Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak jelita grubego: bezpłatne badania przesiewowe dla mieszkańców Śląska

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn oraz drugim pod względem częstości występowania u kobiet
Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn oraz drugim pod względem częstości występowania u kobiet arc
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zachęcają mieszkańców aglomeracji śląskiej do skorzystania z bezpłatnych badań kolonoskopowych w Pracowni Endoskopii Szpitala im. Św. Elżbiety w Katowicach.

O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, nie trzeba chyba nikomu przypominać, jednak wciąż większość osób nie praktykuje badań profilaktycznych i w wielu przypadkach trafia do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, która przez długi czas nie dawała wyraźnych objawów. American Heart of Poland w swoich działaniach kładzie nacisk nie tylko na leczenie, ale również na profilaktykę i dlatego spółka w jednej ze swoich placówek na Śląsku uruchomiła program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego przy pomocy kolonoskopii na lata 2019-2021.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zachęcają mieszkańców aglomeracji śląskiej do skorzystania z bezpłatnych badań kolonoskopowych w Pracowni Endoskopii Szpitala im. Św. Elżbiety w Katowicach.

Rak jelita grubego przez lata nie daje żadnych objawów, a jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Wczesna diagnoza to prawie 100% szans na wyleczenie, dlatego tak ważne są badania kontrolne. Badanie kolonoskopowe to najlepsza metoda na wczesne wykrycie tego raka – podkreśla dr n. med. Jan Kabat, specjalista chirurgii ogólnej i operator badań przesiewowych w Pracowni Endoskopii Szpitala im. Św. Elżbiety w Katowicach.

Program jest skierowany do osób w wieku 50-65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego, ponadto osób w wieku 40-49 lat, jeżeli w rodzinie przynajmniej jedna osoba chorowała na nowotwór jelita grubego. Badaniu powinny się poddać także osoby w wieku 25-49 lat, jeśli pochodzą z rodziny z zespołem Lyncha, oraz osoby pomiędzy 20. a 49. rokiem życia, jeśli w rodzinie występował zespół polipowatości gruczolakowatej. Warto dodać, że do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat oraz osoby, u których objawy kliniczne ewidentnie wskazują na istnienie nowotworu jelita grubego.

Zobaczcie koniecznie

- Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn oraz drugim pod względem częstości występowania u kobiet. Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego znacznie wzrasta pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, a w kolejnych dekadach życia ryzyko stopniowo wzrasta. – tłumaczy dr n. med. Jan Kabat i dodaje: – Rak jelita grubego rozwija się powoli, przeciętnie 10 do 20 lat, dlatego istnieje możliwość jego wczesnego zdiagnozowania.”

Pierwszym krokiem dla osób zainteresowanych jest wypełnienie ankiety kwalifikującej do programu badań przesiewowych (ankieta do pobrania w szpitalu lub na stronie internetowej www.elzbietanki-szpital.pl). Wypełniony dokument należy złożyć osobiście w szpitalnej izbie przyjęć albo Pracowni Endoskopowej lub wysłać pocztą tradycyjną (Szpital im. Św. Elżbiety Pracownia Endoskopii, ul. Warszawska 52, 40-008 Katowice) bądź pocztą elektroniczną skan dokumentu (e-mail: [email protected]).

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera