Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski barbakan i Aldi to ostatnie nominacje do Betonowej Kostki i Superjednostki [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Betonowa Kostka i Superjednostka. Nominowany do Superjednostki  Śląski Barbakan w Katowicach budynek zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Bogusława Pilcha w Dębie.
Betonowa Kostka i Superjednostka. Nominowany do Superjednostki Śląski Barbakan w Katowicach budynek zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Bogusława Pilcha w Dębie.
Znamy kolejne, już ostatnie nominacje do architektonicznego bubla 2014 roku, czyli antynagrody Betonowej Kostki oraz Superjednostki – nagrody za najlepszą realizację w przestrzeni publicznej ubiegłego roku.

Betonową Kostkę mają szansę otrzymać market Aldi przy ulicy Przybylaka w Dąbrowie Górniczej, który powstał w parku w centrum miasta, mimo sprzeciwu około 3 tys. mieszkańców.

- Społeczny protest w obronie zabudowywania i prywatyzowania przestrzeni publicznej jaką niewątpliwie jest park, w którym sklep ten powstał okazał się być nieskuteczny. Poza tym z powodu budowy supermarketu wycięto sporą liczbę drzew. Nominujemy Market Aldi za brak liczenia się z opinią mieszkańców oraz niszczenia wartościowych terenów zielonych w mieście – uzasadnia nominację Stowarzyszenie Moje Miasto, które od lat organizuje oba plebiscyty.

Piąta nominacja do Betonowej Kostki jest katowicka, to likwidacja kortów im. Jadwigi Jędrzejowskiej.

- Stanowi to przykład niszczenia spuścizny kulturowej miasta przez inwestycje deweloperskie, które są prowadzone bez publicznego planowania przestrzennego i skutecznej ochrony konserwatorskiej. Bezpośrednio przy stadionie AWF mieścił się klub tenisowy z kortami i zabytkowym budynkiem z 1928 roku. Działkę zakupiła firma GC Investment, która postanowiła w tym miejscu wybudować biurowiec. Inwestycja ta i związana z nią konieczność wyburzenia obiektu sportowego wywołała szeroki protest społeczny. Budynek i korty tenisowe pospiesznie wyburzono nim zostały wpisane do rejestru zabytków. Ponieważ teren ten nie miał uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor teoretycznie mógł budować co chciał. Niczego jednak nie zbudował, gdyż wkrótce zbankrutował a na miejscu, gdzie były korty tenisowe, które służyły mieszkańcom przez wiele dekad, obecnie rosną chwasty i hula wiatr. Co gorsza nie wiadomo, czy biurowiec kiedykolwiek w tym miejscu powstanie, gdyż działka ta nie ma dogodnego dojazdu. Historia kortów im. Jadwigi Jędrzejowskiej pokazuje, że rozwój miasta wymaga aktywnej polityki planistycznej i konserwatorskiej, której brakuje miastom naszej aglomeracji – argumentuje Łukasz Kuś.

Także z Dąbrowy Górniczej i Katowic są dwie ostatnie nominacje do Superjednostki. Z Katowic to Śląski Barbakan, budynek zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Bogusława Pilcha w Dębie.

- Śląski Barbakan wyróżnia się na tle innych tego typu realizacji w województwie śląskim. Nowa Mieszkaniówka w Katowicach to niestety głównie grodzone osiedla, z reguły na przedmieściach. Nawet, jeśli są estetyczne to do miasta nie wnoszą nowej jakości, nie uzupełniają jego tkanki, odcinając się od niego i nie generując żadnych zmian dla okolicy. Budynek mieszkalny w dzielnicy Dąb jest ciekawym wyjątkiem od tej reguły. Zbudowany w gęstej dzielnicowej zabudowanie, nie ogrodzony płotem, otwarty na okolicę, z lokalami użytkowymi na parterze. Elewacja z cegły klinkierowej i ażurowe wstawki świetnie wpisuje się w otoczeni, nawiązując swoją formą do historycznej architektury na Dębie – przekonuje Michał Kubieniec z SMM.
Ostatnia nominacja do Superjednostki jest specyficzna, bo nie dotyczy realizacji w przestrzeni publicznej, a działania w przestrzeni miasta, chodzi o politykę rowerową w Dąbrowie Górniczej. Zdaniem społeczników SMM to działanie i sposób myślenia o rozwoju miasta, który należy docenić.

- Prace nad określeniem kierunku rozwoju infrastruktury Urząd Miasta rozpoczął od stworzenia kompleksowego opracowania „Studium Głównych Tras Rowerowych miasta Dąbrowa Górnicza”. Co ważne dokument był konsultowany z mieszkańcami w trakcie cyklu spotkań, w trakcie których można było dowiedzieć się, jakie są przebiegi planowanych tras i zgłaszać swoje uwagi. Następnie zorganizowano konferencję „Wdrażanie polityki rowerowej w miastach”, w wyniku której rekomendowano, a następnie stworzono w Urzędzie stanowisko osoby odpowiedzialnej za rozwój transportu rowerowego, czyli tzw. oficera rowerowego. Było to pierwsze tego typu stanowisko w województwie śląskim – przypominają społecznicy. Nowy urzędnik doprowadził do realizacji pierwszego kontrapasu rowerowego w regionie (wyznaczenie pasu ruchu dla rowerów na drodze jednokierunkowej, umożliwiającego poruszanie się rowerzystów „pod prąd).

- Był odpowiedzialny za innowacyjny projekt optymalizacji dróg poprzez wyznaczenie pasów ruchu dla rowerów o długości ponad 3 km. Dzięki jego działaniom Urząd przygotowuje się do realizacji projektu „Promowanie zielonej mobilności na terenie miasta Dąbrowa Górnicza”, którego celem jest budowa parkingów rowerowych typu bike&ride na obszarze całego miasta wraz z infrastrukturą rowerową. Uważamy, że podejście i sposób działania władz Dąbrowy Górniczej powinien służyć za przykład w naszym regionie i nie tylko – dodają.

Przypomnijmy, że oba tegoroczne plebiscyty ruszyły pod koniec lutego. W tym roku Betonowa Kostka zostanie przyznana po raz 10., zaś Superjednostka po raz 5. Do obu nominowano po pięć realizacji. Do nagrody na najlepsze realizacje w przestrzeni publicznej regionu rewitalizację terenu nad jeziorem Paprocany w Tychach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, tymczasową realizację z Parku Śląskiego - Kontenery Kultury i dwie wymienione powyżej (ślaski Barbakan i politykę rowerową w Dąbrowie Górniczej). Zaś do tytułu bubla roku (antynagrody na najgorszą realizację w przestrzeni publicznej) strefę kultury w Katowicach, termomodernizację bloku mieszkalnego przy ul. Ostrogórskiej 15 w Sosnowcu, żółte barierki przy drogach i chodnikach montowane w aglomeracji śląskiej oraz wspomniane już market Aldi i likwidację kortów tenisowych w Katowicach.

Nominacje zostaną 28 marca poddane pod osąd jury, do którego już tradycyjnie SMM zaprosiło ludzi niezwiązanych zawodowo z architekturą. W tym roku w jego skład wejdą: dr Krzysztof Bierwiaczonek, Maciej Skobel, Hubert Bronicki i Ewa Kubiak, Karol Piekarski i Kuba Nagórski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera