MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przerażające dane: Co piąty polski kierowca prowadził auto pod wpływem alkoholu. Śląsk w pierwszej piątce wypadków po alkoholu

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Szymon Starnawski/Polska Press
Dane są bezwzględne... Okazuje się, że na jednego Polaka w 2021 roku przypadało około 11,7 litra czystego alkoholu etylowego. Po procentowe napoje najczęściej sięga się przy różnych okazjach, ale też dla poprawy samopoczucia. Niestety przekłada się to także na bezpieczeństwo na polskich drogach. Co piątemu polskiemu kierowcy zdarzyło się prowadzić auto pod wpływem alkoholu.

W Polsce problem z alkoholem jest odczuwalny na wielu płaszczyznach. Większość rodaków potrzebuje napojów z procentami aby dobrze się bawić do świętowania urodzin, imienin, świąt oraz innych okazji. Rocznie na jednego mieszkańca naszego kraju przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu, a to mniej więcej 2,4 butelki wina lub 4,5 litra piwa tygodniowo. Dane wykazują że co najmniej raz w miesiącu po alkohol sięga 35% dorosłych Polaków.

Dla przypomnienia: W naszym kraju dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, która pozwala na prowadzenie pojazdu, wynosi mniej niż 0,2 promila. Jedno piwo potrafi zmienić stężenie alkoholu we krwi nawet do 0,26 promila.

Nieświadoma nietrzeźwość

Czym jest stan nieświadomej nietrzeźwości? Bardzo często o poranku po imprezie, na której spożywaliśmy alkohol, czujemy się dobrze, wydaje nam się, że skoro nie odczuwamy nietrzeźwości, jesteśmy w stanie prowadzić pojazdy. Nic bardziej mylnego, alkohol wciąż znajduje się w naszym organizmie. Kac pojawi się dopiero później.

- Stan nieświadomej nietrzeźwości to bardzo niebezpieczne zjawisko. Wielu polskich kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w dzień po zakrapianym spotkaniu może wciąż znajdować się w stanie nietrzeźwości, pomimo swojego dobrego samopoczucia. Kac także jest niebezpieczny – powoduje problemy z koncentracją, refleksem oraz z koordynacją ruchową. Będąc po spotkaniu, na którym spożywaliśmy alkohol, nawet jeśli czujemy się dobrze, powinniśmy się przebadać i zweryfikować swój faktyczny stan, zanim wsiądziemy za kółko – mówi Julia Langa z zespołu Yanosik.

Nie ma konkretnego sposobu na obliczenie szybkości pozbywania się alkoholu z organizmu. Zwłaszcza, że na to wpływa wiele czynników indywidualnych, jak również zewnętrznych, choćby takich jak waga, płeć, stopień zmęczenia i metabolizmu, ilość spożytego jedzenia, a nawet ogólna kondycja fizyczna. Nie do przewidzenia jest również to, jak zachowa się organizm kierowcy, w wyniku spożycia alkoholu w danym dniu.

Polacy nie chcą się badać alkomatami

Jak już wspominaliśmy, dobre samopoczucie na dzień po zakrapianej imprezie może być bardzo złudne, dlatego warto zawsze się przebadać i sprawdzić poziom alkoholu w organizmie. Polacy jednak niechętnie dokonują samokontroli stanu trzeźwości, ufając własnej intuicji lub – co gorsza – kalkulatorom internetowym.

Ubiegłoroczna edycja akcji „Myśl trzeźwo” zorganizowana przez Yanosika opierała się na weryfikacji poziomu wiedzy kierowców, którzy mogli wypełnić quiz w aplikacji, zawierający pytania na temat spożywania alkoholu i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aż 35 tysięcy kierowców rozwiązało test z zakresu odpowiedzialnej jazdy i trzeźwego myślenia za kółkiem. 26 tysięcy z nich otrzymało certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy, który przyznawano za 100% poprawność odpowiedzi na pytania z quizu.

Jak wykazała akcja, nie każdy ma kompleksową wiedzę na temat odpowiedzialności po spożyciu alkoholu. A to z kolei, co roku przekłada się na liczbę wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu.

Prawie 2,5 tysiąca wypadków z winy nietrzeźwych sprawców

Jak wynika z danych Polskiej Policji, w 2021 roku doszło do 2 488 wypadków drogowych z udziałem uczestników ruchu, będących pod wpływem alkoholu. Najwięcej z nich miało miejsce w województwach:

  • mazowieckim (272)
  • małopolskim (254)
  • łódzkim (243)
  • śląskim (219)
  • wielkopolskim (202).

W wypadkach zginęło łącznie 331 osób, a 2 805 zostało rannych.

W ubiegłym roku, nietrzeźwi kierowcy samochodów osobowych doprowadzili do 1 066 wypadków, w których zginęło 165 osób, a 1 374 zostały ranne. Najwięcej wypadków powodują osoby z grupy wiekowej 25-39 lat.

- Do największej liczby wypadków z powodu kierujących, którzy znajdują się pod działaniem alkoholu, dochodzi w sezonie letnim. Jak co roku, policja oraz Yanosik przypominają, by w tym czasie zachować szczególną ostrożność, a także badać swój stan trzeźwości zanim wsiądziemy za kółko. Można to zrobić w każdej komendzie policji, a także z pomocą własnego alkomatu, pamiętając o jego regularnej kalibracji. Absolutnie nie można powierzać bezpieczeństwa, własnego i innych, internetowym kalkulatorom trzeźwości, których obliczenia nie będą odzwierciedleniem faktycznego stanu nietrzeźwego kierowcy – podpowiada Julia Langa.

Polska cały czas walczy z pijanymi kierowcami

1 stycznia tego roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów, który zakłada wysokie kary dla nietrzeźwych kierowców:

  • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości – 2 500 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
  • Spowodowanie wypadku lub kolizji ze skutkiem powstania obrażeń, po spożyciu alkoholu – minimum 2 500 zł.
  • Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu – 2 500 zł.

Przed nami sezon letni, czas w którym dochodzi do największej liczby wypadków śmiertelnych na naszych drogach. To jednak pierwsze lato, w którym obowiązuje nowy taryfikator mandatów, przewidujący wyższe kary dla nietrzeźwych kierowców.

Czy sprawi on, że tegoroczny sezon letni zakończy się mniejszą liczbą wypadków, spowodowanych przez nietrzeźwych i nieodpowiedzialnych kierowców?

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni