18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązacy generalnie nie istnieją. Posłowie nie akceptują godki

Agata Pustułka
Posiedzenie sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych w Katowicach
Posiedzenie sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych w Katowicach Lucyna Nenow
Mogę mieć historię polską, niemiecką, czeską, ale nie mogę mieć swojej, śląskiej. Dlaczego? - pytał wczoraj Jerzy Ciurlok, słynny Ecik, satyryk i członek Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Pytanie było skierowane do posłów z sejmowej Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych, którzy zjechali do Katowic, by sprawdzić, jak się żyje mniejszościom narodowym w naszym województwie. Ślązacy upomnieli się o swoje prawa w czasie spotkania w urzędzie wojewódzkim.

Wystąpienie Ciurloka wywołało na sali spore emocje. Nic dziwnego, bo mówił tak: - Mam tylko jedną prośbę do pań i panów posłów: żebyście zauważyli, że ja, człowiek narodowości śląskiej, po prostu jestem. Jo moga do was godać po ślonsku, ale chcę, żebyście mnie zrozumieli. Mam teraz egzystencjalny problem, bo generalnie mnie nie ma. Nie ma mojej ziemi, historii.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Relacja z posiedzenia komisji ds. mniejszości CZYTAJ TUTAJ
Nie ma języka śląskiego? No, to zobacz najcenniejsze książki pisane po śląsku TUTAJ

Wtórował mu Peter Langer ze Ślonskiej Ferajny: - Czemu my, Ślązacy, jesteśmy cały czas za coś gorszego traktowani? Czemu nas się nie uznaje?

W imieniu pół miliona obywateli posługujących się śląską godką wystąpił Józef Kulisz z Towarzystwa Piastowania Śląskiej Mowy "Danga", który zaapelował o przyznanie śląszczyźnie statusu języka regionalnego. Choć spotkanie miało charakter kurtuazyjny, wiązane są z nim duże nadzieje. Posłanka PO Danuta Pietraszewska tłumaczy: - Liczę, że reszta Polski, po poznaniu naszych argumentów, zrozumie nas i będzie z nami.

Wtórował jej kolega klubowy, Marek Plura, który tuż przed posiedzeniem poprosił, by przejawów śląskiej tożsamości nie traktować jak akcji separatystycznej. - To oczywista nieprawda, ale… jeśli całe życie komuś wmawia się, że jest koniem, to on w końcu założy siodło - mówił.

Co na to członkowie komisji? - Nie ma śląskiej mniejszości, a wyniki spisu są wykorzystywane przez niektóre siły politycznie. Poczekajmy na pełne dane. Uważam, że śląską gwarę trzeba pielęgnować, ale uznanie jej za język będzie miało konsekwencje polityczne - twierdziła Dorota Arciszewska, posłanka PiS.

Niemcy narzekają, że niemieckość rozpływa się w śląskości, Żydzi martwią się o swoje cmentarze, bo właściwie tylko one pozostały po licznej niegdyś mniejszości. Romowie proszą o tolerancję i zrozumienie, zwracają uwagę, że zbyt wiele romskich dzieci kierowanych jest do szkół specjalnych. Wczoraj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciele wszystkich zamieszkujących nasz region mniejszości mogli powiedzieć, jakie mają problemy i czego oczekują od państwa polskiego.
Posłowie z sejmowej Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych byli zaskoczeni tak liczną reprezentacją stowarzyszeń i organizacji. Wszyscy mają swoje problemy.

- Potrójnie niekorzystnie jest być... śląskim Żydem, bo są potrójnie bici: jako Ślązacy, Żydzi i Niemcy - stwierdził sarkastycznie Włodzimierz Kac, przewodniczący katowickiej Gminy Żydowskiej. - Nie jest możliwe, byśmy finansowo utrzymali cmentarze. Nie uczyni tego 97 mieszkających w województwie śląskim Żydów i to w sytuacji, gdy praktycznie wstrzymano zwrot naszego mienia - dodał.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Relacja z posiedzenia komisji ds. mniejszości CZYTAJ TUTAJ
Nie ma języka śląskiego? No, to zobacz najcenniejsze książki pisane po śląsku TUTAJ

W posiedzeniu komisji wzięli udział przedstawiciele śląskich organizacji językowych i społecznych, w tym niedawno zarejestrowanego Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Choć statystycznie Ślązaków w spisie zadeklarowało się więcej niż Niemców czy Kaszubów, to nie mają swojej reprezentacji w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości, a ich status jest nieustalony. Nie są uznawani za mniejszość.

- Jak być Ślązakiem w państwie, w którym zamiast dialogu rzuca mi się w twarz wytartym sloganem, sugerującym, że wszystko, co jest przejawem śląskiej tożsamości, jest akcją separatystyczną? - pytał poseł Marek Plura. Dodał też, że Ślązacy chcą się dzielić tym, co mają najlepsze, także godką. Józef Kulisz, szef Towarzystwa Piastowania Śląskiej Mowy Danga, zaapelował do posłów, by uznali język śląski za regionalny.

- Jest to europejskie rozwiązanie, które da szansę na ocalenia naszego języka - mówił Kulisz.

Czy parlamentarzystów z komisji to przekonało? - Deklarując swoją tożsamość, Ślązacy wykazali zaufanie do Polski - mówiła posłanka Pietraszewska z PO.

Śląsk gościom z Warszawy się spodobał. Wczoraj obejrzeli m.in. gmach Sejmu Śląskiego i kościół ormiańskokatolicki w Gliwicach. Dzisiaj mają być w Siemianowicach i w Chorzowie, a w Bibliotece Śląskiej powróci sprawa śląszczyzny.

Zaplanowano spotkanie z ekspertami i omówienie aspiracji językowych Górnoślązaków.

Mamy w Śląskiem osiem mniejszości narodowych

Zgodnie ze spisem powszechnym z 2002 roku w województwie śląskim żyją przedstawiciele ośmiu mniejszości: niemieckiej, romskiej, żydowskiej, ukraińskiej, słowackiej, rosyjskiej, ormiańskiej i czeskiej.

W spisie 2011 roku 817 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską, przy czym możliwa była deklaracja podwójna np. jestem Polakiem - Ślązakiem, Ślązakiem - Ślązakiem, Niemcem - Ślązakiem itp Ostateczne dane spisu, z podziałem na województwa i gminy, znane będą jednak dopiero pod koniec tego roku. Obecnie Główny Urząd Statystyczny cały czas opracowuje materiały.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!