MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont odcinka Drogi Wojewódzkiej nr 919 (powiat raciborski) dofinansowały Lasy Państwowe

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wideo
od 16 lat
W piątek, 8 września 2023 roku, w Nędzy odbyła się konferencja prasowa na temat realizacji remontu odcinka Drogi Wojewódzkiej numer 919 na terenie powiatu raciborskiego. W spotkaniu uczestniczyli Michał Woś, poseł ziemi śląskiej oraz Marcin Fischer, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. – Mamy moment historyczny, bo droga 919 jest drogą wojewódzką i pierwszy raz w historii tego naboru było wiele rozmów z dyrekcją generalną. Zostały zmienione zasady po to, żeby Lasy Państwowe w ramach funduszu nie dofinansowały wyłącznie dróg gminnych i powiatowych, ale mogły też realizować te większe inwestycje na drogach wojewódzkich – mówi Michał Woś, poseł ziemi śląskiej.

Remont drogi 919 w powiecie raciborskim dofinansowały Lasy Państwowe

Konferencja prasowa w Nędzy, która odbyła się w piątek, 8 września 2023 roku, dotyczyła realizacji remontu odcinka Drogi Wojewódzkiej numer 919 na terenie powiatu raciborskiego, która stanowi ważny w regionie szlak komunikacyjny, prowadzący w kierunku Gliwic i autostrady A4.

– To droga niezwykle ważna dla Raciborza. Każdy, kto dojeżdża, kto jedzie do Wrocławia, do Gliwic, do autostrady A4, ten odcinek z pewnością zna – chyba, że wybiera alternatywne drogi, na przykład 45 – zaznacza Michał Woś, poseł ziemi śląskiej.

Według niego, w ciągu ostatnich czterech lat udało się wykonać prace na odcinku o długości ponad dziesięciu kilometrów, a obecnie remont odbywa się na trasie pięciokilometrowej. Podkreśla, że realizację projektu wsparły Lasy Państwowe, które przekazały osiem milionów złotych na remont Drogi Wojewódzkiej numer 919.

– Osiem milionów złotych zostało zaproponowane województwu jako wkład Lasów Państwowych w tę drogę o znaczeniu leśnym. Ten wielki program Lasów Państwowych, związany z dofinansowaniem dróg, uruchomiony na stulecie niepodległości, to sto milionów złotych, w tej chwili już kilkaset milionów właściwie, w całej Polsce, na różne drogi samorządowe, bo te drogi też są ważne dla Lasów Państwowych, dla infrastruktury leśnej, gospodarki leśnej, turystyki, dla edukacji – zaznacza Michał Woś. – Chciałem gorąco podziękować Lasom Państwowym za to zaangażowanie, a także podziękować panu dyrektorowi Taborowi, który, tak jak się zobowiązał cztery lata temu, tak sukcesywnie rok do roku te kolejne remonty nawierzchni tutaj realizuje – dodaje.

To pierwszy dofinansowany w ten sposób remont drogi wojewódzkiej w Śląskiem

Jak zaznacza Michał Woś, remont Drogi Wojewódzkiej 919 jest pierwszym w historii regionu przedsięwzięciem, dofinansowanym przez Lasy Państwowe. Wcześniej instytucja wspomagała jedynie prace, wykonywane na drogach gminnych i powiatowych.

– Mamy moment historyczny, bo droga 919 jest drogą wojewódzką i pierwszy raz w historii tego naboru było wiele rozmów z dyrekcją generalną. Zostały zmienione zasady po to, żeby Lasy Państwowe w ramach funduszu nie dofinansowały wyłącznie dróg gminnych i powiatowych, ale mogły też realizować te większe inwestycje na drogach wojewódzkich. I w tym ostatnim rozdaniu, rozstrzygniętym pozytywnie na rzecz drogi 919, jeszcze kilka innych dróg wojewódzkich w Polsce się znalazło, ale ta droga jest pierwszą na Śląsku i pierwszą w historii dyrekcji śląskiej – mówi poseł ziemi śląskiej.

Zaznacza, że Droga Wojewódzka 919 została uznana jako leśna, a więc użytkowana również przez Lasy Państwowe. Podobnie więc, jak w przypadku dróg powiatowych i gminnych w powiecie raciborskim również wojewódzka numer 919 znalazła się w gronie tych, których remonty dofinansowała ta instytucja. Zaangażowanie Lasów Państwowych w poprawę jakości śląskich dróg potwierdza Marcin Fischer, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

– Te wszystkie drogi analizowane są pod kątem docelowo sieci drogowej w Lasach Państwowych, tak też została potraktowana droga 919, przy której akurat się znajdujemy. To jest jedno z wielu przedsięwzięć, realizowanych na naszym terenie, bo praktycznie we wszystkich gminach na terenie powiatu raciborskiego te inwestycje są realizowane. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie obejmuje swoim zasięgiem szesnaście gmin i częściowo sięga na pięć powiatów. Tak więc mamy co robić, realizujemy konsekwentnie politykę Lasów Państwowych – mówi Marcin Fischer, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni