MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik nagrodzony za antysmogowe działania. Miasto otrzymało Zielony Czek od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Otrzymanie Zielonego Czeku wiąże się z przyznaniem Rybnikowi pieniędzy - 10 tysięcy złotych.
Otrzymanie Zielonego Czeku wiąże się z przyznaniem Rybnikowi pieniędzy - 10 tysięcy złotych. WFOŚiGW Katowice
Rybnik, zdaniem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest gminą przyjazną dla środowiska. Właśnie w tej kategorii miasto otrzymało Zielony Czek, czyli nagrodę przyznawaną przez WFOŚiGW. Rybnikowi została ona przyznana, bo - jak tłumaczą przedstawiciele Funduszu - miasto podejmuje kompleksowe działania antysmogowe.

Rybnik otrzymał Zielony Czek od WFOŚiGW. To wyróżnienie za działania antysmogowe

Zimą powietrza w mieście w końcu nie trzeba "gryźć". Mieszkańców rzadziej boli głowa i już nie tak często unosi się nieprzyjemny zapach. Walki ze smogiem i sukcesów w postaci lepszej jakości powietrza w Rybniku nie da się nie zauważyć. Potwierdzają ją też statystyki. Liczba "dni smogowych" w mieście spadła z ponad 130 w 2010 roku do kilkunastu - dokładnie 16 - w ubiegłym roku. Świeższe powietrze to zdecydowanie najważniejsza nagroda dla Rybnika za trud włożony w antysmogowe działania.

Nie jest ona jednak nagrodą namacalną. A takie też są Rybnikowi przyznawane. Miasto zostało uhonorowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jego zdaniem, Rybnik zasłużył na nagrodę w postaci Zielonego Czeku, jako gmina przyjazna dla czystego powietrza. Powodem jest wspomniana walka z zanieczyszczeniami powietrza.

- Miasto Rybnik zdobyło Zielony Czek w kategorii gmina przyjazna dla czystego powietrza, za kompleksowe działania antysmogowe mające realny wpływ na poprawę jakości powietrza - tłumaczą przedstawiciele WFOŚiGW w Katowicach.

Rybnik jednym z dwóch nagrodzonych miast. Kilka otrzymało natomiast wyróżnienia

Nagrody Zielony Czek były przyznawane w sumie w czterech kategoriach. Obok gminy przyjaznej dla czystego powietrza, nagrodzono ekologiczną osobowość roku oraz przeprowadzane akcje i programy na rzecz ochrony przyrody i edukacji ekologicznej, a także ekologiczną inwestycję roku.

W tej ostatniej kategorii nagroda trafiła do Świętochłowic za rewitalizację stawu Kalina. Rybnik był więc jednym z dwóch nagrodzonych przez WFOŚiGW miast. W tym roku nagrody wręczone zostały już po raz 30.

- Nagrody przyznawane są za działalność proekologiczną, postawę proekologiczną oraz działalność prośrodowiskową. Wręczane są nietuzinkowym osobom, instytucjom i organizacjom działającym na terenie województwa śląskiego - wskazuje Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Nazwa nagrody Zielony Czek nie jest przypadkowa. Jej laureaci faktycznie otrzymują pieniądze. Dokładnie 10 tysięcy złotych. Ponadto trafia do nich też okolicznościowa statuetka oraz pamiątkowy dyplom.

Rybnik za walkę o lepsze środowisko doceniony już po raz kolejny

Zielony Czek jest już kolejną nagrodą, którą w ostatnim czasie otrzymał Rybnik. Przed miesiącem miastu została przyznana nagroda Smart City Awards. Jej przyznanie także wiązało się z działaniami na rzecz środowiska. Jak uzasadniała nagrodzenie Rybnika, kapituła konkursowa, przykładem dbałości o naturę jest chociażby wprowadzenie autobusów wodorowych do komunikacji miejskiej.

Jednocześnie Rybnikowi może zostać przyznana jeszcze jedna nagroda za prośrodowiskowe działania. Byłaby ona najbardziej prestiżową z dotychczas otrzymanych. Miasto stara się o tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy. Tym tytułem nagradzane są miasta najaktywniejsze w walce o czystsze i lepsze środowisko.

Rybnik stara się o miano Europejskiej Stolicy Europy jako jedno z dziewięciu miast w całej Europie. Złożony przez niego wniosek został już przyjęty i zaakceptowany. W lipcu mają zostać ogłoszona lista miast, które przejdą do finałowego etapu konkursu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni