Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki w Katowicach ZDJĘCIA Tutaj każdy czuje się jak naukowiec

Monika Chruścińska-Dragan
Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
Czy można zobaczyć muzykę? Jak wyprodukować tęczę? Czy matematycy mają wpływ na wyniki wyborów? - to tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi znajdziemy podczas trwającego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym festiwalu nauki. Impreza jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Akademii Sztuk Pięknych, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i miasta Katowice.

- Podczas pierwszej edycji festiwalu chcieliśmy pokazać, czym zajmują się naukowcy śląskich uczelni i przekonać mieszkańców regionu, że nauką można się pobawić. Te idee przyświecają nam też w tym roku, ale program poszerzyliśmy o kilka nowości - wyjaśnia prof. Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego.

Po raz pierwszy obok stanowisk profesjonalnych naukowców i studentów, swoje wynalazki w tzw. strefie Off Science, prezentują wynalazcy-amatorzy.

Off Science, czyli Przegląd Garażowych Wynalazków

Jan Janoszek z Bielska-Białej opatentował urządzenie, które - jak twierdzi - przeczy ustaleniom naukowców. Jest samoukiem i emerytowanym kierowcą MZK. Wymyślił, a potem opatentował przekładnię, którą - jak uważa- można by wykorzystać w przemyśle, transporcie szynowym, a przy użyciu agregatu prądotwórczego także do ogrzewania domów.

Marek Powiecka, architekt z Knurowa, przyjechał do MCK-u ze... szprytnym hasiokiem. - To kosz na śmieci, który niestety nie sprząta za nas, ale ułatwia nam życie dzięki wbudowanemu magazynku i rolce na worki na śmieci - opowiada. - Pełny worek wyciągam, odczepiam i od razu jest następny - pokazuje. Wymyślił go, jak przyznaje, trochę z lenistwa. A już znaleźli się zainteresowani zainwestować w niego.

Zaprogramować robota albo zbudować spektroskop
Tradycyjnie wzięciem cieszą się stanowiska wystawiennicze i warsztaty. Karol Przewoźnik z Góry koło Pszczyny choć ma 14 lat, na własnej skórze sprawdził jak to jest mieć... 80 wiosen. Wszystko za sprawą skafandra geriatrycznego. Jakie wrażenia?

- Czułem ciężkość w klatce piersiowej i skostniały mi wszystkie stawy - opowiada. Kinga i Julka Skibińskie z Dąbrowy Górniczej zbudowały własne spektroskopy z... kartki papieru, płyty CD i taśmy izolacyjnej, a potem oglądały przez nie tęczę. Siedmioletni Michał programował robota z klocków lego. Na imprezę przyjechał aż z... Zakopanego!

- O Śląskim Festiwalu Naukowym dowiedzieliśmy się z internetu. Syn wręcz uwielbia klocki lego i doświadczenia chemiczne. Przyjazd tu to był niespodzianką - opowiada Zuzanna Zagórska, mama Michała. Jak się okazało, bardzo udaną. Siedmiolatek nie mógł się oderwać od programowania pojazdów z klocków lego i kolorowego laboratorium dla dzieci. Jego mamie najbardziej podobały się doświadczenia fizyczne z wodą. Największe tłumy gromadziła jednak strefa e-sportu, escape room, drony i bolidy skonstruowane przez studentów Politechniki Śląskiej.

Atrakcją były też warsztaty z fizyki zatytułowane „Zobaczyć niewidzialne”. - Zaczęliśmy od tego co widzialne, czyli badania własności światła, a skończyliśmy na kamerze termowizyjnej - opowiada Teresa Kasprzyk z Zakładu Fizyki Medycznej Uniwersytetu Śląskiego. - Robiliśmy doświadczenia dla obiektów emitujących promieniowanie cieplne, które leży w zakresie podczerwieni. Miało to na celu przybliżyć młodzieży prawa fizyki, które w teorii czasem wydają się skomplikowane, ale jak pokaże się je na doświadczeniach okazuje się, że układają się w logiczną całość i znajdują rozwiązania w praktyce - mówi.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda Maluch dla Toma Hanksa. Jest cudny i biały ZDJĘCIA

MAYDAY Katowice Spodek 2017 ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego tyDZień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera