MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma zgody prezydenta Będzina na budowę nowego bloku energetycznego w EC Będzin, zasilanego paliwami alternatywnymi

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Decyzja nie jest prawomocna i ostateczna. ECB Czysta Energia analizuje obecnie treść Decyzji i wstępnie zamierza wnieść od niej odwołanie.
Decyzja nie jest prawomocna i ostateczna. ECB Czysta Energia analizuje obecnie treść Decyzji i wstępnie zamierza wnieść od niej odwołanie. edytor.net ; EC Będzin, archiwum DZ
Prezydent Miasta Będzina, decyzją z 14 czerwca br., odmówił zgody na realizację przez spółkę zależną Spółki – EC Będzin "Czysta Energia" sp. z o.o., przedsięwzięcia o nazwie: „Budowa bloku energetycznego w wysokosprawnej kogeneracji opalanego paliwami alternatywnymi w EC Będzin Czysta Energia sp. z o.o.” w Będzinie. W decyzji wskazano na zastrzeżenia lokalizacyjne oraz, że inwestycja nie spełnia norm środowiskowych. Wstępny koszt realizacji inwestycji miałby wynosić blisko 700 mln zł.

Nie ma zgody prezydenta Będzina na budowę nowego bloku energetycznego w EC Będzin

W ramach inwestycji przewidziano zastosowanie instalacji składającej się z linii technologicznej o wydajności maksymalnej 12,5 Mg/h, co na poziomie rocznym średnio, mogłoby dać 109 500 Mg/rok odzysku materiału do zasilania bloku energetycznego. Odzysk energii miałby pochodzić w procesie termicznego przekształcania paliwa na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych.

Jak wskazano w negatywnej decyzji Miasta Będzin: "Celem postępowania administracyjnego jest dokonanie oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia praz analiza bezpośredniego i pośredniego wpływu inwestycji na środowisko oraz warunki zdrowia i życia ludzi".

Na podstawie analizy całego projektu wraz z głosem instytucji współpracujących, w tym: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej czy Marszałka Województwa Śląskiego, podjęto wnioski, że inwestycja, nie spełnia norm środowiskowych oraz wskazywano na inne zastrzeżenia, związane z lokalizacją inwestycji.

Sama spółka także rozważa także dalsze kroki, co do realizacji projektu, analizy finansowej, jego opłacalności w oparciu o bieżące działanie rynku i jego wymagań.

- W grudniu zeszłego roku sami wycofaliśmy się z dalszego procedowania wniosków o dofinansowanie projektu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostateczne decyzje o dalszych działaniach zostaną podjęte po weryfikacji zmienionego modelu finansowego uwzględniającego nowe parametry. Kontynuujemy procedury administracyjne związane z uzyskaniem decyzji środowiskowej, co jest standardową częścią procesu - powiedział Krystian Ortyl, prezes EC Będzin Czysta Energia, cytowany w komunikacie EC Będzin.

Decyzja nie jest prawomocna i ostateczna. ECB Czysta Energia analizuje obecnie treść decyzji i wstępnie zamierza wnieść od niej odwołanie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni