Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twaróg po zmianie terminu wyborów: Gowin tym razem wygrał, wszyscy wygraliśmy (ale trochę)

Marek Twaróg
Marek Twaróg
Jarosław Gowin i Jarosław Kaczyński
Jarosław Gowin i Jarosław Kaczyński Adam Jankowski
Nikt, po prostu nikt, nawet najwięksi miłośnicy obecnej władzy, nie mogli twierdzić, że wybory kopertowe zaplanowane na najbliższą niedzielę byłyby prawdziwymi wyborami. Pytanie, co wydarzy się do lipca i czy nowy termin to szansa na uczciwą rywalizację polityczną - pisze Marek Twaróg, naczelny DZ.

Owszem, można uznawać, że tylko zjednoczona prawica ma legitymację do rządzenia krajem, bo wygrała kolejne z rzędu wybory. Można uznawać, że walcząc z sądami wykorzystuje jedynie prawne kruczki, ale prawa nie łamie. Można uznawać, że czyszczenie wymiaru sprawiedliwości było konieczne, bo niejasne układy niszczyły poczucie sprawiedliwości. Można uznawać, że ręczne sterowanie w spółkach Skarbu Państwa to po pierwsze nic nadzwyczajnego, bo inni też tak robili, a po drugie: to konieczne, by zerwać z plagą tzw. polski sektorowej.

Można wreszcie uznawać, że naciski ekonomiczne na nieprzychylne media to odprysk ogólnego stanu nowych elit i trzeba się z tym pogodzić. Można twierdzić, że media nie muszą być niezależne i powinny wspierać władze w imię racji stanu. Można twierdzić, że propaganda i hejt w rządowych mediach to naturalny objaw zdziczenia polityki i orientowania na efekt – wszak przykłady przyszły zza wody. Można mówić, że przekupywanie posłów i radnych posadami, stanowiskami i wpływami to nic nowego, tyle tylko, że teraz media są wszędzie - nawet w Żorach - i relacjonują każdy krok, każdą decyzję, każdą zmianę poglądów. Można usprawiedliwiać obecność słabych ludzi na wysokich stanowiskach koniecznością wymiany elit i poszukiwania nowych twarzy. Można z tego samego powodu nie wyć w poduszkę z powodu utrącania kolejnych autorytetów.

Można nawet uważać, że Polska w UE nie musi mieć mocnej pozycji, bo ma w świecie do odegrania ważniejszą rolę pod rękę ze Stanami Zjednoczonymi. Można zadawać pytania, czy państwo zdało egzamin w 2010 roku w relacjach z Putinem. Można, można, można, można…

Nie zgadzam się z takimi poglądami, podobnie jak nie zgadza się z nimi co najmniej połowa Polaków. Uważam,że dewastują nam one kraj. Ale należy przyjąć do wiadomości, że inne opinie istnieją i tyle. Znam wielu zacnych ludzi, którzy utożsamiają się z niektórymi z tych stanowisk. W porządku, na tym polega demokracja, tak jest wśród dorosłych ludzi.

Ale nikt, po prostu nikt, nie mógł twierdzić, że wybory kopertowe zaplanowane na najbliższą niedzielę to byłyby prawdziwe wybory. Wiele w kraju zepsuliśmy po 1989 roku, ale jedno wychodziło nam dotąd całkiem dobrze – organizacja wyborów. Fundament demokratycznego państwa, który – zasadniczo – nie był nigdy podważany. Podobnie Państwowa Komisja Wyborcza - generalnie cieszyła się szacunkiem, nawet jeśli raz czy dwa za długo, jak na europejskie standardy, liczyła głosy.

Niewiele dzieliło nas od zepsucia na amen nawet procesu wyborczego. Byłoby to niewybaczalne. A tak - psujemy tylko kolejny raz obyczaj. Po zwycięstwie Gowina nad Kaczyńskim jest szansa na w miarę uczciwą kampanię i w miarę uczciwe wybory. W miarę, bo czy do lipca pozbędziemy się wszystkich wątpliwości wobec organizacji głosowania korespondencyjnego? Tak czy owak, byliśmy o krok od katastrofy, lecz udało się jej uniknąć, nawet jeśli pozostaje mnóstwo pytań prawnych wobec tego dealu na prawicy - już nie „zjednoczonej”. Przed nami nowe scenariusze walki politycznej „wszyscy kontra Andrzej Duda”. Restart kampanii od dzisiaj, wybory pewnie w pierwszej połowie lipca.
Marek Twaróg

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera