Recepty z błędami to nie wina pacjentów, ale pacjenci ponoszą konsekwencje źle wypisanych recept

Agata Pustułka
Warto sprawdzić receptę przed wyjściem od lekarza, bo jeśli znalazły się na niej błędy, możemy stracić dużo czasu i nerwów, a nasze kłopoty skończą się ponowną wizytą w gabinecie
Warto sprawdzić receptę przed wyjściem od lekarza, bo jeśli znalazły się na niej błędy, możemy stracić dużo czasu i nerwów, a nasze kłopoty skończą się ponowną wizytą w gabinecie Tomasz Bołt
NFZ sprawdził, jakie błędy popełniają lekarze podczas wypisywania recept. Wciąż jest ich sporo. Pacjenci, też sprawdzajcie lekarzy!

W województwie śląskim w 2015 roku lekarze wystawili niemal 19,5 miliona recept na ponad 33 miliony leków! To niewyobrażalne liczby, a jednak każdą receptę trzeba skontrolować, bo kwota refundacji (dopłat do leków), jaką wydał Śląski Odział Wojewódzki NFZ na taką masę recept, wyniosła około 1 mld zł.

W minionym roku nasz oddział przeprowadził 37 postępowań kontrolnych w aptekach i punktach aptecznych. Okazuje się, że lekarze wciąż popełniają sporo błędów przy wypełnianiu blankietów, a to dla nich i dla pacjentów problem, bo apteki nie realizują takich recept i odsyłają pacjentów znowu do przychodni. Z kolei farmaceuci realizują recepty niespełniające wszystkich wymogów, bo często nie mogą odmówić potrzebującemu natychmiast leku pacjentowi.

Najczęściej popełniane błędy przez lekarzy to: brak podpisu osoby uprawnionej, wystawiającej receptę - czyli lekarza, brak autoryzacji przez osobę wystawiającą receptę po dokonaniu na niej poprawek, brak na receptach identyfikatora płatnika lub błędny wpis (chodzi o nr oddziału NFZ, śląski to 12), brak daty wystawienia recepty, niezgodność danych z nadruku i pieczątki, ponadto wystawianie przez lekarzy stomatologów recept na własny nr PESEL, na leki służące do zaopatrzenia gabinetu, a także wystawianie i realizacja recept w trakcie hospitalizacji.

Niestety, w wielu przypadkach mylona jest dawka refundowanego leku. Podawana jest też niepełna nazwa leku, zła wielkość opakowania i ilość leku oraz niewłaściwy sposób dawkowania - co nie spełnia wymogów rozporządzenia w sprawie recept lekarskich.

Farmaceutom zdarza się natomiast wydawać lek w dawce wyższej niż podana na recepcie wystawionej przez lekarza, wydanie leku z odpłatnością niezgodną z zapisem na recepcie, wydanie leków refundowanych w ilości większej niż konieczna do 90-dniowego stosowania, wyliczonego na podstawie podanego sposobu dawkowania. Dochodzi też do realizacji recept po upływie terminu ich ważności, a także do wydania leku ze zniżką poza wskazaniami refundacyjnymi.
Warto wiedzieć, że na jednej recepcie może zostać przepisanych do 5 różnych produktów (gotowych leków, środków spożywczych, wyrobów medycznych) lub podwójna ilość leku recepturowego, a także że na jednej recepcie może zostać przepisany tylko jeden produkt leczniczy zawierający środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Lekarz może umieścić na recepcie zastrzeżenie o konieczności wydania pacjentowi wyłącznie określonego leku. Sprawa jest ważna, bo przecież na rynku jest dostępnych wiele tańszych zamienników danych leków.

Pacjenci powinni pytać lekarzy o to, czy wystawiona przez nich recepta umożliwi im zakup leku ze zniżką. Lekarze sami proponują często takie rozwiązanie.

- Myślę, że wszystkim wyjdzie na dobre, jeśli jeszcze przed opuszczeniem gabinetu sprawdzimy receptę lub poprosimy lekarza, by zerknął na nią jeszcze raz - mówi dr Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego NFZ.

Zgodnie z prawem, od 1 stycznia 2016 roku także pielęgniarki i położne mogą nam wypisywać recepty, ale znikoma ich liczba przeszła konieczne szkolenia. Receptę refundowaną może też przepisać lekarz, u którego leczymy się prywatnie, ale musi mieć dostęp do systemu informatycznego NFZ.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Farmaceuta

Ilość leku zapisanego na recepcie nie może przekroczyć 120dni kuracji a nie 90.

z
za mach

Recepty powinny być drukowane drukarką komputerową. Wypełniając nieraz jakiś formularz nakazują pisać dużymi drukowanymi literami. A recepta jest nabazgrana , że zbiega się cały personel apteki aby odczytać "co autor miał na myśli".

Dodaj ogłoszenie