfikacji produktu tkaninę o odpowiedniej jakości zastąpił dużo tańszym materiałem, który nie spełniał zakładanych parametrów. Okoliczność tą zataił przed zamawiającymi, a na potrzeby oceny zgodności oraz certyfikacji przekazywał egzemplarze zawierające oryginalną włókninę.
Marek D. usłyszał zarzuty oszustwa na blisko 68 milionów złotych
Marek D. usłyszał zarzut doprowadzenia Skarbu Państwa reprezentowanego przez 2. Regionalną Bazę Logistyczną w Warszawie oraz 3. Regionalną Bazę Logistyczną w Krakowie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w wysokości niemal 68 milionów złotych poprzez wprowadzenie w błąd co do jakości dostarczanych do Sił Zbrojnych RP trzewików wojskowych i zastąpienie określoną w specyfikacji produktu włókninę o odpowiedniej jakości, tańszym odpowiednikiem nie spełniającym określonych wymagań i właściwości hydrofilowych.
W toku postępowania przygotowawczego zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, a także zakaz opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportu.
Majątek oskarżonego został zabezpieczony na poczet przyszłych kar
Prokurator na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody dokonał zabezpieczenia majątkowego na nieruchomościach, ruchomościach, w tym środkach pieniężnych ujawnionych podczas przeszukania oraz środkach zgromadzonych na rachunkach bankowych, a także jednostkach uczestnictwa w funduszach na kwotę blisko 17.000.000 złotych. Prokurator ustanowił również zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem wartym około 30 mln złotych należącym do oskarżonego, w którym odbywała się produkcja wadliwego obuwia dostarczanego Siłom Zbrojnym RP. Powyższe umożliwi w przyszłości orzeczenie przepadku przedsiębiorstwa i zaspokojenie roszczeń m.in. o naprawienie szkody.
Oskarżanemu za zarzucane przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najlepsze memy o kotach i psach. Kot kontra pies. Kto jest zabawniejszy? Zobaczcie
- Osoby o tych imionach są najbardziej inteligentne. Sprawdź, kto jest na liście
- Góra Ossona ma wiele tajemnic. Czy mieszkali tu kosmici? Zobacz, co kryją hale
- Kobiety o tych imionach to najlepsze żony. Są wierne i kochające. Jesteś wśród nich?

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?