Ślązacy patrzą dziś na Katalonię. To początek końca Unii Europejski jakiej znamy?

Agata Pustułka
dr Małgorzata Myśliwiec
dr Małgorzata Myśliwiec arc.
- To może być początek końca Unii Europejskiej jaką znamy. Dziś cała Europa patrzy na Katalonię, a szczególnie patrzą regiony, które mają podobne aspiracje w Belgii, Włoszech - mówi dr Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego

Z dr Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia Agata Pustułka

Katalończycy zdecydowali, że chcą niepodległości. Śląscy regionaliści często powołują się na katalońskie doświadczenia. A co tak właściwie nas łączy?
Oba regiony - część Śląska w okresie II Rzeczypospolitej i Katalonia w czasie II Republiki Hiszpańskiej cieszyły się autonomią. Jednak, gdy po II wojnie światowej Śląsk za czasów PRL ulegał stopniowej degradacji, to w Katalonii procesy ekonomiczne wspierały rozwój regionu. Dziś dwa ugrupowania dążące do niepodległości regionu, czyli "Ruch Razem dla Tak" zdobył 62 mandatów w 135-osobowym parlamencie, a jego sojusznicze ugrupowanie " Kandydatura Jedności Ludowej" - 10 mandatów. Teraz ich przywódcy obiecują, że do 18 miesięcy doprowadzą do uniezależnienia się Katalonii: mają projekt Konstytucji, muszą powołać skład 250 sędziów, którzy będą orzekać po utworzeniu niepodległego państwa.

Droga do niego jest bardzo daleka...
Oczywiście hiszpański rząd nie przyjmuje do wiadomości wyniku wyborów i zamierza blokować działania Katalończyków. Wyjście Katalonii poza Hiszpanię oznacza też, że nie znajdzie się ona w Unii Europejskiej.

To może być początek końca Unii?
To może być początek końca Unii Europejskiej jaką znamy. Dziś cała Europa patrzy na Katalonię, a szczególnie patrzą regiony, które mają podobne aspiracje w Belgii, Włoszech. Patrzy też Szkocja. Decyzja Katalończyków na pewno wzmocni ich działania. Unia ma dwa wyjścia: albo wzmocnić się i zintegrować, szybciej podejmować określone decyzje, albo też przyjąć pod swoje skrzydła kilka nowych państw, które mogą pojawić się na mapie.

Czy na głosowanie Katalończyków miał wpływ kryzys imigracyjny jaki przeżywa Unia?
Trzeba dodać, że na kryzys imigracyjny nałożył się kryzys ekonomiczny. Dążenia Katalończyków do niepodległości są niezmienne od lat. Ugrupowania katalońskich regionalistów od lat prowadzą systematyczną kampanię na rzecz niepodległości.

Na Katalonię zerkają też śląscy regionaliści. Co dla nich może oznaczać "tak" Katalończyków?
Sytuacja jest nieporównywalna, ale na regionalnej scenie politycznej pojawił się komitet Zjednoczeni dla Śląska, który ma szansę wprowadzić do polskiego parlamentu przedstawiciela regionu. Zdobycie nawet jednego mandatu byłoby sukcesem. Wtedy można by liczyć na dyskusję na temat finansowania ugrupowań i kandydatów, którzy dostali się do sejmu, sejmiku, czy rady miasta. W Hiszpanii na każdym szczeblu organizacja, która dostaje mandat otrzymuje też określoną subwencję. Mandatu liczone są na poziomie regionów, a nie całego kraju, co pozwala regionalnym ugrupowaniom walczyć jak równy z równym z partiami centralnymi. To wzmacnia demokrację.


*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

Wideo

Komentarze 51

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lutek
Siejecie wiatr bo gazetka należąca do Niemców wie że burza oznacza więcej kliknięć na stronie. Tylko tyle.
n
nop
najeźdźców to zaplanowane operacje przez brukselską ekspozyturę rządu światowego.. Proces niszczenia państw narodowych i przekształcenie narodów w "społeczności"(motłoch) zaczął się na zachodzie Europy zaraz po wojnie a do nas dotarł po tzw Obaleniu komuny. Chętnych na nowych premierów ,prezydentów nie zabraknie,podobnie jak zapraszanych z trzeciego świata gości.
S
Sandman.
Na razie nie ma żadnych innych wpłat. Nędza.
Pani Olu, a kto u wos trzimie kasa? Chyba niy chłop, bo tak jest ino u gorololo. U Ślonzoków to kasa trzimie kobita. One nie dają się zaślepić jakimiś miazmatami i innymi fantasmagoriami... Tak jak chłopy sie dają...
S
Sandman
luxusowe jest niy do takich cepów jak ty
Weź jakąś tabletkę na uspokojenie. Aha. I pisz więcej takich tekstów, bo tylko utwierdzasz moich mocodoawców w tym, że pieniądze mi zapłacone to pieniądze dobrze wydane, hehehehe
A jo je wydaja na piwo w barze Ale widok na Paprocanach. Kommm kommm... sie mit..
S
Sandman
TeŚlonzojcze chopie to niy som Ślonzoki. Tacy jak oni pierwsi witali wkraczający Wehrmacht kwiatami. Tacy jak oni pierwsi donosili do gestapo na sąsiadów za godanie gwarą śląską. To nie Ślązacy. To chołota, lumpy co się dorabiali na majątku pożydowskim...
Trzim sie i patrz tam jako...
g
gorolka
Żadne prognozy tej pani nigdy się nie sprawdziły, a kolejny raz robi się z niej "ekspertkę". Ile razy można? Żałosne, kochana gazeto. Bardzo żałosne.
g
gorolka
Żadne prognozy tej pani nigdy się nie sprawdziły, a kolejny raz robi się z niej "ekspertkę". Ile razy można? Żałosne, kochana gazeto. Bardzo żałosne.
f
filatelista
Do cieplejszych krain
S
Sandman.
Jakiś czas temu Raśtapowcy pluli się na prawo ilewo zanudzających wszyjskich o partii regionalnej Ślonzojczów. GDZIE TA PARTIA PANI DOKTÓR. nie ma? Zapomniana bo Ślonzojcze znaleźli się na liście wyborczej mniejszości niemieckiej. To pokazuje, że Raśtapowcy kłamią i mataczą. Oni tylko myślą jak sie dorwać do politycznego żłoba. Partia regionalna? Kto ło tym pamiynto? Nich war fraulain doktorin? hehehehe
z
zak1953
jest domeną pisarzy science fiction, a nie tego blogu. Twoje argumenty są absurdalne, niestety. Wojny śląskie miały miejsce w czasie, gdy nikt nie przewidywał, iż szlachecka I RP rozpadnie się wskutek warcholstwa i prywaty jej elit. Usprawiedliwiać Cię może fakt, iż w polskich szkołach ten okres historii tych ziem należących obecnie do Polski jest skrzętnie pomijany. I zamiast historii mamy politykę historyczną, podobną do tej prezentowanej przez Rosjan, których tak się krytykuje za sposób przedstawiania dziejów naszej części Europy.
A
Alojz
A gdzie Jorguś ze swoim programem.Po jakimu nic nie godo o autonomii kiero nom obiecoł.Czy by zmiynił zdanie i już nie chce coby Ślóns był od Skrzycznego aż po Jurete?Chyba że pisze ta habilitacjo i ni mo terazki czasy na gupoty.
f
filatelista
Ale jakby po murzyńsku.
n
no te twój wpis
poraża elokwencją wschodnią
nic dodać nic ująć
ale ta elokwencja to raczej bliskowschodnia ?
G
Gość
Umiłowanie wolności czy romantyzm?
N
Nikt taki
Czy pewna grupa heiterska pt. filatelista czy . (gość) 29.09.15, 21:53:29 lub Lutek czy Sandman
zamiast rozumu maja orzeszek włoski pofałdowany na wzór rozumu .

Co można powiedzieć Szydło też nie stroni od wiedzy, a nawet jej unika
więc co nam daje dzisiejsza demokracja Polska, stertę makulatury ignorantów
co maja człowieka za nic.

Pewien człowiek powiedział:
" Aby poniżać innych, należy sobą prezentować, przynajmniej jeden poziom
wyżej pofałdowania kory mózgowej od tych co myślą że są lepsi od innych"

To że pewne jednostki są na poziomie rozwoju pierwotniaka to widać
w okół kwadratu polskiej polityki.

Polska polityka zamyka się do rozwoju lub niedorozwoju genaralisimusa
II RP jakim był Marszałek Śmigły-Rydz. „Człowiek który rozpoczął II wojnę światową”

Mało znana w śród elit dzisiejszych Polskich, a może z premedytacją omijana
wielkim łukiem

Chęci należy mierzyć na możliwości nie na zamiary a tego w tym państwie jest
zawsze za wiele.

Wielu ludzi także by chciało zostać ROCKEFELLEREM ale adopcja jest raczej nie do zrealizowania !

Dla zastanowienia Polskość i Polaków należy wrócić do etapu źródła czym jest Polska od
odrodzenia poprzez II RP PRL i III RP z marginalnym obwieszczeniem kundlików o IVRP

Zadajmy sobie to pytanie.
Dodaj ogłoszenie