Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie pracowników Kopalni Węgla Kamiennego „Morcinek” w Cieszynie

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pracownicy zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego „Morcinek” spotkali się celem powspominania swojego czasu pracy. Jak wyglądało spotkanie byłej kadry kopalni?

Spotkanie pracowników KWK „Morcinek”

Kopalnia Węgla Kamiennego „Morcinek” zlikwidowana została w 2001 roku. Mimo to pracownicy kopalni mniej więcej co roku spotykają się i wspominają ten czas. Jedno z takich spotkań miało miejsce 28 listopada w Cieszynie.

- Jest to spotkanie byłej kadry kopalni „Morcinek”. Formalnie kopalnia została zlikwidowana 1 stycznia 2001 roku, czyli w tym roku mijają nam 22 lata od tej daty. My spotykamy się już po raz 22. i w tej chwili te nasze spotkania mają charakter towarzyski. Wspominamy te czasy, kiedy razem pracowaliśmy i prowadziliśmy wydobycie przez te 11 lat - tłumaczył Tadeusz Sztefka, członek zespołu do spraw zagrożeń naturalnych - zarząd jastrzębskiej spółki węglowej.

Wielu pracowników po zamknięciu kopalni rozpoczęło pracę w innych spółkach wydobywczych czy górniczych. Niektórzy z nich znajdują się teraz na kierowniczych stanowiskach.

Zobacz zdjęcia ze spotkania

Pomnik upamiętniający KWK „Morcinek”

W 2019 roku w Kaszycach powstał pomnik upamiętniający kopalnię KWK „Morcinek” oraz pracowników, którzy stracili tam życie. Miejsce pamięci znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Stalmacha z ulicą Morcinka w Kaszycach. Obiekt powstał z inicjatywy dyrektora kopalni „Borynia”, sołtysa oraz Koła Górniczego w Kaszycach.

- Znajduje się tutaj tablica upamiętniająca górników, którzy zginęli na posterunku pracy. W sumie to 15 osób. Przyjeżdżają tutaj rodziny, składają świeże kwiaty oraz znicze - mówił Mariusz Szczerba, emerytowany sztygar zmianowy, prezes koła górników w Kaczycach.

KWK „Morcinek”

Oficjalnie swoją działalność kopalnia rozpoczęła w 1987 roku. Jednak pierwsze informacje o próbie oznaczania złoża w rejonie kopalni pochodzą z końca XIX wieku. Przez lata swojej działalności kopalnia stale uzyskiwała ujemny przychód ze sprzedaży węgla. Przyczyniły się do tego skomplikowane warunki górniczo-geologiczne, w których eksploatacja w latach 90. XX wieku była bardzo kosztowna. Od początku istnienia, ze względu na trudną sytuację gospodarczą w Polsce w tamtych czasach, kopalnia była bardzo mocno niedoinwestowana.

W 1997 roku zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o likwidacji kopalni. Wydobycie węgla przerwano 30 października 1998, a wszelkie maszyny i urządzenia przewieziono do innych zakładów JSW. Likwidację zakończono ostatecznie w roku 2001 zamknięciem magazynu przykopalnianego. Pracownicy zostali w większości przeniesieni do innych kopalń spółki, część dostała odprawy i się przekwalifikowała, a część odeszła na emerytury.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera