MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Suwerenna energetyka Suwerennej Polski. Zbigniew Ziobro o górnictwie w Katowicach i spotkanie ze związkowcami z KWK Mysłowice

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Suwerenna Polska spotkała się z mediami w Katowicach. Następnie politycy pojechali do związkowców z KWK Mysłowice
Suwerenna Polska spotkała się z mediami w Katowicach. Następnie politycy pojechali do związkowców z KWK Mysłowice Arkadiusz Gola/Lucyna Nenow
Suwerenna Polska zorganizowała w Katowicach konferencję prasową na temat polityki energetycznej państwa. Po konferencji prasowej przed katowickim NOSPR-em przedstawiciele partii udali się do KWK Mysłowice, aby spotkać się ze związkowcami z kopalni. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami bez udziału mediów.

Nie dla polityki klimatycznej UE

8 maja w Katowicach odbyła się konferencja prasowa Suwerennej Polski. Większa jej część poświęcona była polityce energetycznej kraju, choć na początku briefingu prasowego minister Ziobro odniósł się do sprawy zmarłego 8-letniego Kamilka z Częstochowy i zarzutów dla jego ojczyma.

— Ministerstwo sprawiedliwości, którą nasza formacja kieruje, konsekwentnie sprzeciwiało się zaostrzeniu polityki klimatycznej i zmianom polityki energetycznej w Unii Europejskiej. Te zmiany są wynikiem ideologicznych, nieracjonalnych przesłanek i założeń lansowanych głównie przez Niemcy – twierdzi Zbigniew Ziobro.

Według ministra sprawiedliwości oparcie energetyki na energii wiatrowej i fotowoltaice nie byłoby mądre, ponieważ są to źródła „niestabilne” – wrażliwe na zmiany pogody. Co do elektrowni gazowych wspomniał, że tego surowca Polska nie ma zbyt wiele i jest on obecnie drogi.

— W czasie tej zimy polskie państwo musiało wydać na zakup węgla 24 miliardy złotych. Mimo że mamy gigantyczne pokłady węgla u siebie i moglibyśmy go wydobywać – dodaje minister.

Według niego z powodu zmian geopolitycznych umowa społeczna dotycząca wygaszania kopalń „straciła aktualność”. Wspomniał także, że spór w rządzie był spowodowany zgodą na zaostrzenie przez premiera Morawieckiego polityki klimatycznej bez konsultacji i debaty w rządzie. 8 maja minister Ziobro spotkał się także ze związkowcami z KWK Mysłowice. Rozmowy odbywały się bez udziału mediów.

Nie dla „Fit for 55”, tak dla biogazowni i biomasy

Suwerenna Polska jasno sprzeciwia się także unijnej dyrektywie „Fit for 55”. Według przedstawicieli ugrupowania wprowadzenie jej w życie uderzy w wielu mieszkańców Europy. Sprzeciw polityków dotyczy m.in. przymusowego stopniowego przechodzenia na samochody elektryczne poprzez zakaz sprzedaży pojazdów spalinowych.

— To szaleńcza polityka, która między innymi związana jest z tym, żeby wprowadzać taki twór, jak pakiet „Fit for 55”. To jest kwestia dotycząca zakazu samochodów z silnikami spalinowymi już niebawem. To jest coś, co tak naprawdę doprowadzi do zubożenia mieszkańców Unii Europejskiej – powiedział w Katowicach minister Michał Wójcik.

Suwerenna Polska upatruje jednak rozwiązań energetycznych nie tylko w węglu, ale również w biogazowniach i biomasie. Według wiceministra rolnictwa i rozwoju wski Janusza Kowalskiego to bardzo dobre rozwiązanie. Biomasa i biogazownie ma mieć aż 90 procent sprawności energetycznej – kilkukrotnie więcej niż wiatraki i fotowoltaika. Biomasa może być współspalana w lokalnych elektrowniach. W sobotę wpłynął projekt rządowy ustawy popierany przez koalicję.

— Chcemy wspomóc polskich rolników również tym chcemy wprowadzić w Polsce standard benzyny E10, tak jak w kilkunastu innych państwach Unii Europejskiej – dodaje Janusz Kowalski.

Standard E10 dopuszcza do 10 procent zawartości bioetanolu w benzynie. Pozyskuje się go dzięki przetwarzaniu roślin takich jak kukurydza, zboża i rzepak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni