Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie od kuchni: ponad 130 przepisów na dania z całego województwa śląskiego WIDEO+ZDJĘCIA

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Ponad 130 receptur na dania regionalne z województwa śląskiego. Tyle znalazło się w książce „Śląskie od kuchni”
Ponad 130 receptur na dania regionalne z województwa śląskiego. Tyle znalazło się w książce „Śląskie od kuchni” slaskie.pl
Przepisy na liczne chleby, pierniki, oblaty, cieszyńskie kiszonki, moczkę, kluski, karpia, oscypka roladę, schab po sztygarsku, królika czy wodzionkę – w sumie ponad 130 receptur na dania regionalne z województwa śląskiego. Tyle znalazło się w książce „Śląskie od kuchni”. A dokładniej w czterech książkach, bowiem Śląski Urząd Marszałkowski, który publikację wydał, podzielił kuchnię naszego województwa na cztery części: „Z pieca i piekarnika”, „Z Chaty i familoka”, „Z potoków gór i jezior” oraz „z pól, sadów i lasów”. Są zatem dania mięsne, jarskie, ryby, dania na słodko i słono, przepisy na zupy, dania główna i desery. A niektóre będą idealne na śniadania czy kolacje.

- To, co mamy na talerzu, to historia naszego regionu w pigułce, a to, co jemy, jest tożsame z tym, skąd pochodzimy – mówił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, podczas konferencji w Fabryce Porcelany, na której zaprezentowano książkę. - Dziś kuchnia regionalna to w zasadzie produkt turystyczny i duża szansa na promocję regionu. Ludzie po przejściu górskiego szlaku czy odwiedzeniu ciekawego obiektu szukają regionalnych potraw, a my możemy się pochwalić tym wszystkim, co nasi pradziadowie wypracowali przez lata – przekonywał marszałek Wojciech Saługa.
CZYTAJCIE TEŻ:
Przepisy regionalne, nowości w kuchni

Śląskie od kuchni: bogactwo kuchni śląskiej, zagłębiowskiej, jurajskiej i beskidzkiej

Książka świetnie pokazuje bogactwo kuchni śląskiej, zagłębiowskiej, jurajskiej i beskidzkiej. Znajdziemy w niej przepisy na dania, które większość mieszkańców pewnie zna (np. rolady, kluski śląskie, moczka, zacierka zagłębiowska, żur śląski, karminadle (poza Śląskiem znane jako kotlety mielone) czy panczkraut zwany też ciapkapustą), ale jest też mnóstwo takich, które pozwalają odkryć region na nowo.

Przykłady? Żywieckie prażuchy, które robi się z różnych rodzajów mąki, poleśniki (to danie na słodko, coś między drożdżówką a kluskami na parze zwanymi buchtami, pstrągi (przepisy oczywiście ze Złotego Potoku), żołądki i wątróbki z gęsi po siewiersku, chleb cebulowy z Tarnowskich Gór, chłeb ze Sławkowa, grochówkę po częstochowsku czy jurajski żur na grzybach. Są i receptury na trunki, także te mocne. Przykład? Warzonka, czyli gorąca wódka z Żywiecczyzny.

„Śląskie od kuchni” stworzyły Matylda Sałajewska i Jadwiga Kocur. - Smacznie i praktycznie – te słowa definiują formę książkę. Dla wędrujących po naszej ziemi zaletą będzie to, że łatwo zmieści się w plecaku i w razie potrzeby okazję się mapą uroczych zakątków województwa – mówiła na konferencji Matylda Sałajewska.

Śląskie od kuchni: książka, która zawiesisz w kuchni

Jak podkreślała, książka na jeszcze inna zaletę. Można ją… zawiesić na wieszaku/haczyku w kuchni, aby zawsze była pod ręką. Podział na części sprawia, że jest przejrzysta i sprawia wrażenie kulinarnych notesów.

Jadwiga Kocur zwracała z kolei uwagę na to, że kuchnia, także regionalna, to najpiękniejszy prezent, jaki stary świat może podarować nowemu. - Produkty tradycyjne są ukrytym w starych recepturach śladem przeszłości, który prowadzi w interesujące zakątki regionu i jego historii – dodawała.

Śląskie od kuchni: czym są produkty tradycyjne?

Warto podkreślić, że produkt tradycyjny charakteryzuje się ugruntowaną w czasie, przynajmniej 25-letnią metodą wytwarzania, a jego jakość lub wyjątkowe cechy wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Dlatego warto go chronić i promować, wpisując na listę produktów tradycyjnych.

W województwie śląskim są 143 produkty wpisane na krajową listę produktów tradycyjnych. Pierwszym, zarejestrowanym w 2006 roku, takim produktem był ciulim lelowski. Wśród nowości znajdują się m.in. kompot i powidła ze śliwki żniwki, miody ziemi żywieckiej i piwo raciborskie.

Lista produktów tradycyjnych prowadzona jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki niej wzrasta wiedza konsumentów na temat tradycyjnej żywności i polskiego dziedzictwa kulturowego, a wytwórcy mają możliwość ubiegania się o udzielenie odstępstw od obowiązujących i prawnie uregulowanych wymogów produkcyjnych.

Wniosek o wpis należy złożyć do marszałka województwa śląskiego, który jest odpowiedzialny za jego weryfikację na terenie województwa. Wnioskodawca musi posiadać udokumentowaną historię i metodę wytwarzania produktu.

Koszmarny wypadek na DK1 w Brudzowicach: BMW się rozpadło ZDJĘCIA

Wielki test wiary: Czy jesteś dobrym katolikiem? SPRAWDŹ TUTAJ

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!