MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm uchwalił ustawę o górnictwie. Droga do restrukturyzacji otwarta [TRANSMISJA LIVE, RELACJA]

AMC
Sejm przegłosował ustawę o górnictwie. Wynik głosowania 240 ZA, 208 PRZECIWTeraz ustawa trafi do senatu, a następnie do prezydenta. Zobaczcie jak przebiegały obrady Sejmu. Komentarze: żenujący spektakl, brak kultury i kompetencji.

KLIKNIJ I POZNAJ REAKCJE GÓRNIKÓW NA WIEŚĆ O UCHWALENIU USTAWY O GÓRNICTWIE:
Strajk na Śląsku się rozszerza:

ZOBACZ, JAK GŁOSOWALI POSŁOWIE NAD USTAWĄ GÓRNICZĄ:
USTAWA GÓRNICZA: LISTA POSŁÓW WRAZ Z ICH GŁOSOWANIEM

Jerzy Polaczek: - Głosowanie ustawy górniczej ostatnim punktem bloku głosowań. Za ok. 2 godziny

AKTUALIZACJA
Jerzy Polaczek na TT: Cała procedura legislacyjna ustawy górniczej począwszy od I czytania odbywa się nocą -po prostu "nocna zmiana" ustawy górniczej...

Gorąca dyskusja przed głosowaniem:
Grzegorz Sztolcman (PO): W jakim czasie będziemy musieli przygotowywać restrukturyzację nowej Kompanii Węglowej?

Zbigniew Giżyński (niezrzeszony): W ustawie słowo likwidacja jest użyte 23 razy. Na tym polega ta restrukturyzacja. Jesteście demagogami. Likwidujecie polskie górnictwo.

Joachim Brudziński (PiS): Dzisiaj po stoczni szczecińskiej hula wiatr, biegają szczury. Pani premier co pani dzisiaj zaproponuje górnikom? Górnicy nie dajcie się oszukać.

Armand Ryfiński (BIG): Jaką rentowność ma 1700 limuzyn z jakich korzysta pani rząd, jaką rentowność ma ZUS? To krótkowzroczna, haniebna ustawa. Jaką ma pani wizję. Na czym mamy opierać swoją przyszłość? Czy mamy być tylko wyrobnikami.

ZOBACZ KONIECZNIE, CO DZIEJE SIĘ TERAZ NA ŚLASKU:
#strajknaśląsku Tweets

Andrzej Rozenek (TK): Gdzie są ci, którzy doprowadzili do zapaści polskiego węgla? Gdzie jest prokuratura? Dość okradania.
Krzysztof Gadomski (PO): Dokonujemy projektu ustawy w kontekście pomocy ludziom gdyby nie daj Boże doszło do likwidacji kopalń. W znowelizowanym projekcie ustawy nie wymienia się żadnej kopalni do likwidacji. Projekt ustawy jest narzędziem które może uratować 49 tysięcy ludzi w Kompanii Węglowej.

Marek Balt (SLD): Ile podatku płacą kopalnie, które chcecie zlikwidować? Ile straci Skarb Państwa. Obniżmy obciążenia dla branży.

Za odrzuceniem ustawy głosowało 208 osób, przeciwko239. Jest dalej procedowana

Poprawki rządowe – przeszły. Głosowane są kolejne. Koalicja PO-PSL jest jednogłośna.
Zbyszek Zaborowski w sprawie kolejnej poprawki: W tej poprawce chcemy polepszyć sytuację przeróbki i powierzchni. Te grupy są gorzej traktowane. Proponujemy zmiany. Na przeróbce ciężko pracują kobiety. Rząd powinien wyjść naprzeciw tym grupom.
Poprawka przepadła. Następna też. Dotyczyła propozycji przesunięcia pracownika do innej kopalni jeśli nie skorzysta z odprawy, albo urlopu. Poprawka została odrzucona.

Kolejne poprawki rządowe – przyjęte.

Jerzy Polaczek w związku z kolejną poprawką: Kto zarobi na tej ustawie w związku ze zmianami w przepisach dotyczących specjalnych stref ekonomicznych?

Grzegorz Tobiszowski PIS: Jest mi przykro jako posłowi ziemi śląskiej, że nie macie czasu wysłuchać mnie, kiedy na ziemi śląskiej dzieje się tragedia. Nie godzi się w 72 godziny procedować takiej ustawy. Unijna dyrektywa pozwala tylko na likwidację. Jeszcze możemy zagłosować przeciw. Szukam 20 odważnych.

Zbyszek Zaborowski: Pani premier pani może to jeszcze zatrzymać. Może pani pojechać na Śląsk i dać ludziom gwarancje, że te kopalnie wrócą do fedrunku, że nie zostaną zlikwidowane.

Przemysław Wipler: Co zapewnia górnikom ta ustawa? Pensje na luty. Dajemy narzędzie, nie załatwiamy sprawy do końca. Jest jednak nadzieja, że ten problem zostanie załatwiony. Proszę nie porównywać Kopacz do Margareth Thatcher. Oszukałaś Ślązaków. To przez ciebie ginie Śląsk.
Posłowie protestują: Pijak, pijak

Dyskusja burzliwa, niekoniecznie merytoryczna. Padają argumenty które wielokrotnie już słyszeliśmy.
PiS wielokrotnie występował o przerwę. Teraz Naimski chce zwołania Konwentu Seniorów. Jego zdaniem ustawa jest niekonstytucyjna. To zarzewie konfliktu pomiędzy Śląskiem a resztą Polski.

Padł wniosek o wykluczenie Wiplera z dalszych obrad Sejmu.
Wipler dalej: To postępowanie jest haniebne. Słowo lawirantka nie jest obraźliwe, sprawdźcie w słowniku.
Rafał Grupiński: To jest niedopuszczalne, żeby obrażać panią Premier, żeby tak zachowywać się na sali. Proszę wykluczyć pana Wiplera.
Jerzy Wunderlich: Panie marszałku proszę zacząć prowadzić obrady, bo prowadzą się same.

Ryfiński: Górnicy mają swoją godność. Przez ostatnie kilkalat kopalnie do budżetu dostarczyły ponad 100 mld zł. Proszę nie obrażać ciężko pracujących ludzi. Ma pani ostatnią szansę zmienić decyzję.
Na sali hałas, okrzyki. Posłowie przerywają sobie nawzajem. Żenujące zachowanie parlamentarzystów. Marszałek Sikorski przywołuje do porządku Ryfińskiego.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni