Sejm przyjął ustawę o wyborach korespondencyjnych. Co dalej? Głosowanie najprawdopodobniej odbędzie się w lipcu

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Sejm przyjął ustawę o wyborach korespondencyjnych. Doszło do porozumienia pomiędzy Kaczyńskim i Gowinem
Sejm przyjął ustawę o wyborach korespondencyjnych. Doszło do porozumienia pomiędzy Kaczyńskim i Gowinem Adam Jankowski (Polska Press)
Sejm przyjął ustawę o wyborach korespondencyjnych, którą wcześniej w całości odrzucił Senat. To daje Prawu i Sprawiedliwości zielne światło do przeprowadzenia wyborów kopertowych. Z zapewnień partii wynika, że ustawa zostanie teraz znowelizowana, a wybory przeprowadzi PKW. Kiedy się one odbędą? Prawdopodobnie w lipcu.

Sejm przyjął ustawę o wyborach korespondencyjnych. Co dalej?

W czwartek, 7 maja, kwadrans przed godz. 10 w Sejmie przyjęta została ustawa o wyborach korespondencyjnych, którą dwa dni wcześniej w całości odrzucił Senat. Podczas głosowania obecni byli wszyscy spośród 460 posłów. Za głosowało 236, czyli cała Zjednoczona Prawica.

Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość otrzymało zielone światło na przeprowadzenie tzw. wyborów pocztowych. Wiemy jednak, że te 10 maja się nie odbędą. Jak się o tym dowiedzieliśmy? Z Twittera, gdzie w środę po godz. 22 PiS ogłosiło, że do doszło do porozumienia pomiędzy Jarosławem Kaczyński i Jarosławem Gowinem.

Jak to będzie wyglądało od strony proceduralnej?

- Po 10 maja 2020 roku oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie - informuje PiS.

Gdyby Kaczyński i Gowin nie dogadali się, to prawdopodobnie dziś ustawa o wyborach korespondencyjnych zostałaby odrzucona, ponieważ lider Porozumienia od początku twierdził, że takie głosowanie w maju jest niemożliwe.

- Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycje jej nowelizacji - dodaje PiS.

Z informacji, jakie podała na Twitterze partia rządząca, wynika, że wybory zgodnie z nowelizacją przeprowadzi Państwowa Komisja Wyborcza a nie Poczta Polska, jak to dotąd miało wyglądać. Będą one odbywały się jednak w formule korespondencyjnej, która ma zapewnić Polakom bezpieczeństwo.

Kiedy się one odbędą? Nie wiadomo. Najbardziej prawdopodobny termin to 12 lipca.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Znowu totalna porażka i kociokwik po stronie targowicy, która chciała destabilizacji w kraju, zmiany rządu i dostania się do koryta. Przecież po tym czego nie spodziewali się kamasz, napęd rowerowy i budka to długo nie będą w stanie utrzymać równowagi. Nie pomoże im w tym największy polski szkodnik, były "plemel" i cała lewa strona w PE.

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie