MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raty kredytów mieszkaniowych - tak spadną w najbliższych miesiącach. Duża obniżka stóp procentowych

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Zmiany odczują także ci, którzy dopiero planują kupić mieszkanie, bo po decyzji Rady Polityki Pieniężnej wzrośnie ich zdolność kredytowa i ożywi się rynek hipotek.
Zmiany odczują także ci, którzy dopiero planują kupić mieszkanie, bo po decyzji Rady Polityki Pieniężnej wzrośnie ich zdolność kredytowa i ożywi się rynek hipotek. Archiwum/Polska Press
Niższe raty i wyższa zdolność kredytowa - to efekty ostatniej obniżki stóp procentowych o 0,75 punktów bazowych. Jak spadną raty mieszkańców regionu, którzy spłacają kredyty hipoteczne?

Spis treści

Rada Polityki Pieniężnej zredukowała stopy procentowe NBP o 0,75 pkt proc. do poziomu 6 proc. w skali rocznej.

Początek cyklu obniżek stóp procentowych

- Nasz kraj, jako pierwszy w Europie, z przytupem rozpoczął cykl obniżek obniżek stóp procentowych - komentuje dla „Pomorskiej” Paweł Majtkowski, analityk eToro na polskim rynku, ekspert rynków finansowych. - Powoli zbliżamy się do momentu, gdy obniżki stóp na dobre zagoszczą nie tylko na naszym kontynencie, ale również w USA.

Zdaniem Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana, tak duża obniżka może być m.in. próbą pobudzenia inwestycji w Polsce jako realnego motoru napędowego dla gospodarki.

Banki zarobią mniej na odsetkach

Oczywiście, banki nie cieszą się z decyzji Rady Polityki Pieniężnej (z 6 września), bo dużo mniej mniej zarobią na odsetkach.

Jednak w pierwszym półroczu 2023 roku wzbogaciły się o ponad 15 mld złotych, a to o połowę więcej niż w tym samym czasie 2022 roku.

Tak spadną raty kredytów mieszkaniowych

Klienci banków mają zaś powody do radości.

Wiemy, jak mogą spaść raty kredytów mieszkaniowych - przy założeniu, że są one równe i WIBOR 3M (referencyjna wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym, w tym przypadku zmieniająca się co trzy miesiące) wynosi 6 proc.

  • I tak: raty posiadaczy kredytów o wartości 350 tys. zł (na 25 lat) spadną z 2795 zł do 2586 zł,
  • 450 tys. zł (30 lat) - z 3428 zł do 3146 zł
  • i 550 tys. zł (35 lat) - z 4067 zł do 3708 zł - wyliczył forsal.pl.

Takie spadki na pewno będą odczuwalne dla budżetu domowego.

Wyższa zdolność kredytowa

Swoim środowym ruchem, Rada Polityki Pieniężnej spowodowała także wzrost zdolności kredytowej. Jak podaje forsal.pl, w przypadku standardowego kredytu mieszkaniowego na zmienną stopę (poza programem „Bezpieczny Kredyt 2%”), zdolność kredytowa rodziny „2+1” z dochodem 8 tys. zł netto wzrośnie z 365 tys. zł do 390 tys. zł (przy kredycie na 25 lat w ratach równych).

Widać więc, zmiany odczują także ci, którzy dopiero zamierzają starać się o kredyt na mieszkanie. Dzięki temu ożywi się rynek hipotek.

Niższe stopy procentowe to także mniejsze koszty związane np. z towarem kupionym w leasingu przez firmy. Mówimy o bardzo popularnym sposobie finansowania biznesu. To znaczy, że raty leasingowe również się skurczą, co może mieć wpływ na większą rentowność przedsiębiorstw.

Co z lokatami i obligacjami?

Niestety, spadek stóp procentowych oznacza mniejszy zysk z oszczędności, jak m.in. z lokat. Już teraz nie kuszą one rewelacyjnym zarobkiem - bo dziś trudno o oprocentowanie sięgające 6 proc. - to będzie jeszcze mniej.

To samo dotyczy obligacji. W przypadku zmiennoprocentowych spadek stóp przełoży się na niższe odsetki. Mowa o papierach korporacyjnych (opartych na WIBOR), jak i skarbowych DOR i ROR (na stopie referencyjnej Narodowego Banku Polskiego).

Dodajmy, że końca roku odbędą się jeszcze trzy decyzyjne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej: październik -3-4 (wtorek-środa); listopad - 7-8 (wtorek-środa); grudzień - 5-6 (wtorek-środa).

Od października 2021 roku do września 2022 roku RPP podwyższyła stopę referencyjną 11 razy z rzędu, łącznie o 665 punktów bazowych do 6,75 proc. i od tamtej pory utrzymywała ją na niezmienionym poziomie. Do 7 września.

Jaka inflacja na koniec 2023 roku?

Niezależnie od decyzji RPP, inflacja jest nadal dwucyfrowa i wynosi powyżej 10 proc.

Jednak w ujęciu rocznym spadła w lipcu do 10,8 proc. (z 11,5 proc. miesiąc wcześniej).

„Tak czy inaczej wreszcie mamy deflację, czyli odwrotność inflacji, spadek cen” - analizuje ekonomista MarekZuber. „Nie zmniejszył się wzrost, tylko doszło do spadku. Oczywiście, spadku z bardzo wysokiego poziomu i, jeszcze raz to podkreślę, miesięcznego. W ujęciu rocznym wciąż mamy wzrost o 10,8 proc. Liczę na jednocyfrową inflację w trzecim kwartale i 7-8 procent na koniec roku.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Raty kredytów mieszkaniowych - tak spadną w najbliższych miesiącach. Duża obniżka stóp procentowych - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni