Sosnowiec: Bulwar Czarnej Przemszy dla rowerzystów i...

  Sosnowiec: Bulwar Czarnej Przemszy dla rowerzystów i spacerowiczów?

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: Bulwar Czarnej Przemszy dla rowerzystów i spacerowiczów?
  1/49
  przejdź do galerii
  Pałac Schoena, Zamek i Park Sielecki, ogród polisensoryczny i Trójkąt Trzech Cesarzy - to tylko niektóre z miejsc, które leżą nad Czarną Przemszą. Być może niebawem sosnowiczanie wzdłuż rzeki będą się mogli poruszać na rowerach. Wszystko zależy od wyników głosowania mieszkańców w tegorocznej edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. Zgłoszony został do niego projekt pod nazwą „Bulwar Czarnej Przemszy”, który zakłada poprowadzenie brzegami rzeki szlaku rowerowo-pieszego.
  - Mamy na myśli budowę ścieżki rowerowej biegnącej od granicy Będzina do Trójkąta Trzech Cesarzy. jednoczesnie ma to być alejka spacerowa dla pieszych, dla osób spacerujących z kijkami czy rolkarzy - mówi Dariusz Jurek, prezes Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego i jeden z inicjatorów projektu. - Projekt ten promujemy już od wielu lat. Swego czasu miasto Sosnowiec uroczyście deklarowało przystąpienie do rewitalizacji brzegów Czarnej Przemszy wraz z gminami leżącymi nad rzeką, ale skończyło się to tradycyjnie na obietnicach - dodaje.


  Inicjatorzy projektu przeszli pieszo cały odcinek, po którym ma zostać wyznaczony nowy szlak.

  - Badania terenowe, które przeprowadzaliśmy razem z oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego pokazały, że na brzegach nie tylko Białej, ale i Czarnej Przemszy za naprawdę stosunkowo nieduże pieniądze można urządzić wspaniałe tereny rekreacyjne - uważa Dariusz Jurek. - Biała Przemsza jest obecnie coraz popular-niejszym miejscem wykorzystywanym przez kajakarzy. Z kolei wędkarze w tej chwili łowią nawet na Radosze, można też w różnych miejscach zaobserwować działalność bobrów. Pokazuje to, że biologicznie rzeka jest coraz bardziejczysta, natomiast bezwzględnie trzeba wyczyścić brzegi z chaszczy i śmieci, które przez lata się tam nagromadziły - dodaje.

  Pomysłodawcy projektu sprawdzili również kwestię własności gruntów. Większość terenów nad rzeką należy do miasta bądź Skarbu Państwa. Teraz zajmują się promowaniem całego projektu m.in. poprzez Facebookowy profil Bulwar Czarnej Przemszy.

  Inicjatorzy projektu chcieliby, żeby na całej długości szlaku powstała nawierzchnia z masy bitumicznej. Na pewno nie powinna to być ścieżka wykładana nielubianą przez rowerzystów kostką brukową. Oprócz samej ścieżki i traktu spacerowego nad Czarną Przemszą pojawić ma się również mała architektura, miejsca dla wypoczynku i oświetlenie. Jak podkreślają pomysłodawcy, wszystko w miarę możliwości finansowych, potem jednak bulwar będzie można rozbudowywać.

  Wzdłuż Czarnej Przemszy istnieje już będzińsko-dąbrowska ścieżka z okolic zamku w Będzinie do parku Zielona i nad Pogorię III w Dąbrowie Górniczej. Być może kiedyś uda się stamtąd przejechać jedną bezpieczną trasą wzdłuż rzeki aż do Trójkąta Trzech Cesarzy, a przy okazji zobaczyć kilka ciekawych zagłębiowskich obiektów

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ścieżka rowerowa super pomysł!

  patka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szkoda że tylko przez faceb..można głosować ,nie mam konta na tym (fbzbuku) !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chesz to mieć? Głosuj!

  BCP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Poznaj projekt, polub na fb i w październiku głosuj na niego! :)
  To już nie happening, to realna szansa aby już w przyszłym roku miasto zbudowało kilka kilometrów doskonałej, pełnowymiarowej...rozwiń całość

  Poznaj projekt, polub na fb i w październiku głosuj na niego! :)
  To już nie happening, to realna szansa aby już w przyszłym roku miasto zbudowało kilka kilometrów doskonałej, pełnowymiarowej ścieżki rowerowej i dodatkowej alei spacerowej dla pieszych! Pieniądze na to są już w UM odłożone w ramach Budżetu Obywatelskiego. Teraz wystarczy na ten projekt zagłosować!

  https://www.facebook.com/Bulwar-Czarnej-Przemszy-146637349018590/?ref=bookmarkszwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim