MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Sprzątnij wraka" w Katowicach. Porzucone pojazdy gniją, szpecą miasto i stwarzają zagrożenie. Zgłaszajcie takie przypadki!

RED
Porzucone pojazdy gniją, szpecą miasto i stwarzają zagrożenie.
Porzucone pojazdy gniją, szpecą miasto i stwarzają zagrożenie. Straż Miejska Katowice
Porzucone pojazdy to problem dotyczący zwłaszcza dużych miast. Szpecą one estetykę miasta, niepotrzebnie zajmują miejsca postojowe, stwarzają zagrożenia dla środowiska naturalnego, a niekiedy również dla bezpieczeństwa w komunikacji. Straż Miejska w Katowicach właśnie podsumowała ubiegłoroczne działania w ramach akcji "Sprzątnij wraka". Co na ten temat mówią przepisy, jakie kary czekają na właścicieli porzuconych pojazdów i co się dzieje, gdy nie można ustalić do kogo należy wrak?

Porzucone pojazdy - co mówią przepisy?

Definicję wraku/porzuconego pojazdu określa art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym:

- Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Każdy z takich przypadków i zgłoszeń porzuconego pojazdu należy oczywiście rozpatrywać indywidualnie dokonując oględzin. Ustawa nie dookreśla bowiem np. okresu przez jaki dany pojazd ma stać w danym miejscu, aby można go było uznać za porzucony. Na stan wskazujący na nieużywanie wskazywać mogą przesłanki takie jak m.in.: zniszczone wnętrze, wybite lusterka, pordzewiała karoseria, urwane drzwi, przebite opony lub ich brak, obrośnięcie roślinnością, całkowita dostępność pojazdu dla osób trzecich, brak badań technicznych.

Jak zwraca uwagę katowicka Straż Miejska, każdorazowo należy również sprawdzić, czy na przedniej szybie jest widoczna naklejka z numerem rejestracyjnym. Jeżeli jest to taki pojazd nie jest pozbawiony obowiązkowych cech identyfikacyjnych jakimi są tablice rejestracyjne. W przypadku zidentyfikowania właściciela wraku ma on od 3 do 14 dni na podjęcie działań.

Możliwe konsekwencje porzucenia pojazdu

  • poniesienie kosztów holowania
  • ewentualne koszty parkowania
  • mandat karny za porzucenie w miejscu publicznym
  • mandat karny za stworzenie zagrożenia dla otoczenia
  • kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia

Co dalej z porzuconym pojazdem?

Jeżeli w ciągu 3 miesięcy od powiadomienia właściciel nie odbierze pojazdu władze (w zależności od miejsca: miejskie lub powiatowe) mogą wystąpić do sądu o orzeczenie jego przepadku na rzecz miasta/powiatu. Po upływie 6 miesięcy od wezwania do odbioru, pojazd automatycznie przechodzi na własność właściwej jednostki samorządowej.

Wcale nierzadko zdarzają się również sytuacje, kiedy nie udaje się zidentyfikować właściciela wraku. W takich przypadkach, po upływie 4 miesięcy od usunięcia pojazdu z drogi, starosta lub prezydent miasta mają uprawnienia do wystąpienia o przepadek na rzecz miasta/powiatu. Przepadek z automatu następuje po okresie 6 miesięcy. W zależności od stanu technicznego władze mogą zadecydować o zezłomowaniu pojazdu lub sprzedaży.

"Sprzątnij wraka" w Katowicach

Straż Miejska w Katowicach właśnie podsumowała działania podjęte w sprawie porzuconych pojazdów na terenie miasta w 2022 roku. W Katowicach za ten temat odpowiedzialni są strażnicy miejscy z Zespołu ds. Ochrony Środowiska.

- Kiedy pojazd staje się bezużyteczny jego właściciel powinien go wyrejestrować i poddać recyklingowi. Niestety nie wszyscy tak robią i pozostawiają swoje auto w przypadkowym miejscu, licząc na to, że nikt się nim nie zainteresuje. Takie myślenie jest błędne, ponieważ zarówno mieszkańcy, jak i strażnicy miejscy patrolujący osiedla, bacznie zwracając uwagę na porzucone auta - przypomina zespół prasowy Straży Miejskiej w Katowicach.

W 2022 roku strażnicy miejscy podjęli 350 interwencji w sprawie pojazdów, których stan wskazywał na porzucenie. 171 z nich na wezwanie strażników zostało usuniętych przez właścicieli. Kilkukrotnie doprowadzili oni swoje pojazdy do stanu zgodnego z wymaganym przy użytkowaniu. 179 porzuconych pojazdów (w tym pozostawione bez tablic rejestracyjnych) trafiło na strzeżony parking.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Porzucone pojazdy gniją, szpecą miasto i stwarzają zagrożenie.

"Sprzątnij wraka" w Katowicach. Porzucone pojazdy gniją, szp...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni