Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest nauczycieli akademickich. Manifestowali przed Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Upominają się o obiecane podwyżki

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Protest nauczycieli akademickich. Manifestowali przed UŚ i politechniką.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Protest nauczycieli akademickich. Manifestowali przed UŚ i politechniką.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Monika Chruścińska-Dragan / Polska Press
Pracownicy uczelni wyższych w całej Polsce wyszli 20 grudnia na ulice pikietować. Domagają się obiecanych kilka lat temu przez rząd podwyżek. W woj. śląskim protestowali m.in. przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i w podcieniach budynku rektoratu Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

"Nauka to nie koszt, nauka to inwestycja" - krzyczeli w poniedziałek przed Uniwersytetem Śląskim pracownicy akademiccy katowickich uczelni. Zebrali się przed siedzibą rektoratu, aby upomnieć się o obiecane kilka lat temu podwyżki i wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe.

Rząd wprowadzając w 2018 roku zapisy Ustawy o szkolnictwie wyższym (tzw. Ustawy 2.0.), zapowiedział wzrost płac dla akademików. Mieli w kolejnych trzech latach otrzymać podwyżki w wysokości 10 proc. rocznie. Doczekali się dwóch - 7 proc. w 2019 i 6 proc. w 2020 roku.

Obietnicę podwyżek złożył ówczesny wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, którego po rekonstrukcji rządu i połączeniu resortów zastąpił Przemysław Czarnek. Minister co prawda w grudniu powołał zespół, który zajmie się analizą wynagrodzeń w sektorze nauki, ale w przyjętej w piątek przez Sejm ustawie budżetowej na przyszły rok nie zaplanowano pieniędzy na podwyżki dla pracowników akademickich.

Praca na uczelni przestała się opłacać

Dlatego wykładowcy i pracownicy administracji uczelni wyższych zdecydowali się upomnieć się o swoje pikietując przed największymi ośrodkami naukowymi w Polsce. W woj. śląskim protestowali m.in. przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i w podcieniach budynku rektoratu Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Nie przeocz

- Praca na uczelni dawno przestała się opłacać. Coraz trudniej znaleźć kogoś, kto chciałby pracować w administracji. Tym protestem chcemy zwrócić uwagę, że uczelnia to nie tylko nauczyciele akademiccy, ale też bibliotekarze, pracownicy badawczo-inżynieryjno-techniczni i administracyjni właśnie - opowiada Aneta Trojanowska, prezes Rady Uczelnianej ZNP na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP.

Protestujący domagają się 17-procentowego wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego oraz podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora (do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2022 roku wynieść ma 9 030 zł), które stanowi podstawę do wyliczenia wynagrodzenia pozostałych nauczycieli akademickich.

Trzecim, równie ważnym postulatem jest, jak podkreśla Trojanowska, zwiększenie nakładów na naukę.

- Domagamy się systemowego zwiększenia nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe. Żąda się od nas pracy na światowym poziomie, płacąc przy tym skandalicznie i nie zapewniając takich warunków, jakimi mogą pochwalić się nasi koledzy w laboratoriach zachodnich. W efekcie przedsiębiorcy podkupują pracowników uczelni, naukowcy wyjeżdżają do krajów zachodnich, gdzie mają lepsze warunki pracy i odnoszą sukcesy - zwraca uwagę działaczka.

Jej zdaniem, w obliczu rosnącej inflacji, podwyżek cen prądu i gazu, przyszłoroczna subwencja jest niewystarczająca. - Za chwilę może okazać się, że uczelnie będą musiały sięgnąć po rozwiązania oszczędnościowe, jak zwalnianie pracowników - obawia się Trojanowska.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera