Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking gmin w województwie śląskim. Tutaj żyje się najlepiej. Te miejscowości rozwijają się najszybciej. Sprawdźcie ranking!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
W kategorii Miasta na Prawach Powiatu najlepsi są:Miejsce 2 - Gliwice
W kategorii Miasta na Prawach Powiatu najlepsi są:Miejsce 2 - Gliwice arch./wikipedia
Województwo śląskie jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. To właśnie nasz region wyróżnia się jako miejsce, gdzie życie jest nie tylko bogate kulturowo i społecznie, ale także rozwija się w szybkim tempie. Najnowszy ranking gmin potwierdza tę tendencję, ukazując, które spośród nich są liderami w szybkim rozwoju i zapewniają najwyższą jakość życia dla swoich mieszkańców. W których gminach żyje się najlepiej? Sprawdźcie!

Ranking gmin w województwie śląskim. Tutaj żyje się najlepiej

Ranking Gmin Województwa Śląskiego jest przedsięwzięciem Ośrodka Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki. Jego celem jest wyłanianie i promowanie gmin, które wyróżniają się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki temu możliwe jest wyłonienie liderów szybkiego rozwoju oraz podkreślenie ich osiągnięć, co może być inspiracją dla innych jednostek samorządowych w dążeniu do doskonałości i poprawy warunków życia mieszkańców.

W ramach rankingu poddane są ocenie wszystkie gminy, miasta oraz miasta na prawach powiatu województwa śląskiego, tworząc trzy odrębne kategorie oceny wskaźników: Gminy do 20 tys. mieszkańców, Gminy powyżej 20 tys. mieszkańców oraz Miasta na prawach powiatu. Każda z tych kategorii jest analizowana na podstawie 16 wskaźników z obszarów ekonomicznych, gospodarczych i społecznych. W swoich kategoriach zwyciężyły: Miasto Katowice, Gmina Tarnowskie Góry oraz Ożarowice. W dodatkowej kategorii - Lider zmiany nagrodzona została Gmina Bojszowy.

Które miejscowości rozwijają się najszybciej w Śląskiem? Sprawdź!

Najszybciej rozwijające się gminy w województwie śląskim

Oprócz surowych danych i statystyk, warto zaznaczyć, że za sukcesem gmin szybko rozwijających się kryje się również zaangażowanie lokalnej społeczności oraz samorządu. To właśnie dzięki ich wspólnemu wysiłkowi oraz kreatywności w poszukiwaniu nowych rozwiązań, życie w tych miejscowościach nabiera dodatkowego uroku i dynamizmu.

W szybko rozwijających się miejscowościach lokalni przedsiębiorcy często podejmują inicjatywy, które wspierają rozwój społeczności, tworząc nowe miejsca pracy oraz przyczyniając się do różnorodności oferty kulturalnej i rozrywkowej. Nie bez znaczenia jest również dbałość o dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu. Gminy te często inwestują w rewitalizację historycznych obiektów, tworzenie parków i terenów rekreacyjnych, co sprzyja nie tylko turystyce, ale także wzmacnia więzi społeczne i poczucie przynależności do danego miejsca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera