Strajk nauczycieli 2019 w woj. śląskim. Czy będzie egzamin...

  Strajk nauczycieli 2019 w woj. śląskim. Czy będzie egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasistów?

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Strajk nauczycieli rozpoczął się w całej Polsce w poniedziałek, 8 kwietnia. Strajkuje około 80 proc. szkół. W szkołach, które przystąpiły do strajku, lekcje się nie odbywają. Nauczyciele strajkują, bo uważają, że podwyżki, jakie zaproponowała im minister edukacji, są zbyt niskie. Co z egzaminami gimnazjalnymi i egzaminami ósmoklasistów, które miały odbyć się kolejno 10-12 kwietnia i 15-17 kwietnia? Centralna Komisja Egzaminacyjna jest gotowa, jednak w szkołach nie ma nauczycieli, którzy mogliby zasiąść w komisjach egzaminacyjnych.
  Strajk nauczycieli
  Strajk nauczycieli w Śląskiem. Co z egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasisty?
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©arc.

  Strajk nauczycieli: Co z egzaminami?


  Jeszcze w piątek dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, Robert Wanic miał nadzieję, że ostatecznie do strajku w oświacie nie dojdzie, a nauczyciele dogadają się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej, choćby w ostatniej chwili.

  Egzamin gimnazjalny 2019: Co będzie na polskim i historii? PRZECIEKI, PYTANIA, ODPOWIEDZI? Część humanistyczna 10 kwietnia
  EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019: Matematyka i przyroda. PRZECIEKI, PYTANIA, ROZWIĄZANIA Nie daj się nabrać. Część przyrodnicza 11 kwietnia


  STRAJK NAUCZYCIELI: ILE SZKÓŁ STRAJKUJE?
  KURATORIUM W KATOWICACH POLICZYŁO SZKOŁY


  To szczególnie ważne dla OKE ze względu na zbliżające się egzaminy gimnazjalne i egzaminy ósmoklasistów.

  Podobnie, jak dla dyrektorów szkół i przedszkoli np. w woj. śląskim, dla których nauczycielski strajk oznacza organizacyjną katastrofę. Katastrofę, która może dotknąć najbardziej uczniów.

  STRAJK NAUCZYCIELI MINUTA PO MINUCIE

  AKTUALIZACJA 8.4.2019
  W niedzielę podczas rozmów ostatniej szansy w Centrum Dialogu Społecznego między stroną związkową a rządem nie przyniosły efektu. ZNP i FZZ odrzuciły rządowe propozycje, na które przystała tylko nauczycielska Solidarność.

  Strajk nauczycieli 8 kwietnia: Lekcje odwołane. Jak długo potrwa strajk? Kiedy nauczyciele wrócą do pracy?

  Egzamin gimnazjalny 2019: Co będzie na polskim i historii? PRZECIEKI, PYTANIA, ODPOWIEDZI? Część humanistyczna 10 kwietnia

  Strajk, który ma zgodnie z planem rozpocząć się 8 kwietnia, prawdopodobnie doprowadzi do paraliżu egzaminów państwowych: gimnazjalnych i ósmoklasisty, które przypadają kolejno na terminy 10-12 kwietnia i 15-17 kwietnia.  Braki kadrowe w niektórych szkołach, także w Śląskiem, gdzie w wielu miastach, takich jak chociażby Chorzów, Gliwice czy Żory, mobilizacja strajkowa wyniosła w referendum 100 procent, spowodowałyby, że nie będzie osób, które mogłyby zasiąść w komisji nadzorującej egzaminy. Kuratoria oświaty zapewniają jednak, że starają się, by wspólnie z dyrektorami placówek - bo to oni za organizację egzaminów są odpowiedzialni - znaleźć osoby mogące testy nadzorować.

  - Do kuratorium dzwonią emerytowani nauczyciele. Wyrażają gotowość do pracy przy egzaminach w przypadku, gdyby nauczyciele pracujący podjęli strajk - mówiła na początku marca Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.

  O tym, w jaki sposób dyrektorzy mogą zmniejszyć ryzyko fiaska egzaminów, mówi też dyrektor OKE w Jaworznie, gdzie dyrektorzy zgłaszają się i proszą o radę. - Wówczas podpowiadamy, żeby na przykład zmniejszyć w szkole liczebność sal, w których ma odbyć się egzamin, czyli przykładowo z dwóch mniejszych sal przenieść uczniów do jednej większej - mówi dyrektor OKE w Jaworznie, Robert Wanic. - To spowoduje, że mniej nauczycieli będzie zaangażowanych w procedury związane z egzaminami. Zakładamy, że w każdej ze szkół zbierze się minimalna liczba osób do zespołów, które zajmą się egzaminami, współpracujemy w tym zakresie z kuratorium i dyrektorami konkretnych placówek.

  STRAJK NAUCZYCIELI: CZYM JEST NOWY PAKT SPOŁECZNY DLA OŚWIATY

  Większość dyrektorów szkół w Śląskiem o aktualnej sytuacji i o tym, czy do egzaminów dojdzie, ma poinformować najpóźniej 8 kwietnia, czyli wtedy, kiedy dowie się już, ilu nauczycieli postanowiło wziąć udział w strajku i iloma osobami konkretna szkoła dysponuje.

  Kolejna istotna kwestia to wynagrodzenie nauczycieli podczas strajku. Przepisy dotyczące tego, czy nauczyciele mogą otrzymać wypłatę mimo strajku, mówią jasno: nie mogą.

  - W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy, pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy - czytamy w art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Wypłata – zgodnie z prawem – za czas strajku należy się tylko tym, którzy nie przystąpią do protestu. Wynagrodzenie w takim wypadku będzie przysługiwało za pozostawanie w gotowości do pracy.

  Nauczycielski strajk w miastach województwa śląskiego
  Związek Nauczycielstwa Polskiego odmówił nam podania zestawienia wyników referendum strajkowego w konkretnych miastach woj. śląskiego. Podano jedynie liczbę łączną: 92 proc. placówek w Śląskiem zagłosowało za strajkiem. ZNP działa w 2262 placówek w regionie, a wszystkich placówek oświatowych jest w woj. śląskim 2576. Zebraliśmy sami informacje dotyczące strajku w poszczególnych miastach.

  Strajk nauczycieli w szkołach odbędzie się w tych miastach:


  • Katowice: na 141 placówek, w których przeprowadzono referendum, w 134 zagłosowano za strajkiem,
  • Gliwice: wszystkie placówki, w których działa ZNP, wezmą udział w strajku,
  • Świętochłowice: 22 na 25 placówek jest za strajkiem,
  • Kłobuck: 15 placówek za strajkiem,
  • Myszków: 11 na 14 placówek będzie strajkować,
  • Bytom: strajk ogłoszony będzie w 81 z 86 placówek,
  • Zabrze: 83 placówki na 90 opowiedziały się za strajkiem,
  • Ruda Śląska: 98,5 proc. placówek oświatowych będzie strajkować,
  • pow. wodzisławki: ponad 80 proc. placówek za strajkiem,
  • Żory i Rybnik: strajk odbędzie się we wszystkich placówkach oświatowych należących do ZNP,
  • Bielsko-Biała: 82 placówki na 87 z strajkiem. Z kolei w całym powiecie bielskim spośród 35 placówek tylko w 3 nie ma zgody na akcję,
  • Lubliniec: 18 placówek na 20 za strajkiem,
  • Gmina Ciasna i Herby: 100 proc. placówek za strajkiem,
  • Gmina Woźniki: 5 z 8 placówek za strajkiem,
  • pow. żywiecki: w 25 placówkach na 29 odbędzie się strajk,
  • Będzin: wszystkie szkoły prowadzone przez miasto opowiedziały się za strajkiem - strajkować będzie 12 placówek,
  • Dąbrowa Górnicza: 49 placówek na 56 za strajkiem,
  • Mysłowice: 36 placówek na 39 podejmie strajk,
  • Jaworzno: 48 placówek na 50 planuje udział w strajku.


  Jeśli zastanawiają się Państwo, czy w szkole, do której uczęszcza dziecko odbędzie się strajk, najlepiej skontaktować się z placówką lub śledzić jej stronę internetową.

  PISALIŚMY:
  Strajk nauczycieli: PIP skontroluje szkoły na zlecenie MEN? To sposób resortu na strajk nauczycieli?
  Strajk nauczycieli: Rozmowy zerwane. W Śląskiem strajkować chce 92 proc. szkół. Kto zaopiekuje się dziećmi?
  Gminy powołują sztaby kryzysowe na wypadek strajku nauczycieli


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Tak pracuje myjnia pociągów Kolei Śląskich  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo