Srebrny jubileusz parafii świętych Franciszka i Klary w Tychach uczciła jubileuszowa msza

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Msza jubileuszowa z okazji 25-lecia erygowania parafii świętych Franciszka i Klary w Tychach
Msza jubileuszowa z okazji 25-lecia erygowania parafii świętych Franciszka i Klary w Tychach Jolanta Pierończyk
Srebrny jubileusz parafii świętych Franciszka i Klary w Tychach. Jubileuszowa msza odprawiona została dokładnie 25 lat od erygowania parafii, co miało miejsce 16 maja 1996 r. Przewodniczył tej mszy abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, a wzięli w niej udział, poza proboszczem, o. Emilem Pacławskim, także dziekani obu tyskich dekanatów: ks. prałat Zenon Ryzner i ks. Janusz Lasok, a także były emerytowany proboszcz parafii Ducha św., ks. prałat Franciszek Resiak i proboszcz sąsiedniej parafii w Paprocanach, NSPJ, ks. Michał Czaja. Obecny był również prowincjał, o. Antonin Brząkalik.

- Jako parafialna wspólnota w mieście żyjecie i działacie włączeni w tyską społeczność, solidarni z jej dążeniami i dramatami. Zdarza się nieraz, że w społeczności tej zachodzą głębokie procesy atomizacji i rozkładu. Człowiek, szczególnie w czasach przemian, niepewności, kryzysu, może czuć się zagubiony i zdezorientowany, ale jego serce pragnie przeżywać i krzewić bardziej braterskie relacje. Jako parafia jesteście w stanie zaspokoić to pragnienia - powiedział podczas homilii abp Wiktor Skworc przewodniczący jubileuszowej mszy. - Razem z Wami modlę się dziś o to, abyście w pośrodku miasta Tychy, we współpracy z innymi parafiami, stawali się źródłem ewangelicznego entuzjazmu, który cechował chrześcijańskie gminy z czasów św. Pawła.

Obchody srebrnego jubileuszy erygowania parafii świętych Franciszka i Klary w Tychach miały skromny, acz bardzo uroczysty charakter. Z powodu pandemii i związanych z nią restrykcji sanitarnych liczba uczestników była bardzo ograniczona.

Natomiast sama uroczystość była bardzo piękna. Z pocztami sztandarowymi, z pięknym śpiewem.

Miasto reprezentował Igor Śmietański, zastępca prezydenta ds. gospodarki przestrzennej, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dziuby. Towarzyszyła mu radna Urszula Paździorek-Pawlik, która wręczyła o. Emilowi Pacławskiemu akwarelę przedstawiającą budowany kościół świętych Franciszka i Klary.

W parafialnej gazetce pt. "Porcjunkula" ukazał się okolicznościowy felieton o. Emila Pacławskiego, który mówi wszystko o wydarzeniu sprzed 25 lat.

Nie przeocz

Okolicznościowy felieton ojca Emila Pacławskiego

Dnia 16 maja 1996 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń, ówczesny metropolita katowicki erygował parafię tymczasową św. Franciszka i św. Klary w Tychach. W dekrecie erygującym czytamy m.in.: Nowa parafia powstała na terenie wyłączonym z parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Paprocanach. Jej granice stanowią: od wschodu ul. Beskidzka, od południa ul. Piłsudskiego, od zachodu ul. Krasickiego (obecnie Jana Pawła II) i ul. Orzeszkowej, od północy tory kolejowe. W granicach nowej parafii znajdują się ulice: Armii Krajowej 1-11 i 4-16, Jaracza, Krasickiego 40-60, Metalowa, Okrężna 7-13 i 16, Orzeszkowej 15-49 i 20-54, Paprocańska 73-103 i 74-132, Piłsudskiego nieparzyste 67-75, Poziomkowa, Przemysłowa i Składowa 3. Do czasu wybudowania nowego kościoła Msze św. i nabożeństwa w tej parafii będą odprawiane w kaplicy św. Franciszka i św. Klary. Nowo erygowana parafia należeć będzie do dekanatu Tychy Południe (dzisiaj Tychy Nowe). Wiernym nowo utworzonej parafii tymczasowej i ich duszpasterzom ksiądz arcybiskup udzielił błogosławieństwa. Dekret został podpisany 8 maja 1996 roku, w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika.

Jubileusz 25-lecia parafii przypada w Roku św. Rodziny i św. Józefa. Ponadto wpisuje się w kolejny rok duszpasterski poświęcony Eucharystii pod hasłem „Zebrani na świętej wieczerzy”. Darem Opatrzności jest również fakt, że Jubileusz przypada w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego podobnie jak to było ćwierć wieku temu. Ta sama data i ta sama uroczystość w liturgii Kościoła. Świętowanie jubileuszu odbywa się również w stanie epidemicznym. Pandemia związana z covid-19 jeszcze się nie skończyła i jak na razie będziemy musieli żyć i funkcjonować w obecności koronawirusa. Zachowując przepisy sanitarne patrzymy dzisiaj na Pana Jezusa, który wstępuje do nieba. On też obiecał, że nie zostawi nas sierotami i ześle Ducha Świętego na Apostołów i uczniów.

(felieton napisany do parafialnej gazetki "Porcjunkula" na niedzielę, 16 maja 2021)

Zobacz koniecznie

Wychodzący z mszy mogli się zaopatrzyć w przygotowane na jubileusz długopisy i smycze, mogli też nabyć jubileuszową filiżankę, puzzle oraz pudełko z kołoczem, jak również kolejny tom felietonów o. Emila Pacławskiego

Musisz to wiedzieć

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie