Rybnik. 45 z 46 lekarzy szpitala nie przyjęło warunków wypowiedzenia. Co to oznacza?

Aleksander Król
Aleksander Król
Udostępnij:
Rybnik. 45 z 46 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, krórzy otrzymali wypowiedzenia warunków pracy i płacy od nowej pani dyrektor, złożyło oświadczenia o niewyrażeniu zgody na zmienę warunków pracy. Co to oznacza? Jak tłumaczą specjaliści – jeśli pani dyrektor nie zmieni decyzji – od 1 lipca szpital w Rybniku będzie zatrudniał o 45 lekarzy mniej.

W marcu 46 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku otrzymało wypowiedzenia warunków pracy i płacy – jak podkreśla dyrekcja, w zakresie dotyczącym wypłacania tzw. zejścia z dyżuru. Ale w praktyce oznacza to, że jeżeli lekarze nie podpiszą tego dokumentu, zostaną zwolnieni.

W tym tygodniu 45 z 46 lekarzy, którzy otrzymali wypowiedzenia, złożyło oświadczenia o niewyrażeniu zgody na zmianę warunków pracy. Wśród nich są specjaliści m.in. z Oddziału Chorób Wewnętrznych, Oddziału Dializoterapii, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii czy Oddziału Ginekologii i Położnictwa.

Zobacz koniecznie

Co to oznacza?

- Jeśli pani dyrektor będzie trwała w swoim uporze, od 1 lipca szpital w Rybniku będzie zatrudniał o 45 lekarzy mniej – tłumaczy nam Krzysztof Potera, lekarz z długoletnim stażem, szef Związku Zawodowego Lekarzy w rybnickim szpitalu.

Dodaje, że w tej sytuacji szpital straci także rezydentów, bo ci nie będą mieli kierowników.

- Rezydenci nie wybrali szpitala w Rybniku, dlatego, że im się podoba, ale dlatego, że wybrali konkretne osoby, od których chcieli się uczyć – mówi Potera.

Dodaje, że już wcześniej wszyscy odczują skutki decyzji pani dyrektor, bo od 1 maja lekarze będą dokładnie przestrzegać przepisów o czasie pracy, opisanych w art.131 Kodeksie Prawa Pracy oraz w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej według których, lekarz może pracować łącznie 48 godzin tygodniowo, łącznie z dyżurami.

Już wcześniej specjaliści informowali, że dotychczas godzili się na wydłużenie tygodniowego czasu pracy (między innymi przez podejmowanie ponadnormatywnej pracy dyżurowej) dla zapewnienia ciągłości opieki nad pacjentem, a wobec decyzji pani dyrektor kierownicy zespołów medycznych, nie będą w stanie zapewnić normalnej pracy Oddziałów oraz ciągłości opieki nad chorymi, co bezpośrednio będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów.

- Postaramy się, o ile to będzie możliwe w okrojonym składzie, zapewnić opiekę pacjentom, ale liczymy na to, że pani dyrektor pójdzie po rozum do głowy. My cały czas czekamy na reakcję pani dyrektor, z którą nie ma kontaktu. Złożyliśmy oświadczenie, by pokazać, że jesteśmy zdeterminowani. To są decyzje przemyślane – mówi Krzysztof Potera.

Co na to dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku?

Maciej Kołodziejczyk, rzecznik WSS nr 3 w Rybniku przyznaje, że informacja o tym, że 45 lekarzy nie przyjmuje warunków wypowiedzenia wpłynęła do sekretariatu szpitala we wtorek 13 kwietnia.

Ostatnie rozmowy z lekarzami miałam pod koniec ubiegłego tygodnia i daliśmy sobie jeszcze czas na znalezienie kompromisu. Ja wciąż czekałam na jakąkolwiek propozycję z ich strony. Słyszałam jedno: mam się wycofać z decyzji jaką podjęłam w oparciu o wyrok Sądu Najwyższego z 2014 roku. To niepoważne - komentuje Ewa Fica, dyrektor szpitala w Rybniku.

- Żeby sprawa była jasna – to nie jest tak, że Fica złośliwie nie chce wypłacać pieniędzy za tzw. zejścia po dyżurach czyli de facto za czas, w którym lekarz nie świadczy pracy na rzecz szpitala. Po prostu tego szpitala na to nie stać! Jestem tu od czterech miesięcy i objęłam placówkę w beznadziejnej kondycji finansowej - przekonuje Fica.

Wylicza, że rok 2020 szpital skończył na minusie znacznie przekraczającym 33 miliony złotych, a strata własna szpitala z lat ubiegłych wynosiła ponad 171 milionów!

- 13 kwietnia byłam zmuszona wystąpić do Zarządu Województwa Śląskiego o pożyczkę w wysokości 30 milionów złotych na spłatę zobowiązań z tytułu dostaw i usług. Widać jednak, że nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji - mówi Fica.

Nie przeocz

– Część lekarzy twierdzi, że działam niezgodnie z prawem. No więc ja mówię sprawdzam – sama wnioskowałam o kontrolę z Urzędu Marszałkowskiego. Rozpocznie się w przyszłym tygodniu, a kontrolerzy zajmą się sferą prawną, finansową, kadrową i organizacyjną w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. To będzie bardzo szczegółowy przegląd całej dokumentacji naszej placówki, procedur i podejmowanych decyzji. Dla mnie sytuacja jest prosta – od samego początku moim celem jest ratowanie tego szpitala. Nie zgadzam się z podejściem jaki prezentuje szef Związku Zawodowego Lekarzy. Mam wrażenie, że on patrzy na to w taki sposób – pod względem finansowym zawsze było tu źle, ale mimo wszystko zawsze jakoś tam było. A szpital dziś jest pod ścianą, na granicy płynności finansowej! I trzeba podejmować trudne decyzje wynikające z odpowiedzialności za przyszłość szpitala w Rybniku - mówi Fica.

Jeśli lekarze podtrzymają swoją deklarację o odejściu, będę starała się namówić do pracy w Rybniku innych – mówi Fica.

- Jednak z tego co wiem, część tych osób już zastanawia się nad tym, czy nie zmienić swojej decyzji – mówi Fica. – Jeżeli chodzi o lekarzy - rezydentów jestem spokojna. Zapewnimy im warunki do dalszego rozwoju zawodowego - dodaje.[/cyt]

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To już chyba trzeci szpital, który ta wybitna specjalistka niszczy.

Proszę zrobić tej babie egzamin i zobaczyć czy cokolwiek potrafi.

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie