Remont stadionu Concordii Knurów. Czy obiekt będzie...

  Remont stadionu Concordii Knurów. Czy obiekt będzie bezpieczniejszy?

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Remont stadionu Concordii Knurów. Czy obiekt będzie bezpieczniejszy?
  1/7
  przejdź do galerii

  ©wizualizacja UM Knurów

  Miasto planuje doprowadzić stadion przy ulicy Dworcowej w Knurowie do współczesnych norm i standardów. Docelowo inwestycja pochłonie 10 mln zł. Jednak szybkich i efektownych rezultatów modernizacji nikt nie powinien się spodziewać. Plan jest rozłożony w czasie na najbliższe 5-6 lat. Choć i ta data jest tylko umowna. Szczególnie w kontekście wydarzeń z początku maja, władze miejskie powinny postawić większy nacisk na kwestie bezpieczeństwa planując inwestycje.
  O tym, czy Concordia Knurów ma szansę doczekać się stadionu z prawdziwego zdarzenia mówiło się od lat. Opinie były różne: modernizować czy wyburzać? Iść zgodnie z duchem wielkich inwestycji, czy stworzyć obiekt skrojony na miarę i potrzeby lokalnego klubu. Mając w pamięci tragiczne wydarzenia podczas ligowego spotkania z 2 maja, niezwykle ważna wydaje się kwestia stadionowego bezpieczeństwa. Czy w związku z tym władze miejskie planują wprowadzić zmiany w projekcie modernizacji?

  - Projekt modernizacji stadionu, aby mógł uzyskać pozwolenie na budowę musi spełniać szereg wymogów budowlanych dla tego typu obiektu oraz uwzględniać wszystkie wytyczne PZPN dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym na nim. Ogrodzenie, kołowroty w bramach wejściowych, monitoring, nagłośnienie centrum dla służb porządkowych, drogi bezpieczeństwa dla służb ratunkowych, ciągi komunikacyjne zapewniające bezkolizyjne poruszanie się kibiców obu drużyn, wszystko to jest uwzględnione przy projekcie - mówi Piotr Surówka, zastępca prezydenta Knurowa.

  Prace na stadionie już trwają i nie są pochodną tragicznych wydarzeń na stadionie Concordii. W ubiegłym roku w miejskim budżecie znalazło się 400 tys. zł na prace projektowe i dokumentacje.

  - Projekt budowlany został zatwierdzony, pozyskaliśmy środki z miasta - mówi Krzysztof Stryczek, kierownik biura ds. funduszy strukturalnych UM w Knurowie. W ostatnich latach wokół stadionu miało miejsce kilka inwestycji, w tym wyburzanie starych budynków, magazynów, budowa sklepu Lidl oraz sieci kanalizacji sanitarnej. Przez stadion i jego granice przechodzą różne sieci energetyczne, wodne i sanitarne. Właśnie z tego powodu były problemem z odprowadzaniem deszczówki z płyty boiska. Woda nie miała, gdzie wsiąkać.

  - Ze względu na bliskość Lidla i parking wyłożony kostka brukową, woda nie ma gdzie spływać - mówi Stryczek. Pierwszy, rozpoczęty etap modernizacji poświęcony jest rozwiązaniu tego problemu. - Z tegorocznego budżetu zostały przeznaczone na remont blisko 1,5 mln zł. Dokończenie prac związanych z odprowadzeniem deszczówki ze płyty - dodaje. W miarę środków kolejne etapy będą realizowane w każdym roku. W zależności od możliwości miasta.

  - W planach jest remont widowni oraz murawy, ogrodzenia, kasy, wieży zegarowej, zadaszenia trybuny. To jednak działania na lata - mówi Marcin Kasprzyk, kierownik obiektów w MOSiR Knurów.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał