Rynek pracy w Katowicach a pandemia koronawirusa: zwolnienia grupowe i duży wzrost liczby bezrobotnych. Jest raport za ostatnie miesiące

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik

Wideo

Udostępnij:
Wzrosła stopa bezrobocia, a o 880 osób zwiększyła się liczba bezrobotnych w katowickim Urzędzie Pracy. Dodatkowo aż 15 firm zadeklarowało zwolnienia grupowe, które obejmą m.in. 400 mieszkańców Katowic. To w wielkim skrócie rynek pracy w stolicy aglomeracji śląskich w ostatnich miesiącach. Niekorzystne zmiany spowodowane są przede wszystkim pandemią koronawirusa.

Katowicki rynek pracy pod wpływem pandemii koronawirusa: zwolnienia grupowe, wzrost liczby bezrobotnych i wyższa stopa bezrobocia

Podsumowanie sytuacji na rynku pracy w Katowicach przygotowano na Komisję Rozwoju katowickiej Rady Miasta. Wnioski z lektury nie pozostawiają wątpliwości, że pandemia koronawirusa mocno namieszała w stolicy aglomeracji śląskiej.

Bezpośrednio powiązane z COVID-19 są plany zwolnień grupowych w naszym regionie. Od marca do sierpnia do katowickiego PUP zamiar ich przeprowadzenia zgłosiło aż 15 firm. Zadeklarowały, że zwolnienia obejmą m.in. 400 mieszkańców Katowic.

- Planowane zwolnienia grupowe dotyczyły przede wszystkim branży usługowej i handlowej. Osoby przewidziane do zwolnienia zatrudnione były na stanowiskach głównie pracowników administracyjno-biurowych (w tym kadra kierownicza), sprzedawców oraz robotników magazynowych – wyliczają autorzy raportu.

Zgłoszenia zwolnień grupowych do PUP w Katowicach z przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie COVID-19 (III — VIII):

 • CARREFOUR POLSKA SPÓŁKA – skala zwolnień ma objąć 400 osób, w tym 115 z terenu Katowic
 • YAZAKI AUTOMOTIVE PRODUCTS POLAND SP. Z O.O. - zwolnienia mają objąć 347 osób, w tym 16 z Katowic
 • Elektrobudowa - zwolnienia mają objąć 517 osób, w tym 26 z Katowic
 • Farmacol - Logistyka - zwolnienia mają objąć 190 osób. Brak danych ile z terenu Katowic
 • Booksy International - zwolnienia mają objąć 33 osoby, w tym 33 z Katowic
 • ZPR - zwolnienia mają objąć 115 osób, w tym 36 z Katowic
 • Inglot - zwolnienia mają objąć 60 osób, w tym 1 z Katowic
 • Drukarnia Tolek - zwolnienia mają objąć 33 osoby, w tym 7 z Katowic
 • OT Logistics - zwolnienia mają objąć 29 osób, w tym 1 z Katowic
 • Autocentrum AAA Auto - zwolnienia mają objąć 104 osoby, w tym 14 z Katowic
 • Miniso Lifestyle - zwolnienia mają objąć 31 osób, w tym 4 z Katowic
 • Camaieu Polska - zwolnienia dotyczą 4 osób z Katowic
 • Esky - zwolnienia mają objąć 94 osoby, w tym 83 z Katowic
 • Famur - zwolnienia mają objąć 84 osoby, w tym 59 z Katowic
 • Cadence Design - zwolnienia mają objąć 40 osób, w tym 34 z Katowic

Część zwolnień grupowych już przeprowadzono, termin niektórych wyznaczono do końca roku. - Do 31 sierpnia 2020 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Katowicach zarejestrowały się 22 osoby zwolnione z przyczyn dotyczących zakładu pracy co stanowi ok. 10 proc. planowanych do zwolnień – czytamy w raporcie.

W Katowicach liczba bezrobotnych wzrosła o 880 osób

Dodajmy, że według stanu na 31 sierpnia w katowickim PUP zarejestrowane były 3 343 osoby bezrobotne, w tym 1 746 kobiet. Prawo do zasiłku posiadało 626 osób bezrobotnych, tj. 18 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych.

- W ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku liczba bezrobotnych wzrosła o 880 osób, przy czym liczba rejestrujących się utrzymała się na poziomie ubiegłorocznym, za wyjątkiem corocznie występującego wzrostu na początku roku. Nieco wyższa liczba rejestracji miała także miejsce w maju - czytamy w raporcie. Jak dodają autorzy opracowania „wzrost liczby zarejestrowanych w znacznym stopniu wynikał z ograniczeń wywołanych pandemią”.

Nie przeocz

- Równocześnie rosła liczba bezrobotnych z prawem do zasiłku, co oznacza, że wśród rejestrujących zwiększyła się liczba osób pracujących ponad rok w ostatnim okresie – podkreślają.

Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy w Katowicach ma odzwierciedlenie w stopie bezrobocia. Ta wciąż jest najniższa w województwie i kraju, ale od stycznia tego roku podskoczyła. Jeszcze kilka miesięcy temu Katowice miały stopę bezrobocia na poziomie 1,1 proc., natomiast na koniec sierpnia wyniosła 1,5 proc.

Dla porównaniach stopa bezrobocia dla województwa śląskiego to 4,8 proc., a dla kraju – 6,1 proc. Wyższą niż Katowice stopę bezrobocia mają m.in. Poznań i Warszawa – 1,8 proc., Sopot – 2,3 proc. oraz Wrocław – 2,4 proc.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Na początku bym zamknął i zwolnił rdziennik zachodni

E
EaDo

To nie COVID, to pisie rządy...

T
Tejj

Famuru zwolnił jeszcze 200 osób w Rybniku, podobna ilość poza Śląskiem A inne podmioty TDJ takze setkę ludzi. Wyraźnie FAMUR i podmioty TDJ to kiepsko zarządzane firmy.

Dodaj ogłoszenie