Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska. Miał trzy promile, jechał hulajnogą. Wysokość grzywny zaskakuje

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Miał trzy promile, jechał hulajnogą elektryczną.
Miał trzy promile, jechał hulajnogą elektryczną. Pixabay
Rozbita głowa i grzywna w wysokości 2,5 tys. zł – to bilans przejażdżki hulajnogą elektryczną na „podwójnym gazie”. Policjanci z Rudy Śląskiej zatrzymali 24-latka, który poruszał się jednośladem mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Ruda Śląska – miał trzy promile, jechał hulajnogą

Powiadomienie o mężczyźnie, który jechał hulajnogą elektryczną przez rondo turbinowe na ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej, policjanci otrzymali od innego kierowcy. Jak relacjonował świadek, kierujący jednośladem jechał jezdnią, a przy próbie wjazdu na chodnik wywrócił się. Po tym zdarzeniu mężczyzna zostawił hulajnogę i chwiejnym krokiem poszedł w kierunku ulicy Zabrzańskiej.

Policjanci z rudzkiej drogówki zatrzymali 24-latka, który miał obrażenia głowy. W oczekiwaniu na wezwane pogotowie sprawdzili stan trzeźwości rudzianina. Przeprowadzone badanie wykazało, że mieszkaniec Rudy Śląskiej miał przeszło 3 promile alkoholu w organizmie. Na obrażeniach głowy jego nieprzyjemności się nie kończą. Jak informuje rudzka policja, zgodnie z nowym taryfikatorem za jazdę hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, rudzianin musi liczyć się z karą grzywny w wysokości 2,5 tys. złotych. Sprawą zajmują się policjanci z referatu wykroczeń rudzkiej komendy. Trwające czynności wyjaśniające pozwolą ustalić, czy 24-latek dopuścił się również innych wykroczeń.

Hulajnoga elektryczna – jak korzystać zgodnie z przepisami

Oprócz warunku trzeźwości, jest jeszcze kilka przepisów, do których muszą się dostosować użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Zasady prowadzenia tych pojazdów reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z definicją hulajnoga elektryczna jest pojazdem dwuosiowym z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, przeznaczonym do poruszania się wyłącznie przez jednego kierującego. Oznacza to, że przewóz pasażerów jest zabroniony.

Jednośladem mogą poruszać się osoby pełnoletnie, a także nieletni powyżej 10 roku życia (w przypadku nieletnich warunkiem jest posiadanie karty rowerowej). Hulajnogą elektryczną można poruszać się po chodniku, który znajduje się wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 km/h i nie został wydzielony pas ruchu dla rowerów. Poruszanie się jezdnią jest dozwolone w sytuacji, gdy na tej drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Jazda drogą dla rowerów również jest dozwolona, w tym przypadku ograniczenie prędkości dla hulajnogi wynosi 20 km/h.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera