Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy lokalne w Śląskiem będą mogły korzystać z oferty krajowego programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W piątek 19 stycznia w Będzinie i Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie z władzami samorządowymi tych miast, w którym wzięła udział sekretarz stanu Monika SikoraZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W piątek 19 stycznia w Będzinie i Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie z władzami samorządowymi tych miast, w którym wzięła udział sekretarz stanu Monika SikoraZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. prasowe
W piątek 19 stycznia w Będzinie i Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie z władzami samorządowymi tych miast, w którym wzięła udział podsekretarz stanu Monika Sikora. Spotkanie było okazją do przedstawienia możliwości wsparcia samorządów z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027.

– W najbliższych latach samorządy lokalne będą mogły korzystać z oferty krajowego programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Zróżnicowana oferta programu jest odpowiedzią na współczesne wyzwania społeczne – mówiła Monika Sikora, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Pieniądze z FERS będziemy inwestować między innymi w poprawę funkcjonowania instytucji rynku pracy, zwiększenie dostępności przestrzeni i usług dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienie opieki nad dziećmi, wspieranie rozwoju edukacji i systemu opieki zdrowotnej - dodała.

Program FERS w dużej części finansuje krajowy Programu Maluch+. W kontekście poprawy aktywności zawodowej rodziców wsparcie z FERS będzie przyczyniać się do zwiększenia dostępności miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dofinansowanie zwiększy dostępność opieki żłobkowej, by wspierać polskie rodziny. Dzięki tym funduszom ma powstać ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nada dziećmi do lat 3.

FERS będzie koncentrował się także na poprawie jakości edukacji, w tym kształcenia zawodowego i szkolnictwa wyższego. W tym roku m.in. planowane jest uruchomienie wsparcia szkoleniowego i doradczego, skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego i ich kadr w zakresie rozwoju cyfrowego oświaty, a także kolejne możliwości realizacji projektów przez uniwersytety i inne uczelnie.

Fundusze unijne w ramach FERS wesprą osoby starsze oraz dzieci i młodzież, wymagające pomocy

W obszarze zdrowia, podobnie jak w minionej perspektywie finansowej, priorytetem będzie przejście od opieki instytucjonalnej do opieki lokalnej. Fundusze unijne w ramach FERS wesprą również osoby starsze potrzebujące opieki oraz dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi. Planowane jest wsparcie poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym ich doposażenie i szkolenia dla ich kadr, tak by oferowały wysokiej jakości usługi dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zaplanowano również wsparcie dla placówek systemu oświaty, które są zainteresowane utworzeniem lub przekształceniem się w tzw. Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą. Będzie to kolejny krok w kierunku budowania otwartości polskiej edukacji na potrzeby uczniów z niepełnosprawnościami.

Program FERS będzie też dążył do rozwoju dialogu społecznego i obywatelskiego. Związki zawodowe czy organizacje pozarządowe otrzymają wsparcie na budowanie swojego potencjału do współdziałania z sektorem publicznym w rozwiązywaniu najważniejszych problemów społecznych.

Projekt „Dostępny samorząd 2.0” coraz bliżej

W najbliższym czasie uruchomiony z pieniędzy z programu FERS będzie projekt „Dostępny samorząd 2.0”, w którym przewidziano granty dla jednostek samorządu terytorialnego na wdrożenie standardów dostępności, wypracowanie lokalnych strategii zapewniania dostępności, szkolenia i doradztwo dla kadr samorządowych. Samorządy mogą otrzymać dofinansowanie także na wsparcie dostępności w instytucjach kultury, biorąc udział w projekcie „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”

Osiągnięcia samorządu woj. śląskiego pod względem korzystania z funduszy europejskich

- Z funduszy programu krajowego POWER, zrealizowano na terenie śląska ponad 400 projektów o łącznej wartości ponad 1,2 mld euro – mówi podsekretarz stanu Monika Sikora.

- Nadal chcemy przeznaczać fundusze unijne na edukację, rozwój i innowacje, inwestować w kluczowe usługi społeczne, pomagać mieszkańcom w podnoszeniu umiejętności i rozwoju. Wszystko po to, aby tworzyć warunki dla harmonijnego i systematycznego rozwoju kraju - dodaje.

W kończącym się okresie programowania polityki spójności z pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), na terenie regionu śląskiego finansowane były dwa programy – jeden ogólnokrajowy Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) zarządzany przez MFiPR oraz program regionalny, zarządzany przez samorząd województwa śląskiego – Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera