Przełom w akcji #MaskaDlaMedyka. WOŚP wspomógł organizatorów i kupił 10 tysięcy masek wyprodukowanych przez Decathlon

PAS
Akcja #MaskaDlaMedyka okazała się świetną inicjatywą społeczną Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Akcja #MaskaDlaMedyka okazała się świetną inicjatywą społeczną Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. organizatorów akcji
W ostatnich dniach akcji #MaskaDlaMedyka nastąpił przełom. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sfinansowała zakup 10 tysięcy masek, które zostały ekspresowo wyprodukowane przez Decathlon w Polsce. Maski zostaną przekazane do placówek medycznych w całej Polsce. W akcję zaangażował się także od początku Bartosz Kamiński, właściciel jednej z sosnowieckich firm.

– Ogromnie ucieszyła nas decyzja WOŚP i działanie Decathlon – komentuje Ilirjan Osmanaj, koordynator współpracy z partnerami i jeden z inicjatorów akcji. – Tak duża liczba masek wymagała jednak równie dużego zaangażowania w przystosowanie sprzętu dla medyków. Musieliśmy działać szybko, aby wyprodukować ponad 10 tysięcy sztuk adapterów w jak najkrótszym czasie, uwzględniając nowy projekt i etap testów, koniecznych do uruchomienia produkcji na masową skalę - dodaje.

Organizatorom akcji #MaskaDlaMedyka z pomocą przyszły firmy 3D LAB, YASA Motors Poland, Andrychowska Fabryka Maszyn Defum s.a. i Grupa VELUX. Bezprecedensowa współpraca wymienionych firm i zaangażowanie pracujących w nich osób pozwoliły w rekordowym tempie zaprojektować i uruchomić masową produkcję adapterów metodą wtryskową. Wszystkie prace przeprowadzono w ciągu 11 dni.

Grupa Techniczno-Projektowa #MaskaDlaMedyka, złożona z praktyków i pracowników wiodących uczelni technicznych w Polsce, opracowała projekt i prototyp adaptera. Zespół 3D Lab odpowiadał za wyszukanie i dobór partnerów posiadających niezbędne zasoby technologiczne, zaś Yasa Motors Poland wzięło na siebie wykonanie projektu formy wtryskowej i wyprodukowanie jej newralgicznych części. Andrychowska Fabryka Maszyn Defum s.a. przygotowała pozostałe elementy potrzebne do złożenia kompletnej formy wtryskowej. Ostatni ruch należał do Grupy VELUX.

– Po kilkunastu godzinach intensywnej pracy uruchomiliśmy masową produkcję adapterów, osiągając wydajność liczoną w tysiącach gotowych elementów na dobę – opowiada Marcin Zientara, kierownik Narzędziowni i Wydziału Wtryskowego gnieźnieńskiej fabryki VELUX.

Zaangażowane w proces produkcji adapterów firmy nie współpracują ze sobą na co dzień. – Wszystkie działania były uzgadniane i koordynowane zdalnie – wyjaśnia Osmanaj. – Osiągnięte przez nas wszystkich tempo jest absolutnie rekordowe! Co istotne, udało nam się to osiągnąć przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości produkcji - dodaje.

Obejrzyj dokładnie

Warto podkreślić niekomercyjny charakter zaangażowania wymienionych firm i osób uczestniczących w projekcie. Wszystkie prace zostały wykonane w ramach poczucia społecznej solidarności i obowiązku wsparcia medyków, a uczestniczące w produkcji firmy sfinansowały materiały i koszt produkcji we własnym zakresie.

– Jako inicjatorzy akcji #MaskaDlaMedyka uważamy, że postawa zaangażowanych w pomoc firm i osób zasługuje na najwyższe uznanie – komentuje Bartosz Kamiński, współtwórca akcji. – Naszym zdaniem stanowi to wspaniały przykład zaangażowania i odpowiedzialności społecznej polskiego biznesu. W imieniu całego zespołu chcemy powiedzieć: dziękujemy - dodaje.

Zainteresowanych wsparciem i nagłaśnianiem akcji zapraszamy do odwiedzenia strony www.maskadlamedyka.pl oraz profilu www.facebook.com/maskadlamedyka

#MaskaDlaMedyka

#MaskaDlaMedyka to akcja społeczna, której misją jest zabezpieczenie jak największej liczby pracowników systemu ochrony zdrowia narażonych na bezpośredni kontakt z wirusem SARS-CoV-2. W tym celu, korzystając z rozwiązań stosowanych m.in. w Włoszech czy w Czechach, osoby zaangażowane w akcję zbierają i przerabiają za pomocą adapterów maski do snorklingu typu EasyBreath firmy Decathlon w wysoce skuteczne maski ochronne dla personelu medycznego. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy inicjatywa #MaskaDlaMedyka rozwinęła się we wspaniałą, ogólnopolską akcję społeczną, do której przyłączyły się setki wolontariuszy – od przedstawicieli politechnik i dużych firm, po pojedynczych entuzjastów druku 3D i prywatnych darczyńców.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie