Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa płatnego parkowania w Katowicach będzie większa, a ceny wzrosną. Ułatwi to mieszkańcom poruszanie się po centrum. Jeszcze w tym roku

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Katowice zmieniają politykę parkingową. Dotychczasowa Strefa Płatnego Parkowania będzie rozszerzona, ponadto powstanie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. W mieście są montowane nowe parkomaty, a wprowadzane zmiany mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. - Głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej – mówi o zmianach Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach zostanie rozszerzona

Rozwiązanie, które jest obecnie wdrażane w Katowicach, ma powiększyć Strefę Płatnego Parkowania jeszcze w tym roku. Zmiany obejmą przeważającą większość śródmieścia oraz część przylegających obszarów. Płatne parkingi pojawią się w części Koszutki, na osiedlu Paderewskiego i sięgną Zawodzia i Załęża. Lista ulic, które wejdą w rozszerzoną Strefą Płatnego Parkowania liczy ponad 250 pozycji, można ją znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania to tylko część planów miasta. Zmienią się również opłaty za parkowanie – będzie drożej. Aktualnie za pierwszą godzinę postoju kierowcy płacą 3 zł, druga godzina kosztuje 3,6 zł, a trzecia – 4,2 zł. Każda kolejna – 3 zł. Te opłaty obowiązują w godz. 9.00-16.30. Płatne parkowanie po zmianach ma obowiązywać aż przez 9 godzin. Na tym etapie wdrażania zmian, nie jest znana dokładna pora dnia, w której będą obowiązywać opłaty. Wiadomo natomiast, że za postój zapłacimy więcej.

Proponowana siatka opłat po zmianach będzie bardziej skomplikowana, niż dotychczas. Wysokość opłat ma się różnic w zależności od wariantu. W Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w wariancie I opłata wyniesie 5 zł za pierwszą godzinę parkowania, za drugą – 6 zł, za trzecią – 7 zł, a za każdą kolejną – 5 zł. Postój całodniowy ma kosztować 48 zł. W najdroższym, IV wariancie opłaty wyniosą odpowiednio: 12 zł, 13 zł, 14 zł, 12 zł i 111 zł za cały dzień.

Nieco taniej ma być w Strefie Płatnego Parkowania. W wariancie I pierwsza godzina ma kosztować 3,6 zł, a postój całodniowy – 34 zł. W wariancie III mowa jest o kwotach 4,2 zł za pierwszą godzinę i 40,40 zł za cały dzień. Pełny cennik jest dostępny na stronie katowice.eu. Można tu również znaleźć mapkę, na której zaznaczono poszczególne strefy.

Ważną zmianą będzie możliwość opłacenia postoju na mniej niż godzinę. Jak mówi Tomasz Kuczyński, radny w Radzie Dzielnicy Śródmieście, jest to szczególnie istotne dla osób, które przyjeżdżają do ścisłego centrum miasta dosłownie na 15-20 minut, np. po to, by złożyć dokumenty w którymś z urzędów i nie potrzebują parkować przez pełną godzinę. Jego zdaniem to również powinno zwiększyć rotację pojazdów na miejscach parkingowych.

- Proponujemy wprowadzenie opłaty minimalnej dla postoju trwającego poniżej 1 godziny – naliczanej dla pierwszych 15 minut (postój powyżej 15 minut, płatny jako godzinny) lub naliczanej dla pierwszych 30 minut (postój powyżej 30 minut, płatny jako godzinny). Stawka opłaty wyniesie 25 proc. lub 50 proc. opłaty za pierwszą godzinę postoju – w zależności od wybranego wariantu – potwierdza Urząd Miasta Katowice.

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania – co na to mieszkańcy

Jak się okazuje, opinie mieszkańców Śródmieścia na temat proponowanych zmian są pozytywne, a ich odczucia pokrywają się z założeniami miasta.

- Może dziwnie to zabrzmi, ale cieszymy się, że powstanie Strefa. Jest nadzieja, że w ten sposób pozbędziemy się aut osób, które tu przyjeżdżają i parkują przez 8 godzin. Tak jest np. w rejonie prokuratury przy ul. Wita Stwosza, wszystkie okoliczne uliczki są całkowicie zapchane samochodami – wyjaśnia radny Kuczyński.

Dla mieszkańców dzielnic objętych zmianami istotne jest, na jakich zasadach będą mogli zostawić swoje samochody w rozszerzonych Strefach Płatnego Parkowania.

- Mieszkańcom obu Stref dedykowana będzie „Karta mieszkańca". Przysługiwać ona będzie na jeden pojazd samochodowy osobom, które są zameldowane na pobyt stały w Strefie i są właścicielami pojazdów samochodowych lub posiadają inny, ważny tytuł prawny do użytkowanego przez siebie samochodu – wyjaśnia Urząd Miasta.

Aktualne stawki za korzystanie z „Karty mieszkańca" wynoszą 20 zł za miesiąc i 50 zł za kwartał.

- Dla Katowiczan zamieszkałych poza Strefami, osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach, przewidziano dedykowane abonamenty – miesięczne oraz kwartalne – umożliwiające postój w danej Strefie – dodają władze Katowic.

Płatne parkowanie w Katowicach – kiedy ruszą rozszerzone strefy

Jak informuje Sandra Hajduk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta, obecnie jest przygotowywana uchwała, która doprecyzuje zasady parkowania dla mieszkańców i osób przyjezdnych. Gdy dokument zostanie przygotowany, poznamy również dokładną datę wprowadzenia w życie planowanych zmian.

- Wprowadzanie wspomnianych zmian wymaga odpowiedniej infrastruktury. Zamontowanych zostało 100 parkomatów. Pozostałe będą montowane w tym roku, przypomnę, że całość zamówienia obejmuje wdrożenia 350 parkomatów wraz z systemem operacyjnym. Jednocześnie prowadzone są działania formalne z zakresu zasad działania Strefy Płatnego Parkowania – wyjaśnia rzeczniczka UM Katowice.

Sandra Hajduk dodaje, że trwające prace dotyczą między innymi ostatecznego określenia wysokości opłat oraz regulaminu.

- Planujemy, że rozszerzenie obszaru płatnego parkowania i powstanie strefy śródmiejskiej nastąpi w tym roku - najprawdopodobniej w czwartym kwartale – dodaje.

Oznacza to, że choć kolejne urządzenia sukcesywnie pojawiają się w przestrzeni miejskiej, w tym momencie obowiązują dotychczasowe zasady parkowania.

Zmiany w Katowicach konsultowano z mieszkańcami

Miasto opiera swoją decyzję na przeprowadzonych w 2018 roku badaniach. Jak rzeczniczka katowickiego Urzędu Miasta, wszystkie działania oparte zostały na wnioskach opracowanych przez ekspertów, a propozycje zostały poddane szerokim konsultacjom z mieszkańcami, instytucjami i przedsiębiorcami. Wśród zaleceń wykonawcy badania znalazło się między innymi wprowadzenie płatności mobilnych oraz płatności kartą, a także, co kluczowe dla tematu, ograniczenie długości czasu parkowania poprzez podniesienie cen w Strefie Płatnego Parkowania. Zdaniem badaczy podwyżka zwiększy rotację na parkingach i pozwoli na zmniejszenie deficytu wolnych miejsc parkingowych w mieście.

- Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut – wyjaśnia decyzję Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dodaje, że jednocześnie osoby mieszkające w centrum również chcą zaparkować pod swoimi domami.

- Dlatego kilka lat temu podjąłem decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej – zaznacza prezydent Krupa.

Władze miasta przypominają, że zmiany w polityce parkingowej wprowadzane są stopniowo. W 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania została wyposażona w nowe parkomaty z funkcją płatności kartą, uruchomiono wówczas płatności mobilne. Od maja 2021 r. w katowickim Śródmieściu zmieniły się stawki za parkowanie, wprowadzone również zostały preferencyjne stawki abonamentowe dla mieszkańców i wyższe kary dla kierowców niepłacących za parkowanie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera