MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice piłkarzy ze szkółki KS Stadion Śląski muszą płacić za wjazd do Parku Śląskiego. Zmiany te weszły w życie w czasie epidemii

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Rodzice małych piłkarzy muszą płacić za wjazd do parku Śląskiego Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rodzice małych piłkarzy muszą płacić za wjazd do parku Śląskiego Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Olga Krzyżyk
Konflikt rodziców małych piłkarzy i Parku Śląskiego. Rodzice piłkarzy ze szkółki KS Stadion Śląski przez ostatnie 16 lat nie musieli płacić za wjazd na teren Parku Ślaskiego, a dokładnie na parking Stadionu Śląskiego. Rodzice zawozili piłkarzy, czekali jak skończy się trening lub mecz i wyjeżdżali. Teraz to się zmieniło. W czasie pandemii przywrócony opłaty. Rodzice nie rozumieją tej decyzji i tego, kto za nią odpowiada. Czy w tym przypadku dojdzie do porozumienia?

Płatny wjazd do Parku Śląskiego dla rodziców piłkarzy szkółki KS Stadion Śląski

Rodzice piłkarzy ze szkółki KS Stadion Śląski przez 16 lat nie musieli płacić za wjazd na treningi do Parku Ślaskiego. Zwykle rodzice zawozili dzieci i czekali, aż skończą trening lub mecz. Niektórzy przyjeżdżają do chorzowskiego parku nawet dwa razy dziennie, w przypadki dzieci, które mają zajęcia w różnych grupach wiekowych. Na boisku Stadionu Śląskiego szkolą się dzieci nie tylko z Chorzowa, ale także z innych miasta - z Zabrza, Tarnowskich Gór, Rudy Śląskiej, Bytomia, Tychów czy z Siemianowic Śląskich.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Przez ostatnie 16 lat rodzice małych piłkarzy nie musieli płacić za wjazd do Parku Ślaskiego. Niektórzy mieli wjazdówkę, ograniczoną do wjazdów na parking Stadionu Ślaskiego, a inni walidowali bilety w recepcji stadionu. Ten przywilej pozwalał rodzicom na bezproblemowe przywożenie dzieci na trening i odbieranie ich. Bez problemu mogli także wjechać, zobaczyć mecz dziecka i wrócić.

- Wcześniej rodzice, którzy nie mieli wjazdówek mogli podejść do recepcji Stadionu Śląskiego, gdzie bilet wjazdowy był zwalidowany. Przy wyjeździe z parku tylko się go pokazywało i można było za darmo wyjechać. Teraz okazało się że, rodzice nie mogą podpić biletu. Pytałem dlaczego nie ma już walidacji biletów, ale dowiedziałem się tylko, że taka została podjęta decyzja i tyle - mówi Tomasz Krawczyk, chorzowski radny i przewodniczący rady rodziców Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie, których dzieci trenują w szkółce KS Stadion Śląski.

Dodajmy, że w szkółce KS Stadion Śląski trenuje ponad 400 młodych piłkarzy. Zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu, w 11 grupach podzielonych według kryteriów wiekowych. Najmłodsze dzieci mają 6 lat (rocznik 2014), wiec to oczywiste, że przywożą je rodzice i czekają, aż dziecko skończy trening.

Zobacz koniecznie

Tradycje piłkarskie i znani wychowankowie szkółki. To nic nie znaczy? Za bilet trzeba zapłacić...

Zawodnicy szkółki uczestniczą w rozgrywkach mistrzowskich organizowanych przez Śląski Związek Piłki Nożnej oraz w Centralnej Lidze Juniorów. Biorą również udział w różnorodnych turniejach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Piłkarze grali na boiskach i halach w Niemczech, Włoszech, Austrii czy Czechach.

Szkółka KS Stadion Śląski od wielu lat szkoli z sukcesami dzieci i młodzież. Wśród jej wychowanków można wymienić znane nazwiska piłkarskiego świata, jak Henryk Wieczorek, Dariusz Fornalak, Marek Wleciałowski, Robert Mitwerandu, Dariusz Rzeźniczek, Tomasz Sobczak, Arkadiusz Szczygieł, Roman Madej, Marek Kubisz, Dawid Plizga, Piotr Ćwielong.

Szkółka ma długoletnie tradycje piłkarskie. Przywilej, który pozwalał rodzicom na darmowy wjazd, zachęcał jedynie do tego, by dzieci właśnie mogły odbywać tu treningi.

- Do końca 2019 roku rodzice dzieci trenujących w szkółce KS Stadion Śląski wjeżdżali na teren Parku Śląskiego korzystając z wjazdówek wydanych przez Park Śląski. Od 1 stycznia br. po wielu interwencjach medialnych, w których wskazywano, że teren parku jest "rozjeżdżany" przez samochody, Park Śląski zrobił aktualizację wydawanych wjazdówek i ograniczył ich liczbę do niezbędnego minimum - wyjaśnia Przemysław Plisz, rzecznik Stadionu Śląskiego.

- Temat walidacji biletów parkingowych pojawił się w maju po tym jak na nowo zaczęły być otwierane obiekty sportowe po przerwie spowodowanej Covid 19. Szkółka KS Stadion Śląski w żaden sposób nie poinformowała Stadionu Śląskiego, że nie wydano nowych wjazdówek dla rodziców. O tym fakcie dowiedzieliśmy się z przekazów medialnych. Do tej pory nikt z przedstawicieli KS Stadion Śląski nie zwrócił się z prośbą o przedstawienie propozycji rozwiązania niniejszego problemu - dodaje rzecznik Stadionu Śląskiego.

Jak tłumaczy dalej rzecznik Stadionu Śląskiego - rodzice adeptów szkółki masowo prosili o walidację biletów parkingowych, chcąc być zwolnieni z opłaty za parking. Nie mogło być to realizowane ponieważ nie są bezpośrednimi klientami Stadionu Śląskiego, a szkółki KS Stadion Śląski.

Wyjaśnijmy, że każda osoba wjeżdżająca na teren Parku Śląskiego może bezpłatnie z niego wyjechać w czasie 15 minut. Problem polega na tym, że rodzice małych piłkarzy zwykle na nich czekają. Niektórzy przyjeżdżają nie tylko z Chorzowa, ale także innych miast, Tychów czy Zabrza i zwyczajnie nie opłaca im się wracać do domu i zaraz ponownie przyjeżdżać po swoje dziecko. Chcą też po prostu zobaczyć trening dziecka i to czy np. robi postępy.

- Tu nie chodzi o cenę biletu - 2,50 za godzinę, gdzie trening trwa półtorej godziny, a trzeba doliczyć jeszcze czas na przebranie. Nawet jeżeli wyszłoby to 5,00 zł, a przecież rodzice przywożą dzieci nawet 3-4 razy w tygodniu, a niektórzy są tu dwa razy dziennie, gdy mają dwójkę dzieci z różnych roczników, to przede wszystkim liczy się zasada. Specjalnie, 16 lat temu ustalone było, że rodzice piłkarzy nie płacą za wjazd. Był to ukłon w ich stronę. Szkółka KS Stadion Śląski ma bogatą historię piłkarską, to kolebka sportu na Śląsku. Nawet Stadion Narodowy nie ma własnej szkółki - zaznacza Tomasz Krawczyk, chorzowski radny i przewodniczący rady rodziców Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie, których dzieci trenują w szkółce KS Stadion Śląski.

Dodajmy, że KS Stadion Śląski korzysta z programu "Kuźnia Talentów" i z tego tytułu płaci 10 proc. wartości cennikowej za boiska.

- Stadion Śląski był i jest cały czas otwarty na rozmowy, niemniej jednak dopiero dwa dni temu ze strony KS Stadion Śląski wpłynęła do sekretariatu prośba o spotkanie, które zostało umówione na przyszły tydzień - zapewnia Przemysław Plisz, rzecznik Stadionu Śląskiego.

Park Śląski również podkreśla, że jest otwarty na rozmowy z rodzicami młodych piłkarzy. Czy wypracowane zostanie porozumienie w kwestii biletów wjazdowych?

- Stroną jest Stadion Śląski oraz Szkółka Piłkarska, komercyjny podmiot. Zarząd Parku Śląskiego spotkał się z przedstawicielami Stadionu, również do rozmów przez Stadion zaproszeni zostali przedstawiciele Szkółki, w przyszłym tygodniu ma się odbyć takie spotkanie. Zarówno Park Śląski, jak i Stadion Śląski są otwarci na rozmowy i wypracowanie wspólnego konsensusu - mówi Dagmara Piskorz, rzecznik Parku Śląskiego.

Musisz to wiedzieć

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Roland Garros - czy Świątek uźwignie presję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera